ПОСТАНОВА
Іменем України
06 серпня 2019 року
Київ
справа №816/1669/16
адміністративне провадження №К/9901/22540/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача - Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області
на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2016 (суддя - Бойко С.С.)
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 (головуючий суддя - Бершов Г.Є., судді: Ральченко І.М., Катунов В.В.)
у справі №816/1669/16
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Атестаційної комісії №4 Головного управління Національної поліції в Полтавській області
про визнання дій протиправними, та визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - відповідач 1), Атестаційної комісії №4 Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо проведення атестації підполковника поліції ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення від 24.06.2016, яким підполковника поліції ОСОБА_1 визнано таким, що не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2016, залишеною без ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 позовні вимоги задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 24 червня 2016 року, оформленого Протоколом ОП №15.00006715.0036396 від 24 червня 2016 року, відносно підполковника поліції ОСОБА_1 (начальника відділу Миргородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області), яким ОСОБА_1 визнано таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що атестування позивача проведене за відсутності для цього підстав, а також не відповідає меті та завданням атестування поліцейських і суперечить вимогам Закону №580-VIII. Окрім того зазначили, що у протоколі відсутні достатні обґрунтування та мотиви прийняття висновку "4 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність" та не досліджені під час атестації професійні здібності позивача.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
31.01.2017 року відповідач 1 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, яка 14 лютого 2018 року була передана на розгляд до Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
У касаційній скарзі відповідач не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить скасувати зазначені судові рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи сторони, яка подала касаційну скаргу.
Касаційна скарга вмотивована тим, що атестування позивача було проведене у межах наданих повноважень атестаційною комісією та у спосіб, який передбачений Законом України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VІІІ), а також Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, яка була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.11.2015 №1465, що в свою чергу спростовує висновки судів попередніх інстанцій про порушення проведення атестування позивача.
Позивачем заперечення на касаційну скаргу не надані, що не перешкоджає її розгляду по суті.
IІI. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі особистої заяви позивача, наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 07.11.2015 року №9 о/с "По особовому складу" відповідно до п. 9 та 12 Розділу ХІ Закону №580 позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ в порядку переатестування, призначено на посаду начальника відділу Миргородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
1 лютого 2016 року відповідачем 1 було видано наказ №69 "Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції в Полтавській області", відповідно до пункту 1 якого наказано провести атестування поліцейських головного управління Національної поліції в Полтавській області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями ГУНП.
16 червня 2016 року відповідачем 1 було видано наказ №416 "Про затвердження персонального складу атестаційних комісій Головного управління Національної поліції в Полтавській області з атестування поліцейських другої атестаційної групи".
Відповідно до зазначеного наказу затверджено персональний склад атестаційних комісій №1, №2, №3, №4, №5, №6 Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
24 червня 2016 року атестаційною комісією №3 Національної поліції України проведено атестування ОСОБА_1 на посаді начальника відділу Миргородського відділу поліції ГУНП в Полтавській області.
За результатами атестування (висновок атестаційної комісії) та згідно Розділу IV атестаційного листа, атестаційною комісією зроблено висновок: "4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність"
IV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ.
Пункт 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ. Цей закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім: 1) пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування; 2) ч.7 ст.15 та ч.5 ст.21 цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2017 року. Закон опублікований 06.08.2015 року та набрав чинності 07.11.2015 року.
Пункти 9, 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ.
Працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Вказані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VІІІ. Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до схеми співвідношення спеціальних звань.
Частина 1 статті 17 Закону №580-VІІІ. Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Частина 1 статті 57 Закону №580-VІІІ. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар`єри.
Частина 2 статті 57 Закону №580-VІІІ. Атестування поліцейських проводиться: