ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/15697/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,
представників учасників справи:
позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Сі Ей Автомотів" - Рокицький І.В. -адвокат (свідоцтво КС №6798/10, ордер КС №558555),
відповідача - Антимонопольний комітет України - Кондрашова А.О. - представник за довіреністю від 16.07.2019,
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Сі Ей Автомотів"
на рішення господарського суду міста Києва від 18.02.2019 (суддя Гумега О.В.)
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2019 (колегія суддів: Пономаренко Є.Ю. (головуючий), Руденко М.А., Дідиченко М.А.)
зі справи № 910/15697/18
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сі Ей Автомотів" (далі - Товариство)
до Антимонопольного комітету України (далі - Комітет)
про визнання недійсним та скасування рішення.
ВСТАНОВИВ:
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Товариство звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним та скасування рішення тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України №27-р/тк від 26.09.2018 у справі № 24-26.13/53-18 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (далі - Рішення АМК).
Позовна заява мотивована тим, що Рішення АМК є необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам закону та прийняте: з неповним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи; з не доведенням обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; з невідповідністю висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; з порушенням та неправильним застосування норм матеріального та процесуального права, що згідно приписів частини першої статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" є підставами для визнання недійсними рішень органу Антимонопольного комітету України.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду міста Києва від 18.02.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.05.2019, у задоволенні позову відмовлено.
Судові акти попередніх інстанцій мотивовані відсутністю визначених законом підстав для визнання Рішення АМК недійсним.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Товариство, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, подало касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції рішення місцевого та постанову апеляційного господарського суду зі справи скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Суди попередніх інстанцій допустили порушення норм матеріального права, зокрема, приписів статей 22, 221, 23 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".
Суди дійшли помилкового висновку про те, що Рішення АМК винесено з дотриманням приписів чинного законодавства України.
Суди не звернули увагу, що вимагаючи надання інформації згідно з вимогою державного уповноваженого Антимонопольного комітету України та на вимогу голови комітету про надання інформації, відповідач порушив норми приписи статей 7, 16, 22 Закону України "Про захист економічної конкуренції", не маючи на те законних прав, тобто з перевищенням своїх повноважень.
Суди не застосували Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", який підлягав застосуванню до спірних правовідносин.
Також скаржник вказує на неправомірні дії Комітету, пов`язані з першою вимогою (від 19.01.2018 № 24-29/06-789), у зв`язку з дією на той час мораторію на перевірки відповідно до Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", тому скаржник вважає, що у Комітету були відсутні підстави для запиту інформації, про яку йшлося у першій вимозі. Разом з тим друга вимога (від 01.03.2018 №24-29.3/01-2551), на переконання скаржника, не є вимогою у розумінні приписів статей 7, 16, 17, 22, 22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", а є повідомленням про необхідність надання інформації саме на вимогу від 19.01.2018, з нагадуванням переліку питань, які було у ній наведено.
При цьому, Товариство зазначає, що ним було частково надано витребувану інформацію, проте Рішенням АМК визнано, що Товариство вчинило порушення у вигляді неподання інформації на вимоги державного уповноваженого Комітету та голови Комітету.
Доводи Комітету
Комітет подав відзив на касаційну скаргу, в якому зазначив про безпідставність її доводів та просив рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням АМК:
визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Сі Ей Автомотів" вчинило порушення, передбачене пунктом 13 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді неподання інформації Комітету на вимогу державного уповноваженого Комітету від 19.01.2018 № 24-29/06-789 у встановлений ним строк (пункт 1);
за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення, на Товариство накладено штраф у розмірі 82 600 гривень;
визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Сі Ей Автомотів" вчинило порушення, передбачене пунктом 13 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді неподання інформації Комітету на вимогу голови Комітету від 01.03.2018 № 24-29.3/01-2551 у встановлений ним строк (пункт 3);
за порушення, зазначене в пункті 3 резолютивної частини цього рішення, на Товариство накладено штраф у розмірі 82 600 гривень.
Відповідно до змісту Рішення АМК висновки Комітету ґрунтуються, зокрема, на такому:
- у зв`язку зі здійсненням контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час набуття Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЖЕНЕРАЛ АВТО ГРУП" (далі - ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ АВТО ГРУП") контролю над Товариством, на адресу останнього державним уповноваженим Комітету надіслано вимогу про надання інформації від 19.01.2018 № 24-29/06-789 (далі - Вимога 1), згідно з якою відповідно до статей 7, 16, 22 та 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у тридцятиденний строк з дня отримання Вимоги 1 Товариство мало надати Комітету таку інформацію: вартість активів, обсяги реалізації товарів (робіт, послуг) Товариства та суб`єктів господарювання, пов`язаних із ним відносинами контролю у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за 2013 рік, що передував даті набуття ТОВ "ДЖЕНЕРАЛ АВТО ГРУП" контролю над Товариством (інформацію необхідно надати щодо кожного суб`єкта господарювання окремо); копії протоколів загальних зборів учасників Товариства за період з 2014 року по час надання інформації;
- згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення № 0303507912586 Вимога 1 була отримана уповноваженим представником Товариства 23.01.2018. Отже, останній день строку для надання інформації Комітету припадав на 22.02.2018;
- листом від 12.02.2018 № 38 (зареєстрованим у Комітеті 13.02.2018 за № 8-24/1777) Товариство, зокрема, повідомило про те, що відповідно до статті 2 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон), встановлено до 31.12.2018 мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Згідно зі статтею 6 Закону, дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Станом на день підписання Вимоги - 19.01.2018 Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення щодо встановлення переліку органів, на які не поширюється дія Закону. У зв`язку з наведеним Товариство зазначило, що, на його думку, дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", також поширюється на Антимонопольний комітет України, державного уповноваженого Антимонопольного комітету України щодо здійснення останніми перевірок дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема й щодо перевірки, визначеної у Вимозі 1 про надання інформації. Враховуючи викладене Товариство зазначило про відсутність законних підстав для задоволення Вимоги 1 Комітету про надання інформації;
- у зв`язку з неотриманням необхідної інформації, на адресу Товариства головою Комітету надіслано Вимогу про надання інформації від 01.03.2018 № 24-29.3/01-2551 (далі - Вимога 2), згідно з якою відповідно до статей 7, 16, 22 та 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у двадцятиденний строк з дня отримання Вимоги 2 Товариство мало надати Комітету запитувану інформацію;
- згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення № 0303507920473 Вимога 2 була отримана уповноваженим представником Товариства 05.03.2018. Отже, останній день строку надання інформації Комітету припадав на 26.03.2018 (враховуючи те, що 25.03.2018 - неробочий день);
- листом від 27.04.2018 № 98 (зареєстрований у Комітеті 02.05.2018 за № 8-24/5079) Товариство надало Комітету: інформацію про чистий дохід від реалізації ТОВ "СІ ЕЙ АВТОМОТІВ" за 2017 рік; вартість активів, валовий прибуток, фінансовий результат до оподаткування та чистий фінансовий результат Товариства на 31.12.2017; копії протоколів позачергових загальних зборів Товариства від 24.04.2013 та від 18.12.2013, і повідомило, зокрема, що не має змоги надати копії протоколів загальних зборів учасників Товариства за період з 2014 року по час надання інформації, оскільки вказані протоколи було передано до архіву;
- разом з цим Товариство не надало Комітету витребуваної інформації щодо вартості активів, обсягів реалізації товарів (робіт, послуг) ТОВ "СІ ЕЙ АВТОМОТІВ" та суб`єктів господарювання, пов`язаних із ним відносинами контролю, у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та копії протоколів загальних зборів учасників Товариства за період, що вказувався у Вимозі 1 та Вимозі 2. При цьому Товариство також не надало Комітету копій документів, які б підтверджували те, що відповідні протоколи загальних зборів учасників Товариства було передано до архіву, а також копію письмового звернення Товариства до архіву щодо отримання останнім вказаних протоколів та копій підтверджувальних документів надсилання до архіву й отримання ним відповідного звернення;
- листом від 18.06.2018 № 133 (зареєстрованим у Комітеті 20.06.2018 за № 8-01/7119) Товариство надіслало повідомлення на розпорядження голови Комітету - державного уповноваженого від 01.06.2018 № 01/98-р про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у якому, зокрема, зазначило про те, що Товариство станом на червень 2018 року об`єктивно не в змозі надати запитувану Комітетом інформацію щодо вартості активів, обсягів реалізації товарів (робіт, послуг) суб`єктів господарювання, пов`язаних з ними відносинами контролю у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за 2013 рік, що передував даті набуття ТОВ "Дженерал Авто Груп" контролю над Товариством (інформацію по кожному суб`єкту господарювання окремо), зважаючи на відсутність будь-яких контактів з: ТІНКСВЕЛ ЛТД (THINXWELL LTD, компанія зареєстрована відповідно до законодавства Республіки Кіпр, юридична адреса: Агапінорос енд Арч. Макаріу ІІІ.2. Іріс тауер, 4 поверх, кв/офіс 404, п/с 1076, Нікосія Кіпр) та ТОВ "Автомобільні інтелектуальні технології". ТОВ "Дженерал Авто Груп" відмовляється надавати вказану інформацію на запит Товариства;
- Комітетом не взято до уваги твердження позивача, наведені у листі Товариства від 18.06.2018 № 133, з огляду на викладене у пунктах 20-22 Рішення АМК. Комітет дійшов висновку, що Товариство не надало інформації на Вимогу 1 та Вимогу 2 Комітету у встановлені ним строки.
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Закон України від 26.11.1993 № 3659-XII "Про Антимонопольний комітет України" (далі - Закон № 3659):
пункт 1 статті 3:
- основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;
частина перша статті 6:
Антимонопольний комітет України утворюється у складі Голови та восьми державних уповноважених;
частина сьома статті 6 :
державний уповноважений Комітету є органом Комітету;
стаття 7:
- у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції АМК має повноваження, в тому числі: розглядати заяви і справи про надання дозволу, надання висновків, попередніх висновків стосовно узгоджених дій, концентрації, проведення досліджень за цими заявами і справами; розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб`єкти господарювання, об`єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом, тощо;
стаття 16:
- державний уповноважений Антимонопольного комітету України має такі повноваження, зокрема, при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;
пункти 5 та 12 частини першої статті 17:
- Голова територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження:
при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;