1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



30 липня 2019 року

м. Київ



Справа № 910/1711/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Волковицької Н. О. - головуючого, Міщенка І. С., Могила С. К.,

секретар судового засідання - Мельникова Л. В.,

за участю представників:

позивача - Попенко О. С. (прокурор), Щербина І. О.,

відповідача 1 - не з`явилися,

відповідача 2 - Скалов С. Ю. (адвокат),

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - не з`явилися,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Першого заступника прокурора Миколаївської області

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.01.2019 (Сулім В. В. - головуючий, судді - Коротун О. М., Чорногуз М. Г.) у справі

за позовом Першого заступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави в особі Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства

до 1) Миколаївської обласної ради,

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "СМГ "БУГ",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області,

про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним на майбутнє договору та повернення мисливських угідь,

Короткий зміст і підстави позовних вимог

1. Перший заступник прокурора Миколаївської області звернувся до господарського суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства до відповідачів Миколаївської обласної ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "СМГ" Буг" (далі - ТОВ "СМГ "Буг") про:

- визнання незаконним та скасування рішення Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 № 15 про надання у користування мисливських угідь ТОВ "СМГ "Буг" на території Новоодеського району Миколаївської області;

- визнання недійсним на майбутнє договору про умови ведення мисливського господарства, що укладений 14.07.2017 між Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та ТОВ "СМГ" Буг";

- зобов`язання ТОВ "СМГ "Буг" повернути Миколаївському обласному управлінню лісового та мисливського господарства мисливські угіддя, які надані у користування на підставі рішення Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 № 15, загальною площею 8 084,38 га, що розташовані у Новоодеському районі Миколаївської області на території Михайлівської, Новопетрівської, Новосафонівської, Підлесненської, Себинської, Троїцької сільських та Новоодеської міської ради.

2. Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 № 15 про надання у користування мисливських угідь ТОВ "СМГ"Буг" на території Новоодеського району Миколаївської області є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а також укладений на підставі нього договір підлягає визнанню недійсним на майбутнє, а мисливські угіддя поверненню.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.08.2018 у справі № 910/1711/18 позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 №15 про надання у користування мисливських угідь ТОВ "СМГ "Буг" на території Новоодеського району Миколаївської області. Визнано недійсним на майбутнє договір про умови ведення мисливського господарства, що укладений 14.07.2017 Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства і ТОВ "СМГ "Буг". Зобов`язано ТОВ "СМГ "Буг" повернути Миколаївському обласному управлінню лісового та мисливського господарства мисливські угіддя, які надані у користування на підставі рішення Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 №15, загальною площею 8084,38 га, що розташовані у Новоодеському районі Миколаївської області на території Михайлівської, Новопетрівської, Новосафонівської, Підлесненської, Себинської, Троїцької сільських та Новоодеської міської ради.

4. Рішення мотивоване тим, що оскаржуване рішення Миколаївської обласної ради прийнято з порушенням вимог законодавства без погодження з Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області, яке розпоряджається земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.

5. Крім того, в межах території мисливських угідь, наданих у користування ТОВ "СМГ "Буг", фактично розташовані об`єкти природно-заповідного фонду України загальною площею 598 га, ландшафтні заказники місцевого значення "Михайлівський", "Новопетрівські плавні" та "Вовча балка", ботанічні пам`ятки природи місцевого значення "Себінський" та "Богодарівка", що підтверджується інформацією управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації та картою-схемою мисливських угідь з відображеними орієнтовними межами територій об`єктів природно-заповідного фонду України.

6. Водночас відповідно до статей 25, 26 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення та укладання договору, заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. На території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

7. У договорі про умови ведення мисливського господарства від 14.07.2017, зокрема у пунктах 2.1 - 2.4 договору викладені права та обов`язки сторін. Однак будь-яких обмежень діяльності ТОВ "СМГ" Буг", вступереч зазначеним положенням законодавства, на території об`єктів природно-заповідного фонду України не міститься, та взагалі відсутня інформація про їх існування.

8. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.01.2019 у справі № 910/1711/18 рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2018 скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

9. Аргументуючи зазначену постанову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області не може реалізувати повноваження власника або користувача земель в розумінні цивільного законодавства (погодити/не погодити їх використання для полювання або інших цілей), а лише зобов`язано виконувати функції органу державної влади по відношенню до земель запасу, і лише у порядку встановленому законом. Передання земельної ділянки згідно з оспорюваним рішенням облради не відбувається та відсутність земельних відносин в цьому випадку не дає відповідних повноважень органам Держгеокадастру щодо погодження надання у користування мисливських угідь. Такими повноваженнями наділені обласні, міські та районні держадміністрації.

10. Території ландшафтних заказників "Михайлівський", "Вовча балка", ботанічних пам`яток природи місцевого значення "Себінський" та "Богодарівка" не входять до мисливських угідь наданих в користування ТОВ "СМГ "Буг".

11. Частина території ландшафтного заказника місцевого значення "Новопетрівські плавні" була надана ТОВ "СМГ "Буг" у користування мисливськими угіддями, проте не на підставі оскаржуваного рішення, і відповідно до рішення Миколаївської обласної ради від 07.09.2012 № 22.

12. Водночас діюче законодавство не містить приписів про заборону передачі об`єктів природно-заповідного фонду у складі мисливських угідь, а вище перелічені об`єкти природно-заповідного фонду стосуються охорони виключно рослинної флори, не стосуються охорони мисливських тварин, а на території цих об`єктів не обмежувалось і не заборонялося полювання.

13. Не погоджуючись з постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.01.2019 у справі № 910/1711/18, заступник прокурора Миколаївської області звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить зазначене судове рішення скасувати та залишити в силі рішення Господарського суду міста Києва від 09.08.2018.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

14. Підставами для скасування постанови скаржник вважає порушення приписів статей 86, 236 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та неправильне застосування норм матеріального права, а саме статті 22 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", статті 122 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статей 25, 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

15. Скаржник наголошує, що при наданні мисливських угідь безумовною і обов`язковою вимогою є погодження всіх без виключення власників та користувачів земельної ділянки на якій це угіддя буде розташоване. З додатку до спірного договору вбачається, що на території мисливських угідь знаходиться 1020,73 га пасовища (землі сільськогосподарського признання). Відповідно до приписів ЗК України та положення про Головне управління Держгеокадастру в області, до повноважень відповідного управління входить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення та вирішення інших питань, визначених законами України та покладених на нього актами Президента України. Таким чином, за відсутності погодження Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області, Миколаївська обласна рада не мала підстав для прийняття оскаржуваного рішення.

16. Крім того, заявник вказує на помилковість висновку суду апеляційної інстанції про те, що в межах мисливських угідь відсутні об`єкти природно-заповідного фонду України, що спростовується інформацією управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації від 13.11.2017.

17. Також скаржник вказує на те, що спірним рішенням Миколаївської обласної ради та укладеним на його підставі договором, будь-яких обмежень діяльності ТОВ "СМГ "Буг" на території об`єктів природно-заповідного фонду не встановлено, попри те, що приписами Закону України "Про природно-заповідний фонд" визначена необхідність обмеження або заборони мисливства, а також встановлена заборона на території пам`яток природи здійснювати будь-яку діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни їх стану.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

18. У відзивах ТОВ "СМГ "Буг" та Миколаївська обласна рада вказано на безпідставність доводів касаційної скарги та висловлено прохання залишити без змін постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.01.2019 у справі № 910/1711/18.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

19. Рішенням Миколаївської обласної ради від 10.11.2016 № 15 надано у користування ТОВ "СМГ" Буг" мисливські угіддя загальною площею 8084,38 га, що розташовані у Новоодеському районі Миколаївської області на території Михайлівської, Новопетрівської, Новосафонівської, Підлесненської, Себинської, Троїцької сільських та Новоодеської міської ради строком на 20 років.

20. Згідно з додатком до зазначеного рішення, загальна площа мисливських угідь, які надаються у користування ТОВ "СМГ "Буг" становить 8084,38 га, з яких 2 924,1 га - землі запасу та 5 160,28 га - землі, що перебувають у постійному та тимчасовому користуванні.

21. Пунктом 2 цього рішення передбачено необхідність укласти Миколаївському обласному управлінню лісового та мисливського господарства в установленому порядку договір про умови ведення мисливського господарства з ТОВ "СМГ" Буг".

22. На підставі зазначеного рішення обласної ради, Миколаївським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 14.07.2017 укладено договір про умови ведення мисливського господарства з ТОВ "СМГ" Буг". Додатками до вказаного договору є карта-схема угідь і опис меж.

23. Згідно із зазначеним описом визначено наступні межі мисливських угідь ТОВ "СМГ" Буг" на території Новоодеського району: з південного заходу господарство межує з угіддями ТОВ "Мисливців та рибалок Білоусівки" Вознесенського району та по річці Південний Буг з Веселинівським районом та Миколаївським районом, з заходу межує з угіддями Новоодеського "ГМР", з півночі з Сланецьким районом, зі сходу з угіддями Новоодеського "ГМР".

24. Як встановив суд першої інстанції, за змістом інформації Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 05.12.2017, згідно з картою-схеми угідь, що є додатком до договору про умови ведення мисливського господарства від 14.07.2017, на території зазначених мисливських угідь, відповідно до форми 6-зем станом на 01.01.2016 рахується 2 924,34 га земель запасу не наданих у власність чи користування. З вказаної кількості 1 020,73 га - пасовища (землі сільськогосподарського призначення), 1 269,85 га - відкриті заболочені землі та 633,76 га - відкриті землі без рослинного покриву.

25. Згідно з інформацією управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації від 13.11.2017 на території Новоодеського району створено об`єкти природно-заповідного фонду, а саме:

- рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 12.03.1993 № 11 створені ландшафтні заказники місцевого значення " Новопетрівські плавні " площею 200 га та " Вовча балка " площею 250 га, ботанічна пам`ятка природи місцевого значення " Себінський " площею 11 га.

- рішенням Миколаївської обласної ради народних депутатів від 02.02.1995 № 24 створені ландшафтний заказник місцевого значення " Михайлівський " площею 87,2 та ботанічний заказник місцевого значення " ботанічний заказник місцевого значення "Богодарівка" площею 50 га.

Зазначені об`єкти природно-заповідного фонду України загальною площею 598 га фактично розташовані в межах території мисливських угідь, наданих у користування ТОВ "СМГ "Буг", що підтверджується інформацією управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації та картою-схемою мисливських угідь з відображеними орієнтовними межами територій об`єктів природно-заповідного фонду України.

26. Водночас суд апеляційної інстанції зазначив, що територія заказника "Михайлівський" не входить до мисливських угідь наданих в користування ТОВ "СМГ "Буг", що підтверджується положенням про ландшафтний заказник місцевого значення "Михайлівський", та довідкою форми 6-зем в розрізі угідь наданих на території Михайлівської сільської ради . Відповідно до пункту 1.2 зазначеного Положення заказник розташований на землях Кашперівського заводу будматеріалів, колгоспу "Михайлівський", та КСП "Білоусівське". При цьому землі КСП "Білоусівське" розташовані в межах Вознесенького району Миколаївської області тобто взагалі поза межами Новоодеського району в межах якого надавались спірні угіддя, що підтверджується роздруківкою карти з межею району, яка міститься в матеріалах справи. Крім того, у вказаному положенні не міститься обмежень та заборони полювання.

27. Також Північний апеляційний господарський суд вказав на помилкові висновки суду першої інстанції стосовно того, що спірним рішенням ТОВ "СМГ "Буг" надана територія ботанічної пам`ятки природи "Себінський" площею 11 га, оскільки остання не входить в межі наданих угідь, що підтверджується довідкою форми 6- зем про виділені мисливські угіддя ТОВ "СМГ "Буг" - у вигляді пасовищ 70,5 га та водних угідь 123 га в межах Себінської сільської ради Новоодеського району наданої прокурором. Також судом встановлено, що положення про ботанічну пам`ятку також не містить обмежень та заборони полювання.

28. Крім того, суд апеляційної інстанції встановив, що території ландшафтного заказника "Вовча балка", ботанічної пам`ятки природи місцевого значення ""Богодарівка" не входять до мисливських угідь наданих в користування ТОВ "СМГ "Буг". Частина території ландшафтного заказника місцевого значення "Новопетрівські плавні" була надана ТОВ "СМГ "Буг" у користування мисливськими угіддями, проте не на підставі оскаржуваного рішення, а відповідно до рішення Миколаївської обласної ради від 07.09.2012 № 22.

Позиція Верховного Суду

29. Заслухавши суддю-доповідача представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

30. Відповідно до статті 79 ЗК України у редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

31. Згідно з частиною першою статті 90 ЗК України власники земельних ділянок мають право самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об`єкти, а також інші корисні властивості землі; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

32. Відповідно до частини 1 статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.


................
Перейти до повного тексту