1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


22 липня 2019 року

м. Київ

справа № 598/308/17

провадження № 61-32090св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,

учасники справи:

позивач - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Калина-2002",

відповідач - ОСОБА_1,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Тернопільської області, у складі колегії суддів: Загорського О. О., Шевчук Г. М., Щавурської Н. Б., від 12 жовтня 2017 року,

ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог


У березні 2017 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Калина-2002" (далі - СТОВ "Калина-2002") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання поновленим договору оренди землі.


Позовна заява мотивована тим, що 09 червня 2006 року сторони уклали договір оренди земельної ділянки площею 1,70 га строком на 10 років, відповідно до умов якого орендар після закінчення дії договору має право на його поновлення на новий строк і повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. 19 квітня 2016 року орендар направляв відповідачу лист-повідомлення про продовження договору оренди з проектом додаткової угоди, який остання отримала 22 квітня 2016 року, проте у передбачений законом строк його не розглянула і не повідомила орендаря про прийняте нею рішення.

За таких обставин позивач вважав, що він скористався своїм переважним правом на продовження договору оренди землі та просив суд визнати вказаний договір поновленим.


Короткий зміст оскаржуваних судових рішень


Рішенням Збаразького районного суду Тернопільської області у складі судді Левківа А. І. від 10 липня 2017 року у задоволенні позову СТОВ "Калина-2002" відмовлено.


Рішення суду першої інстанції мотивоване відсутністю доказів належного повідомлення орендодавця щодо бажання орендаря продовжити спірний договір оренди землі.


Рішенням Апеляційного суду Тернопільської області від 12 жовтня 2017 року задоволено апеляційну скаргу СТОВ "Калина-2002", скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове, яким визнано поновленим договір оренди землі від 09 червня 2006 року, укладений між ОСОБА_1 та СТОВ "Калина-2002".


Рішення апеляційного суду мотивоване наявністю правових підстав для визнання спірного договору оренди землі поновленим у звʼязку з належним виконанням орендарем умов цього договору, зокрема і щодо повідомлення орендодавця про намір його поновити.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи


У касаційній скарзі, поданій у листопаді 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСОБА_1 просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.


Касаційна скарга мотивована тим, що відповідач не отримувала повідомлення орендаря про намір продовжити договір оренди землі, а останнім не доведено, що після закінчення дії цього договору він продовжив користуватися спірною земельною ділянкою.


Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 08 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


Справа передана до Верховного Суду.


Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 06 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачеві.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


09 червня 2006 року між ОСОБА_1 та СТОВ "Калина-2002" було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1,70 га строком на 10 років.


Відповідно до пункту 8 вказаного договору, після його закінчення орендар має право поновлення договору на новий строк, але повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.


Листом-повідомленням від 11 квітня 2016 року СТОВ "Калина-2002" повідомило ОСОБА_1 про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк. (а.с. 10).


З опису вкладення поштового відправлення та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що 19 квітня 2016 року СТОВ "Калина-2002" в особі представника Химича А. Г. направило на адресу ОСОБА_1 лист-повідомлення та проект додаткової угоди, а остання отримала це поштове відправлення 22 квітня 2016 року (а.с. 12).


Позиція Верховного Суду


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга задоволенню не підлягає.


Згідно із частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.


Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.


Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.


Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).


Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Законом України "Про оренду землі".


Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України "Про оренду землі".


Так, відповідно до частин першої-п`ятої статті 33 цього Закону (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.


................
Перейти до повного тексту