Постанова
Іменем України
24 липня 2019 року
м. Київ
справа № 183/274/16
провадження № 61-16340 св 18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ;
представник позивача - ОСОБА_2 ;
відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000";
представник відповідача - Гажала Андрій Вікторович;
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2016 рокуу складі колегії суддів: Лаченкової О. В., Варенко О. П. Городничої В. С.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Віта 2000" (далі - ТОВ "Агро-Віта 2000") про розірвання договору оренди землі.
Позовна заява мотивована тим, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 4,8 га, розташована на території Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
10 березня 2012 року між ним (орендодавцем) та ТОВ "Агро-Віта 2000" (орендарем) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області 29 грудня 2012 року за № 122328204001140. Згідно з умовами договору він передав відповідачу у строкове платне користування належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на сім років з переважним правом орендаря на поновлення договору оренди на новий строк. Відповідно до пункту 5 вказаного договору відповідач зобов`язався сплачувати йому щорічно орендну плату у грошовій формі у розмірі 4 % від грошової оцінки землі, що на момент укладання договору становило 4 893 грн, а також проводити безкоштовну поставку 1 тони соломи до садиби орендодавця, оранку та культивацію присадибної ділянки орендодавця до 0,40 га та сплачувати податок з доходів фізичних осіб, нарахований на суму орендної плати.
Вказував, що відповідач порушив умови договору оренди щодо сплати орендної плати протягом 2012-2015 років в частині культивації земельної ділянки. У 2015 році відповідач не провів оранку присадибної земельної ділянки, в якості орендної плати передав йому пшеницю шостого класу якості замість узгодженої в заяві пшениці третього класу та ячменю. В повному обсязі орендну плату за 2015 рік станом на 26 січня 2016 року не сплатив, не зробив перерахунку розміру орендної плати у 2012-2015 роках. На його вимоги усунути порушення не реагував, чим порушив умови договору оренди землі. Вказані дії відповідача розцінював як систематичну несплату орендної плати.
Ураховуючи викладене, уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 просив суд розірвати договір оренди землі від 10 березня 2012 року, укладений між ним та ТОВ "Агро-Віта 2000".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24 травня 2016 року у складі судді Парфьонова Д. О. позов ОСОБА_1 задоволено. Розірвано договір оренди від 10 березня 2012 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ "Агро-Віта 2000", зареєстрований у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області 29 грудня 2012 року за № 122328204001140. Вирішено питання розподілу судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що у пункті 5 договору оренди землі визначено три основні складові орендної плати, якими є: орендна плата у грошовій формі 4 % від грошової оцінки землі, безкоштовна поставка 1 тони соломи до садиби орендодавця, оранка та культивація присадибної ділянки орендодавця до 0,40 га. Ураховуючи те, що відповідачем фактично визнанно факт не сплати орендної плати за 2015 рік в частині культивації присадибної ділянки орендодавця та не надано доказів на підтвердження факту проведення культивації присадибної земельної ділянки протягом 2012-2015 років, наявні підстави для висновку про систематичну несплату визначеної договором оренди землі орендної плати в частині культивації земельної ділянки, а тому вимоги позивача про розірвання договору оренди землі, укладеного між сторонами, є обґрунтованими.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17 жовтня 2016 року апеляційну скаргу ТОВ "Агро-Віта 2000" задоволено. Рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24 травня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що відповідач належним чином виконував свої зобов`язання за договором оренди землі: сплачував орендну плату в грошовій та натуральній формі за погодженням із позивачем.
Культивація присадибної ділянки орендодавця не входить ні до однієї з форм орендної плати, передбачених договором оренди землі, а є додатковою безкоштовною послугою, яка не має грошової оцінки, за яку у разі ненадання цієї послуги договором оренди землі передбачено грошову компенсацію. Відтак, відсутні підстави для висновку про систематичну несплату визначеної договором оренди землі орендної плати та розірвання договору оренди землі.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій просив оскаржуване рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 листопада 2016 року касаційне провадження у вказаній справі відкрито та витребувано цивільну справу № 183/274/16 з Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до пункту 4 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У травні 2018 року справу передано до Верховного Суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 червня 2019 року справу передано судді-доповідачеві Осіяну О. М.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що за змістом статей 21, 22 Закону України "Про оренду землі", у редакції, чинній на час укладення договору оренди землі, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.
Тому вважав обґрунтованим висновок суду першої інстанції про систематичну несплату орендодавцем орендної плати, оскільки відповідач систематично не сплачував орендну плату в частині проведення культивації його присадибної ділянки.
Доводи особи, яка подала заперечення на касаційну скаргу
У лютому 2017 року ТОВ "Агро-Віта 2000" подало заперечення на касаційну скаргу, в якому зазначило, що рішення суду апеляційної інстанції є законним та обґрунтованим. Зазначало, що відповідач виконував свої обов`язки за договором оренди землі, сплачував орендну плату в грошовій та натуральній формі за погодженням із позивачем. Будь-яких претензій щодо форми та способу внесення орендної плати позивач не пред`являв, з вимогами провести безкоштовну оранку, культивацію його присадибної земельної ділянки та поставки соломи протягом 2012-2015 років не звертався. Вважало, що апеляційним судом правильно встановлено відсутність факту систематичної несплати орендної плати, оскільки орендна плата виплачена у повному розмірі.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 4,8 га, розташована на території Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
10 березня 2012 року між ОСОБА_1 (орендодавцем) та ТОВ "Агро-Віта 2000" (орендарем) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у відділі Держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області 29 грудня 2012 року за № 122328204001140. Згідно з умовами договору він передав відповідачу у строкове платне користування належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на сім років з переважним правом орендаря на поновлення договору оренди на новий строк.
Згідно з пунктом 5 договору оренди за користування вказаною у договорі земельною ділянкою орендар нараховує орендодавцю щороку орендну плату у грошовій формі у розмірі 4,00 % від грошової оцінки землі згідно з Указом Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" із змінами від 13 вересня 2002 року та Указом Президента України від 19 серпня 2008 року № 725/2008 "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", що становить 4 893 грн, а також проводить безкоштовну поставку 1 тони соломи до садиби орендодавця, оранку та культивацію присадибної ділянки орендодавця до 0,40 га та сплачує за орендодавця податок з доходів фізичних осіб, нарахований на суму орендної плати за цим договором у розмірі та у порядку, встановленому законодавством.
Договором також передбачено, що у випадку прийняття відповідними державними органами нормативних документів про підвищення вартості орендної плати за земельну ділянку сторони погодили, що розмір орендної плати може бути збільшено на підставі рішення орендаря, прийнятого у формі наказу без укладення додаткової угоди до цього договору.
Крім внесення орендної плати, орендар зобов`язується надавати орендодавцю матеріальну допомогу на поховання члена його сім`ї у розмірах та у порядку, установлених самим орендодавцем (пункт 5 договору оренди землі).
Також за окремим додатковим погодженням сторін орендна плата може вноситися орендарем також у одній із наступних форм та розмірів: або у натуральній формі, яка здійснюється шляхом передачі сільськогосподарської продукції чи товарів за вартістю, яка відповідає розміру орендної плати у грошовій формі. Ціна продукції чи товарів погоджується сторонами окремо. Погодження цієї форми орендної плати (переліку товарів чи продукції, кількості, якості, ціни, місця, порядку, строків поставки тощо) здійснюється за усною домовленістю сторін й оформляється підписанням сторонами актів прийняття-передачі, товарних або товаротранспортних накладних. У свою чергу орендар гарантує поставку в рахунок виплати орендної плати орендодавцю зерна та іншої сільськогосподарської продукції за цінами реалізації на момент поставки; або відробітковій формі, за якою види, обсяги, строки і місце надання послуг, види, обсяги, строки і місце виконання робіт визначаються та погоджуються за усною домовленістю сторін й підтверджуються актами передачі-прийняття виконаних робіт чи наданих послуг, підписання яких сторонами і є таким додатковим погодженням. Відробіткова форма, оцінена у гривнях, не повинна перевищувати розмір грошової, згідно з цим договором.
Відповідно до пункту 7 вказаного договору орендна плата вноситься до 31 грудня поточного року. Орендна плата вноситься на рахунок орендодавця або сплачується в іншій формі, погодженій сторонами.
Згідно з пунктом 9 цього договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент прострочення виконання зобов`язання за кожний день прострочення.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держгеокадастру в Новомосковському районі Дніпропетровської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, належної позивачу на 2015 рік становила 183 331 грн.
12 серпня 2015 року ОСОБА_1 подано ТОВ "Агро-Віта 2000" заяву про відмову від вимог заяви про отримання грошової компенсації за пай від 10 липня 2015 року та із проханням доставити позивачу 1 тону соломи, 500 кг пшениці І-ІІІ класу, 500 кг ячменю та 500 кг кукурудзи за місцем проживання позивача та розглянути питання щодо надання йому компенсації через відсутність виконання договору за 2012-2015 роки в частині культивації присадибної земельної ділянки позивача.
На виконання укладеного договору 29 серпня 2015 року ТОВ "Агро-Віта 2000" поставило ОСОБА_1 пшеницю у кількості 1 040 кг загальною вартістю 2 912 грн, про що свідчить підпис позивача в квитанції № 1.516.
21 листопада 2015 року ТОВ "Агро-Віта 2000" надало ОСОБА_1 кукурудзу в кількості 700 кг загальною вартістю 1 540 грн, мішки (2) в кількості 28 грн.
25 грудня 2015 року ОСОБА_1 подано ТОВ "Агро-Віта 2000" претензії з вимогою відшкодувати завдані йому збитки через невиконання умов договору оренди в розмірі 21 500 грн та у розмірі 500 грн.