Постанова
Іменем України
01 серпня 2019 року
м. Київ
справа № 761/36556/15-ц
провадження № 61-25651св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротенка Є. В. (судді-доповідача), Зайцева А. Ю., Курило В. П.,
учасники справи:
позивач - Первинна профспілкова організація Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в інтересах ОСОБА_1 ,
відповідачі - Київська обласна державна адміністрація, Департамент охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації,
третя особа - Київська обласна рада,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Київської обласної ради на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 березня 2017 року у складі судді Волошина В. О. та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 10 серпня 2017 року у складі колегії суддів: Чобіток А. П., Немировської О. В., Соколової В. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2015 року Первинна профспілкова організація Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Київської обласної державної адміністрації, Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації про скасування наказів та поновлення на роботі, третя особа - Київська обласна рада.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі контракту, укладеного 02 серпня 2010 року між ОСОБА_1 та Головним управлінням охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 був призначений на посаду головного лікаря до 02 серпня 2015 року.
28 серпня 2015 року було видано наказ Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації № 221-Н про звільнення його з посади головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" з 31 серпня 2015 року у зв`язку із закінченням терміну дії контракту згідно з пунктом другим статті 36 КЗпП України, а 31 серпня 2015 року - наказ № 235-Н про його призначення виконуючим обов`язки головного лікаря цього ж закладу.
Рішенням Київської обласної ради від 13 серпня 2015 року № 1015-51-VI "Про деякі питання щодо трудових відносин з керівниками закладів охорони здоров`я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області" продовжено термін дії контракту з головним лікарем ОСОБА_1 до 01 березня 2016 року на умовах контракту.
Посилаючись на те, що 02 серпня 2015 року, тобто на день припинення контракту, наказу про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади в звʼязку зі спливом терміну контракту не було, трудова книжка не видавалась, остаточний розрахунок не здійснювався, позивач вважає, що договір є продовженим на невизначений строк відповідно до статті 39-1 КЗпП України.
Позивач просив суд скасувати накази Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2015 року про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" та від 31 серпня 2015 року про призначення його виконуючим обов`язки головного лікаря цього ж закладу та поновити його на посаді головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".
Короткий змісту рішення суду першої інстанції
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 21 березня 2017 року позов Первинної профспілкової організації Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в інтересах ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації, Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації, про скасування наказів та поновлення на роботі задоволено частково.
Визнано незаконними накази Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2015 року № 221-Н про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" та від 31 серпня 2015 року № 235-Н про призначення ОСОБА_1 виконуючим обов`язки головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".
Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" з 31 серпня 2015 року.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду мотивоване тим, що можливість укладання строкових контрактів з керівниками комунальних закладів охорони здоров`я була передбачена у частинах 8-9 статті 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоровʼя" (далі - Закон), який чинний лише з 01 січня 2012 року. Проте ОСОБА_1 на день набрання чинності цим Законом вже був призначений на посаду керівника комунального закладу охорони здоров`я, працюючи за контрактом від 02 серпня 2010 року, і за цих обставин його неможна віднести до категорії працівників, які повинні бути знов призначені на посаду шляхом укладення з ним контракту.
Не погодившись із цим рішенням, Київська обласна рада та Київська обласна державна адміністрація подали до суду апеляційні скарги.
Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 10 серпня 2017 року апеляційні скарги Київської обласної ради та Київської обласної державної адміністрації відхилені, рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 березня 2017 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У вересні 2017 року Київська обласна рада подала до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 березня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 10 серпня 2017 року, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила оскаржені рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасуватита ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Первинної профспілкової організації Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , відмовити.
Касаційна скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанції повинні були ухвалити рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо поновлення позивача на посаді головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", оскільки позов заявлено до неналежних відповідачів.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі за поданою касаційною скаргою.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
03 червня 2019 року вказана справа передана судді-доповідачу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що наказом Київської обласної державної адміністрації управління охорони здоровʼя від 02 лютого 2006 року № 7-ос ОСОБА_1 було призначено на посаду головного лікаря обласного центру медичної допомоги та медицини катастроф з 02 лютого 2006 року за переведенням.
29 листопада 2007 року між Київською обласною радою та ОСОБА_1, як з керівником Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", був укладений контракт зі строком дії з 29 листопада 2007 року по 29 листопада 2010 року і призначено його на посаду головного лікаря зазначеного закладу.
02 серпня 2010 року між Головним управління охорони здоровʼя Кивської обласної державної адміністрації та ОСОБА_1 було укладено контракт, за умовами якого останнього призначено на посаду головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" зі строком дії з 02 серпня 2010 року по 02 серпня 2015 року.
Відповідно до пункту 1.26 рішення Київської обласної ради від 13 серпня 2015 року № 1015-51-VI "Про деякі питання щодо трудових відносин з керівниками закладів охорони здоров`я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області" продовжено термін дії контракту з головним лікарем Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" ОСОБА_1 до 01 березня 2016 року на умовах контракту.
Разом з тим, на виконання розпорядження № 320 голови Київської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2015 року "Про деякі питання щодо контрактів з керівниками підприємств (їх об`єднань), закладів, установ, організацій, що є об`єктами комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області та належать до сфери управління Київської обласної державної адміністрації", наказом № 221-Н директора Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2015 року ОСОБА_1 звільнено з 31 серпня 2015 року з посади головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" за закінченням терміну дії контракту.
Наказом від 31 серпня 2015 року № 235-Н директора Департаменту охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 призначено з 01 вересня 2015 року виконуючим обов`язки головного лікаря Комунального закладу Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф".
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з огляду на наступне.
Положеннями частини другої статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.