ПОСТАНОВА
Іменем України
30 липня 2019 року
Київ
справа № 373/2265/16-а
провадження № К/9901/21045/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області у складі судді Залеської А.О. від 25 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Літвіної Н.М., Ганечко О.М., Коротких А.Ю. від 28 лютого 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, в якому просила:
- визнати неправомірними дії Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у відмові їй призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 з 18 жовтня 2016 року пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, як постраждалій від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 трудовий стаж відповідно до записів трудової книжки та свідоцтва про навчання серії НОМЕР_1, що всього становить 22 роки 7 місяців 12 днів.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано неправомірним рішення начальника об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 31 жовтня 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.
Зобов`язано Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити з 18 жовтня 2016 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, у відповідності до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язано Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1, який дає право на пенсію, увесь період роботи (служби) відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 та свідоцтва про навчання серії НОМЕР_1 , що становить 22 роки 7 місяців 12 днів.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанції виходили з того, що доказів того, що платник єдиного соціального внеску - орган, який виплачував грошове забезпечення ОСОБА_1, яка проходила службу на посадах рядового та молодшого начальницького складу, був притягнутий до відповідальності за порушення податкової звітності, суду не надано, відповідач не довів суду обов`язок позивача самостійно сплачувати єдиний соціальний внесок після звільнення з органів внутрішніх справ за весь час проходження служби. За однакової системи оподаткування, встановленої для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ та за відсутності виявлених порушень щодо сплати єдиного соціального внеску, необхідно зарахувати увесь період роботи ОСОБА_1 (служби в цих органах) до стажу роботи, який дає право на пенсію.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Переяслав-Хмельницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 18 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 31 жовтня 2016 року за № 5491/03, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з тим, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 14 років 5 місяців, а право на пенсію за віком настає при наявності стажу 15 років згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Тобто періоди роботи до 1 січня 2004 року зараховуються до страхового стажу, зокрема, за записами трудової книжки, після цієї дати - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За наданими документами страховий стаж ОСОБА_1 по 31 грудня 2003 pоку становить 14 років 27 днів, a з 1 січня 2004 року - 4 місяці 5 днів. Всього страховий стаж - 14 років 5 місяців 2 дні.
Оскільки не має необхідного страхового стажу, підстав для призначення пенсії за віком зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає.
8. Відзиву на касаційну скаргу Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
11. Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи, евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році - зменшення пенсійного віку 10 років.