ПОСТАНОВА
Іменем України
31 липня 2019 року
Київ
справа №826/7925/17
адміністративне провадження №К/9901/5158/17, №К/9901/2993/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
cудді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №826/7925/17
за позовом Національного банку України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, провадження по якій відкрито
за касаційними скаргами Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "Фінансова Ініціатива" Калушти Дмитра Євгеновича та Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2017 року, ухвалену в складі головуючого судді Клименчука Н.М., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, постановлену в складі головуючого судді Вівдиченко Т.Р., суддів Бєлової Л.В., Губської Л.В.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. Національний банк України звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просив:
1.1. визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09 червня 2017 року про відкриття виконавчого провадження №54073516.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виконавчий документ, на підставі якого відкрите спірне виконавче провадження, не передбачає заходів примусового виконання рішень, що виключає можливість прийняття його до примусового виконання.
3. Відповідач позов не визнав. У запереченні на позовну заяву зазначив, що виконавчий документ, поданий стягувачем, містив усі обов`язкові реквізити, у зв`язку з чим у нього не було підстав не приймати вказаний виконавчий документ до примусового виконання.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року в справі №826/18784/15 за позовом ПАТ "КБ "Фінансова ініціатива" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "КБ "Фінансова Ініціатива" Кашути Д.Є. до Національного банку України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Прокуратури міста Києва - про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії, скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 грудня 2015 року та ухвалено нову, якою адміністративний позов задоволено частково:
4.1. визнано незаконною та скасовано постанову Правління Національного банку України №407/БТ від 23 червня 2015 року.
4.2. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
5. 03 березня 2016 року Київським апеляційним адміністративним судом виданий виконавчий лист у справі №826/18784/15.
6. Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09 червня 2017 року відкрито виконавче провадження №54073516 з виконання виконавчого листа в справі № 826/18784/15.
7. Не погоджуючись з указаною постановою, позивач звернувся до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
8. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, адміністративний позов задоволено:
8.1. визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 09 червня 2017 року про відкриття виконавчого провадження №54073516.
9. Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, зробив висновок про те, що примусовому виконанню підлягають лише ті виконавчі документи, які містять зобов`язання, виконання яких передбачає вжиття заходів примусового виконання рішень.
10. Суди попередніх інстанцій зазначили, що виконавчий лист у справі №826/18784/15 відтворює резолютивну частину судового рішення, яким визнано протиправним і скасований індивідуальний акт.
11. За висновками судів попередніх інстанцій, відповідний індивідуальний акт є скасованим з моменту набрання відповідним судовим рішенням законної сили, що виключає можливість виконання такого судового рішення у примусовому порядку.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
12. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, особа, яка не брала участі в справі, - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "Фінансова Ініціатива" Калушта Д.Є. та Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України звернулися до суду касаційної інстанції з касаційними скаргами.
13. У касаційній скарзі особа, яка не брала участі в справі, стверджуючи про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їхні рішення та прийняти нове - про закриття провадження у справі.
14. Другий скаржник з тих самих підстав просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.
15. На обґрунтування доводів касаційної скарги скаржники зазначають, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків про те, що виконавчий лист у справі №826/18784/15 не містить обов`язкових реквізитів.
16. Скаржники наполягають на тому, що виконавчий лист у справі №826/18784/15 був виданий у період чинності попередньої редакції Закону України "Про виконавче провадження", якою вимог щодо наявності в ньому резолютивної частини, що передбачає заходи примусового виконання рішень, установлено не було. Водночас нова редакція Закону України "Про виконавче провадження" застережень щодо неможливості прийняття таких виконавчих документів не містить.
17. Скаржники також зазначають, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували того, що ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 серпня 2017 року в справі №826/18784/15 було відмовлено в задоволенні заяви боржника про визнання виконавчого листа в цій справі таким, що не підлягає виконанню.
18. Таким чином, скаржники вважають, що підстав для відмови в прийнятті до виконання виконавчого листа в справі №826/18784/15 не було.
19. У касаційній скарзі особа, яка не брала участі в справі, також зазначає про порушення судами правил підсудності, оскільки справу було розглянуто Окружним адміністративним судом м. Києва, тоді як виконавчий лист був виданий Київським апеляційним адміністративним судом, якому, з огляду на положення статті 74 Закону України "Про виконавче провадження", і була підсудна справа.
20. З цих підстав особа, яка не брала участі в справі, уважає, що провадження у справі має бути закритим.
21. Позивач з доводами касаційних скарг не погодився. У відзиві на касаційну скаргу зазначив, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права та прийняли судові рішення з дотриманням норм процесуального права.
22. Позивач уважає, що суди дійшли обґрунтованих висновків про неможливість прийняття до виконання виконавчого листа №826/18784/15 до примусового виконання, оскільки відтворена у ньому резолютивна частина рішення суду не містить зобов`язання, виконання якого вимагало б вчинення заходів примусового виконання рішення.
23. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями, касаційні скарги передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Желтобрюх І.Л., суддям Білоусу О.В., Стрелець Т.Г.
24. Ухвалою Верховного Суду від 29 грудня 2017 року відкрите касаційне провадження за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "Фінансова Ініціатива" Калушти Д.Є. на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року.
25. Ухвалою Верховного Суду від 06 лютого 2018 року відкрите касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року.
26. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду - від 24 червня 2019 року, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача в цій справі, призначений повторний автоматизований розподіл указаних касаційних скарг.
27. За наслідками повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями касаційні скарги передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Кашпур О.В., Уханенку С.А.
V. Джерела права й акти їхнього застосування
28. Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набрав чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.
29. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
30. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
31. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
32. Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
33. Частиною першою статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів і наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
34. Згідно з частиною першою статті 4 Закону №1404-VIII у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.