ПОСТАНОВА
Іменем України
30 липня 2019 року
Київ
справа №804/16582/14
адміністративне провадження №К/9901/4860/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіста і К" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2014 (суддя В.В. Кальник) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015 (головуючий суддя Дадим Ю.М., суддя Богданенко І.Ю., Уханенко С.А.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіста і К" до Дніпропетровської митниці Міндоходів про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіста і К" звернулось до суду з позовом до Дніпропетровської митниці Міндоходів у Дніпропетровській області з позовними вимогами про:
визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 29.04.2014 №110/100000/2014/200063/1;
визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 29.04.2014 №110100000/2014/00135
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2014, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2015, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій позивач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України. У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіста і К" просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування касаційної скарги позивач вказує, що для митного оформлення товару у митному режимі імпорту та виконання усіх необхідних митних формальностей товариством подано митному органу електронну митну декларацію з визначенням вартості за придбаний товар за ціною контракту з використанням основного методу визначення митної вартості. На підтвердження митної вартості товару позивач надав митному органу для митного оформлення товару всі необхідні документи на підтвердження заявленої митної вартості товару за ціною контракту. Позивач вважає, що наявність у базі даних митного органу інформації про більшу вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, не є підставою для не застосування основного методу для визначення митної вартості товарів. Також, на думку позивача, митним органом при визначенні митної вартості за іншим, відмінним від першого, методом не обґрунтовано із посиланням на документи, надані декларантом, причини неможливості застосування першого методу визначення митної вартості. Позивач наголошує, що судами попередніх інстанцій не надано належної правової оцінки обставинам страхування товару, не досліджено страховий поліс.
У свою чергу, відповідачем подано заперечення на касаційну скаргу, де митний орган вказує, що вважає касаційну скаргу необґрунтованою. Як зазначає відповідач, враховуючи результати перевірки, невідповідності відомостей у наданих документах, виявлені під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості та за результатами розгляду додатково наданих документів, неможливість проведення обчислення заявленого рівня митної вартості на підставі наданих документів, неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з сформованим митницею переліком, у митниці були відсутні підстави для визнання заявленої декларантом митної вартості.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.06.2015 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіста і К" у справі №804/16582/14.
Ухвалою Верховного Суду від 26.07.2019 розгляд справи призначено у порядку письмового провадження на 30.07.2019.
Касаційний розгляд справи здійснюється в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)/
Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне. Для митного оформлення товару - прокату плоского з вуглецевої сталі, холоднокатаного, гарячооцинкованого, у рулонах, стандарт DХ51D країною походження Китай загальною вартістю 473446,55доларів США за партію товару вагою (нетто) 639895кг (вага брутто - 650905кг), де вантажовідправником (експортером) є виробник товару - компанія SHANDONG HENGJI NEW MATERIALS CO.,LTD (Китай), а вантажоотримувачем ТОВ "Авіста і К", товар поставлено ТОВ "Авіста і К" на умовах СІF порт Одеса, Україна, у митному режимі імпорту позивач подав митному органу електронну митну декларацію від 28.04.2014 №110100000/2014/210418 з визначенням вартості за придбаний товар за ціною контракту з використанням основного методу визначення митної вартості, у якій товар був задекларований у митному режимі "Імпорт 40".
На підтвердження митної вартості товару ТОВ "Авіста і К" надало митному органу для митного оформлення товару наступні документи:
договір комісії №38-К від 21.11.2013, укладений між ТОВ "Авіста і К" та ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "МЕТАЛПРОМРЕСУРС";
доручення комісіонеру №07-03 від 07.03.2014 до Договору комісії №38-К від 21.11.2013;
контракт купівлі-продажу №КТS13-0911 МРR від 25.11.2013;
накладну ЦІМ/УМВС (з додатками) №42087627 від 26.04.2014;
рахунок-фактуру (інвойс) №13-0911-11 від 18.03.2014;
специфікацію №0311 від 11.03.2014 до Контракту купівлі-продажу КТS13-0911 МРR від 25.11.2013;
пакувальний лист №HJ20131109АССD3 від 09.11.2013;
сертифікат про походження товару ССРІТ 130295743 від 02.04.2014;
сертифікат якості (mill test certificate) №Z20140308 від 08.03.2014;
коносамент №572806522 від 12.03.2014;
копію митної декларації країни відправлення (експортна декларація) від 10.03.2014;
страховий поліс №6683930060320140000268 від 12.03.2014;
експертний висновок ДП "Держзовнішінформ" №9/99 від 27.03.2014;
екологічну декларацію №26359 від 18.04.2014.
Митним органом сформоване електронне повідомлення - вимогу про необхідність подання додаткових документів, за умови яких може бути визначено митну вартість товару, а саме: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; виписку з бухгалтерської документації; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Листом від 29.04.2014 №2504/01 на витребування додаткових документів ТОВ "Авіста і К" повідомило відповідачу про неможливість надання на вимогу митниці виписки з бухгалтерської документації, оскільки товар, який не пройшов митне оформлення, за законодавчо встановленими правилами бухгалтерського обліку на баланс підприємства не приймається, а вся існуюча бухгалтерська документація складається із зовнішньоекономічного контракту, інвойсу та транспортних документів, які надані разом із ЕМД від 28.04.2014 №110100000/2014/210418. Крім того, щодо витребування митним органом інформації біржових організацій про вартість товару та/або сировини позивачем було повідомлено, що товар "Прокат плоский з вуглецевої сталі, холоднокатаний, гарячооцинкований, у рулонах, стандарт DХ51D", країною походження Китай, не виготовляється та не реалізується в порядку біржової торгівлі, ціна на даний товар не визначається за формулою, тому ця вимога митного органу не могла бути виконана.
Листом від 29.04.2014 №2504/1 ТОВ "Авіста і К" повідомило відповідачу, що залишає за собою право надати митниці додаткові документи в термін до 80 днів з дня випуску товарів у вільний обіг на підставі пункту 8 статті 55 Митного кодексу України.
Митну вартість товару за поданою декларантом від 28.04.2014 ЕМД №110100000/2014/210418 відповідач визначив згідно статті 64 Митного кодексу України, яка ґрунтується на раніше визнаних (визначених) органом доходів та зборів митних вартостях у співставних обсягах за МД від 04.03.2014 №110070000/2014/302515 з рівнем митної вартості товару "Прокат плоский з вуглецевої сталі, холоднокатаний, гарячооцинкований, у рулонах, стандарт DХ51D" країною походження Китай - 0,82 доларів США за кг.
За результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, відповідачем прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 29.04.2014 №110100000/2014/00135 та рішення про коригування митної вартості товарів від 29.04.2014 №110100000/2014/200063/1, яким скориговано митну вартість товару "Прокат плоский з вуглецевої сталі, холоднокатаний, гарячооцинкований, у рулонах, стандарт DХ51D", країною походження Китай, з 473446,5 доларів США до 524713,9 доларів США.
29.04.2014 товар був випущений відповідачем у вільний обіг під гарантії у відповідності до пункту 7 статті 55 МК України, що підтверджується митною декларацією від 29.04.2014 №110100000/2014/210559.
Згідно рішення відповідача від 29.04.2014 №110100000/2014/200063/1 причиною його прийняття стала неможливість митного органу визначити митну вартість товару у відповідності до статті 54 Митного кодексу України, тобто за ціною контракту, щодо якого такі товари імпортуються, з наступних причин: декларантом (ТОВ "Авіста і К"):
надано копії накладних УМВС без сканованої зворотної частини накладних, де міститься сума витрат, пов`язаних з доставкою товарів, що оцінюються;
наданий декларантом лист ДП "Держзовнішінформ" №9/99 від 27.03.2014 відноситься до запиту підприємства №27/03-1 від 27.03.2014 та не стосується до заявленої партії товару за МД №110100000/2014/210418 від 28.04.2014 (посилання на інвойси, які не відносяться до зазначеної партії товару);
у наданому страховому полісі посилання на інвойс №HJ20140308АССD3-HDGI, який до митного оформлення не наданий. Сума страховки товару, зазначена у страховому полісі, не відповідає вартості товару, зазначеної в комерційному рахунку № 13-0911-11 від 18.03.2014.
Враховуючи вищезазначене, під час консультацій декларанта було зобов`язано, згідно вимог статті 53 Митного кодексу України, протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; виписку з бухгалтерської документації; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Позивача також повідомлено, що згідно частини шостої статті 53 Митного кодексу України декларант, або уповноважена ним особа, за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
З метою перегляду та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №110100000/2014/00135 від 29.04.2014 та рішення про коригування митної вартості товарів №110100000/2014/200063/1 від 29.04.2014 ТОВ "Авіста і К" на підтвердження заявленої митної вартості товару додатково, у порядку частин восьмої, дев`ятої статті 55 Митного кодексу України, надало відповідачу наступні документи:
копію висновку ДП "Держзовнішінформ" від 12.05.2014 №9/153 щодо проведеної цінової експертизи Контракту купівлі-продажу №КТS13-0911МРR від 25.11.2013 на імпортну поставку оцинкованого плоского прокату з полімерним покриттям та без покриття у рулонах країною походження Китай на умовах поставки СІF порт Одеса, Україна;
копію Контракту №АСТL-151113-3 від 15.11.2013, укладеного між компаніями КОТRIS LTD (Великобританія) та ADVANSED COMMODITIES TRADING LIMITED (Сейшельские Острова), мовою оригіналу та в автентичному перекладі Торгово-промислової палати України на російську мову;
копію Контракту №НJ20131109АССD3 від 09.11.2013, укладеного між компаніями ADVANSED COMMODITIES TRADING LIMITED (Сейшельские Острова) та SHANDONG HENGJI NEW MATERIALS CO.,LTD (Китай), мовою оригіналу та в автентичному перекладі Торгово-промислової палати України на російську мову;
копію комерційного рахунку (інвойс) №HJ20140308АССD3-НDGI від 08.03.2014, виданого за Контрактом №HJ20131109АССD3 від 09.11.2013;
копію висновку експерта Дніпропетровської Торгово-промислової палати №ГО-2986 від 07.07.2014 за результатами проведеної цінової експертизи ринкової вартості сталі тонколистової оцинкованої методом гарячого занурювання в рулонах марки DХ51D, країною походження - Китай;
копію додаткової угоди від 10.06.2014 до Договору комісії №38-К від 21.11.2013, укладеному між ТОВ "Авіста і К" та ТОВ "Торговий дім "Металпромресурс";
копію додаткової угоди від 05.06.2014 про внесення змін до Специфікації №0311 від 11.03.2014 до Контракту купівлі-продажу №КТS13-0911МРR від 25.11.2013;
копію картки рахунку бухгалтерського обліку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за квітень 2014 року по контрагенту ТОВ "ТД "Металпромресурс" згідно ВМД №110100000/2014/210559 від 29.04.2014;
копію прибуткової накладної (внутрішній облік) №44 від 29.04.2014.
Під час оскарження рішення про коригування митної вартості товарів №110100000/2014/200063/1 від 29.04.2014 в адміністративному порядку ТОВ "Авіста і К" разом із скаргою від 13.08.2014 №32 додатково надало на розгляд Департаменту митної справи Міністерства доходів і зборів копії листів від постачальників, якими підтверджується існування одного єдиного страхового полісу при поставці товару на умовах поставки СІF порт Одеса (Україна) при завантаженні товару в порту країни виробника (Китай), а саме:
копію листа компанії КОТRIS LTD в адресу ТОВ "Авіста і К" від 01.07.2014, мовою оригіналу та в автентичному перекладі Торгово-промислової палати України на російську мову;
копію листа компанії КОТRIS LTD в адресу компанії ADVANSED COMMODITIES TRADING LIMITED від 24.06.2014, мовою оригіналу та в автентичному перекладі Торгово-промислової палати України на російську мову;
копію листа компанії SHANDONG HENGJI NEW MATERIALS CO.,LTD в адресу компанії ADVANSED COMMODITIES TRADING LIMITED від 30.06.2014, мовою оригіналу та в автентичному перекладі Торгово-промислової палати України на російську мову.
Відтак, рішення про коригування митної вартості №110100000/2014/200063/1 від 29.04.2014 як відповідачем, так і Державною фіскальною службою України, залишено чинним.
Позивач вважаючи, що відмовляючи у митному оформленні (випуску) товару та здійснивши коригування митної вартості товарів за поданою декларантом ЕМД від 28.04.2014 №110100000/2014/210418, відповідач діяв всупереч закону, звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що у митного органу були всі підстави ставити під сумнів заявлену митну вартість товару. У зв`язку з відсутністю обґрунтованих та законних підстав для застосування попередніх методів визначення митної вартості товарів відповідачем правомірно було скориговано заявлену декларантом митну вартість товарів із застосуванням резервного методу, що виключає підстави для визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості, посадові особи митниці при прийнятті спірного рішення про коригування митної вартості заявленого позивачем товару та оформленні картки відмови, діяли в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно положень частини другої статті 1 Митного кодексу України (далі - МК України) відносини, пов`язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 4 МК України митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Як встановлено частиною першою статті 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно з частиною першою статті 51, частиною першою статті 52 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу; заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Відповідно до частини другої статті 52 МК України декларант зобов`язаний: заявляти митну вартість, визначену ним самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Згідно з частинами першою, другою статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, зокрема, є: декларація митної вартості та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару.
Відповідно до частини третьої статті 53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи.
Згідно зі статтею 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.