Постанова
Іменем України
24 липня 2019 року
м. Київ
справа № 592/1669/17
провадження № 61-31672св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Кривцової Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Комунальна установа Сумської обласної ради "Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці",
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми у складі судді Котенко О. А., від 29 червня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Сумської області у складі колегії суддів: Левченко Т. А., Собини О. І., Ткачук С. С., від 12 вересня 2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунальної установи Сумської обласної ради "Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці" (далі - Комунальна установа) про визнання наказу про звільнення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди, визнання незаконними наказів про накладення дисциплінарного стягнення.
Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що вона з 18 січня 2011 року працювала молодшою медичною сестрою-прибиральницею в Комунальній установі, а з 09 вересня 2014 року переведена молодшою медичною сестрою (санітаркою палатною). 20 січня 2017 року відповідно до наказу № 21-О звільнена із займаної посади у зв`язку із систематичним невиконанням без поважних причин обов`язків, на підставі пункту третього статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України). Підставою для звільнення зазначені накази від 15 липня 2016 року №3-Д, від 26 липня 2016 року № 5-Д, від 31 жовтня 2016 року № 7-Д. Вважає своє звільнення незаконним, а обставини, що викладені у наказі про звільнення надуманими, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності.
Вказує, що із наказами від 26 липня 2016 року та 31 жовтня 2016 року позивач ознайомилася лише після отримання наказу про звільнення. Вона вказала, що обставини, викладенні у наказах про притягнення її до дисциплінарної відповідальності не були предметом розгляду комісії по трудовим спорам, адміністрація жодного разу не запропонувала надати пояснень з питань, перелічених у оскаржуваних наказах. Роботи, за які її 15 липня 2016 року притягли до дисциплінарної відповідальності, не визначені графіком виконання робіт, який розроблено та затверджено адміністрацією.
Незаконним діями відповідача їй завдано моральні страждання, які виразилися у погіршенні здоров`я, зміни життєвого укладу сім`ї.
Просила суд поновити її на роботі на посаді молодшої медичної сестри (санітарки палатної), стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 20 січня 2017 року по день поновлення на роботі, визнати незаконними та скасувати накази від 15 липня 2016 року № 4-Д, від 26 липня 2016 року № 5-Д, від 30 жовтня 2016 року № 7-Д про накладення дисциплінарного стягнення, стягнути моральну школу у розмірі 15 000 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 29 червня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що звільнення ОСОБА_1 проведено відповідно до вимог чинного законодавства про працю, дотримані порядок та строки притягнення її до дисциплінарної відповідальності. При накладенні дисциплінарного стягнення враховані ступінь тяжкості вчинених проступків, обставини їх вчинення та попередня робота ОСОБА_1 . Вимоги про оскарження наказу від 26 липня 2016 року заявлено з порушенням строків, визначених статтею 233 КЗпП України.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Сумськї області від 12 вересня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та дійшов обґрунтованого висновку, що звільнення позивача проведено з дотриманням вимог чинного законодавства та підстав для її поновлення не вбачається.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не в повній мірі дослідили докази, вказує, що судами не надано оцінку всім наданим та витребуваним доказам, що призвело до помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.
Крім того, при ухваленні судових рішення не взято до уваги її неодноразові звернення до адміністрації про скасування незаконно накладених дисциплінарних стягнень.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У листопаді 2017 року Комунальна установа подала заперечення (відзив) на касаційну скаргу, в якому просила відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити оскаржувані судові рішення без змін, як такі, що ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 10 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2017 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про зупинення виконання ухвали апеляційного суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У травні 2018 року справа передана до Верховного Суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 07 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачу.
Ухвалою Верховного Суду від 11 липня 2019 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Наказом від 18 січня 2011 року ОСОБА_1 була прийнята на роботу до Комунальної установи на посаду молодшої медичної сестри - прибиральниці. Із 03 вересня 2014 року переведена на посаду молодшої медичної сестри (санітарки палатної).
Пунктами 1.3, 1.7 посадової інструкції молодшої медичної медсестри (санітарки палатної), затвердженої директором Комунальної установи 04 лютого 2016 року, встановлено, що молодша медична сестра (санітарка палатна) підпорядкована завідувачу медичним відділенням, старшій медичній сестрі, сестрі медичній.
У своїй роботі молодша медична сестра (санітарка палатна) керується: даною посадовою інструкцією; правилами внутрішнього трудового розпорядку; наказами та розпорядженнями адміністрації пансіонату; розпорядженнями завідувача медичним відділенням та старшої медичної сестри; інструкцією з охорони праці та протипожежних заходів.
Відповідно до пункту 2.1 посадової інструкції, молодша медична сестра (санітарка палатна) забезпечує якісне виконання роботи: проведення поточного та генерального прибирання житлових та підсобних приміщень згідно графіку, затвердженого директором пансіонату; проведення маркування постільної білизни та одягу підопічних; здійснення догляду за підопічними; прийняття безпосередньої участі при проведенні гігієнічної ванни або душа, проведення заміни натільної та постільної білизни згідно діючих нормативних документів; проведення особистої гігієни підопічних; маркування та використання за призначенням спецодягу, прибирального інвентарю; відображення виконаної роботи в журналі передачі змін; разом з молодшими медичними сестрами (санітарками, буфетницями) відповідає за зберігання продуктів харчування в індивідуальних тумбочках підопічних та холодильниках; зберігає приготовлені дезінфекційні засоби в щільно закритій темній ємності з обов`язковим маркуванням тощо.
Згідно з пунктом 2.2, 2.3, 2.4 посадової інструкції, молодша медична сестра (санітарка палатна) повинна вміти: забезпечувати високий рівень професійного спілкування; готувати робоче місце та раціонально використовувати робочий час; створювати безпечне середовище для себе та персоналу; забезпечувати ретельний догляд за підопічними.
Молодша медична сестра (санітарка палатна) виконує вимоги: нормативно-директивних документів з санітарно-гігієнічного та протиепідемічних режимів; нормативних документів з охорони праці, техніки безпеки та протипожежної безпеки; нормативних документів з профілактики професійного інфікування.
Дотримується: правил медичної етики та деонтології; трудової дисципліни; правил внутрішнього трудового розпорядку.
Згідно з пунктом 2.8 посадової інструкції, молодша медична сестра (санітарка палатна) за розпорядженням керівництва закладу в разі необхідності бере участь у проведенні поточних ремонтів житлових кімнат (після отримання додаткового інструктажу).
Із посадовою інструкцією молодшої медичної сестри (санітарки палатної) Комунальної установи ОСОБА_1 ознайомлена під підпис.
Відповідно до Плану підготовки житлових та підсобних приміщень до весняно-літнього та осінньо-зимового періодів та закріплення відповідальних молодших медичних сестер (санітарок палатних) на 2016 рік за ОСОБА_1 закріплено на 5 поверсі І блоку кімнати № 508, № 511, ритуальна кімната, коридор, хол.
На плановому зайнятті з молодшим медичним персоналом Комунальної установи 20 квітня 2016 року, проведеному старшою медичною сестрою ОСОБА_2 та зафіксованому в протоколі № 7, до працівників, зокрема ОСОБА_1, доведено план підготовки житлових та підсобних приміщень до весняно-літнього та осінньо-зимового періодів у 2016 році.
Графіком проведення планових обходів завідуючого відділенням, старшою сестрою медичною, сестрою - господинею, з метою дотримання санітарно-епідеміологічного режиму, своєчасності та якості медичної допомоги та догляду за підопічними на 2016 рік на 11 липня 2016 року було заплановано обхід 3, 4, 5 поверхів І блоку, проведено плановий інструктаж.
11 липня 2016 року комісією виявлено, що на 5 поверсі не розклеєно та не вимито вікно в кімнаті № 508, а також не вимито вікно біля ритуальної кімнати, у зв`язку з чим комісією попереджено молодший медперсонал (зокрема ОСОБА_1 ) Призначено термін для усунення недоліків до 13 липня 2016 року з наступною перевіркою виконання, що підтверджується службовою запискою членів комісії, адресованою директору Комунальної установи та доповідною запискою, адресованою завідуючому геріатричного відділення від 11 липня 2016 року.
14 липня 2016 року комісією під час чергової перевірки санітарного стану поверхів, маркування білизни та речей підопічних, перевірки стану усунення недоліків, виявлених 11 липня 2016 року, встановлено наступні недоліки: вікно біля ритуальної кімнати на 5 поверсі не вимито (зауваження 11 липня 2016 року не прийнято до уваги та не усунуто недоліки); у кімнаті № 500 матрац не відповідає нумерації; у кімнаті № 502 подушка не відповідає нумерації; у кімнаті № 503 матрац без номера; у кімнаті № 508 подушка підопічного ОСОБА_3 має 2 різні номери.
Наказом від 15 липня 2016 року № 4-Д ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у виді догани за виявлені комісією 14 липня 2016 року порушення.
Крім того, в наказі зазначено, що 08 липня 2016 року, під час виступу на виробничих зборах медичного персоналу, в присутності керівництва закладу (протокол від 08 липня 2016 року № 2), молодша медична сестра ОСОБА_1 вела себе нахабно, зухвало, грубо порушувала правила медичної етики.
18 липня 2016 року ОСОБА_1 ознайомлена з наказом 4-Д "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності", проте від підпису відмовилась. 18 липня 2017 року складено акт про відмову від підпису.
20 липня 2016 року копії наказу від 15 липня 2016 року №4-Д та акта від 18 липня 2016 року направлені ОСОБА_1 рекомендованим листом на домашню адресу, та отримані 22 липня 2017 року.
Комунальною установою 09 червня 2016 року видано наказ № 95-ОД "Про підготовку пансіонату до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років", яким утворено комісію та затверджено План заходів щодо підготовки Комунальної установи до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років.
Під час чергування в ніч з 23 липня 2016 року на 24 липня 2016 року, медичною сестрою ОСОБА_4 доведено до всіх молодших медичних сестер 3, 4, 5 поверхів І блоку про необхідність відпрацювання по 1 годині на ремонтних роботах (поточний ремонт житлових кімнат). ОСОБА_1 відмовилась від виконання розпоряджень керівництва закладу, у зв`язку з чим її напарниця ОСОБА_5 відпрацювала 2 години на ремонтних роботах, про що медичною сестрою ОСОБА_4 25 липня 2016 року складено доповідну записку.
Із приводу невиконання ОСОБА_1 своїх посадових обов`язків, передбачених пунктом 2.8 Посадової інструкції, ОСОБА_1 запропоновано надати письмові пояснення, від чого вона відмовилась, про що 26 липня 2016 року складено акт.
26 липня 2016 року в. о. директора Комунальної установи видано наказ "Про посилення контролю за виконанням посадових обов`язків молодшим медичним персоналом" № 5-Д. Молодшу медичну сестру (санітарку палатну) ОСОБА_1 за невиконання розпоряджень директора, невиконання пункту 2.8 Посадової інструкції попереджено про недопущення подібних випадків та наступне звільнення у разі повторення.
Від надання пояснень та від підпису в наказі про ознайомлення, ОСОБА_1 відмовилась, про що 26 липня 2016 року та 28 липня 2016 року складено акти.
25 жовтня 2016 року видано наказ № 131-ОД про проведення раптових перевірок для посилення контролю з дотриманням санітарно-гігієнічного, протиепідемічного режимів за особами, які втратили здатність самообслуговуватися чи не набули такої здатності, створено комісію.
У результаті проведеної 26 жовтня 2016 року перевірки 5, 4, 3 житлових поверхів І блоку, комісією були виявлені значні недоліки у роботі молодшого медичного персоналу 5 поверху (чергові молодші сестри ОСОБА_1 та ОСОБА_6 ). Зокрема: несвоєчасно та неякісно проводяться поточні та генеральні прибирання (пил на підвіконнях кімнат № 503, № 504, № 505, забруднені плафони, брудні туалетні кімнати № 506, № 507); відсутнє маркування на інвентарі для прибирання; номера на постільній білизні та шкарпетках не відповідали номеру арматурної картки (кімната № 507 та чиста білизна); на ємності для догляду за підопічними відсутнє маркування; У технічній кімнаті ємність для поклейки вікон не маркована та забруднена залишками раніше використаного клею, про що складено відповідний акт.
ОСОБА_1 відмовилась надавати пояснення з приводу виявлених комісією порушень, про що 26 жовтня 2016 року складено акт.