ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/18914/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий, Волковицька Н. О, Могил С. К.,
за участю секретаря судового засідання - Багрій М. В.
за участю представників:
позивача - Фурси С. М.
відповідача-1 - Левадного Р. С.
відповідача-2 - не з`явилися
третьої особи-1 - Загороднього В. С.
третьої особи-2 - не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фонду державного майна України
на рішення Господарського суду міста Києва від 06.08.2018 (суддя Спичак О.М.)
і постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019 (головуючий суддя Сулім В.В., судді Чорногуз М.Г., Коротун О.М.)
у справі № 910/18914/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі"
до 1. Фонду державного майна України, 2. Державної казначейської служби України
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - 1. Міністерства інфраструктури України, 2. Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області,
про стягнення збитків у сумі 8 713 763,40 грн,
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог та короткий зміст рішень судів
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" (далі - позивач, ТОВ "СК "Укрферрі") звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Фонду державного майна України (далі - відповідач-1, ФДМ України) про стягнення завданих збитків у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем-1 свого обов`язку щодо вжиття заходів, спрямованих на своєчасне повернення (прийняття) цілісного майнового комплексу Державної судноплавної компанії "Укрферрі" (далі - ДСК "Укрферрі" з оренди (оформлення документів для повернення майна з оренди) після припинення договору оренди державного майна №Д-1905 від 25.12.1997 (далі - договір №Д-1905).
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з огляду на зволікання ФДМ України щодо прийняття з оренди цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" після закінчення терміну дії договору №Д-1905 ТОВ "СК "Укрферрі" були понесені збитки, що полягають у витратах на утримання та збереження об`єкту оренди у належному стані, зокрема, т/х "Каледонія", т/х "Герої Шипки", т/х "Герої Плевни", передбачені ст.22 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 224, ч.1 ст. 225 Господарського кодексу України (далі - ГК України).
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції
3. Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.12.2016, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.03.2017, позов задоволено у повному обсязі.
4. Постановою Вищого господарського суду України від 27.06.2017, касаційну скаргу ФДМ України задоволено частково, рішення Господарського суду міста Києва від 21.12.2016 і постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.03.2017 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
5. Передаючи справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції зазначив, що у справах про відшкодування збитків завданих невиконанням чи неналежним виконанням державою зобов`язань, які виникають із договорів, укладених державою через компетентні органи державної влади, одним із відповідачів повинна бути Державна казначейська служба України, як центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить казначейське обслуговування бюджетних коштів, оскільки відшкодування збитків в такому випадку здійснюється за рахунок держави органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не за рахунок коштів на утримання органу державної влади.
6. Під час нового розгляду справи, рішенням Господарського суду міста Києва від 06.08.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.03.2019, позовні вимоги задоволено повністю.
7. Стягнуто з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ТОВ "СК "Укрферрі" збитки в сумі 8 713 763,40 грн, завдані ФДМ України. Стягнуто з ФДМ України на користь ТОВ "СК "Укрферрі" судовий збір у розмірі 130 706,45 грн і витрати на оплату судової експертизи в сумі 12 012,00 грн.
8. На підставі встановлених фактичних обставинах справи суди дійшли висновку про наявність усіх необхідних елементів складу цивільного правопорушення для покладення на відповідача-1 матеріальної відповідальності за майнову шкоду, завдану позивачу в результаті тривалого прийняття з оренди цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" після закінчення терміну дії договору №Д-1905.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
9. ФДМ України звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
10. Аргументуючи касаційну скаргу, відповідач-1 посилається на неповноту встановлених обставин справи та помилковість висновків судів першої та апеляційної інстанції щодо наявності усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення, необхідних для покладення на нього матеріальної відповідальності за майнову шкоду, та порушення ним процедури повернення орендованого майна за припиненим договором №Д-1905 саме з вини відповідача-1.
11. Відповідач-1 зазначає про відсутність його вини у тривалому поверненні орендованого державного майна, оскільки ним було здійснено чіткий комплекс заходів щодо повернення державного майна з оренди, передбачених Законом України "Про оренду державного та комунального майна" та спеціальними підзаконними нормативно-правовими актами. Разом з тим, скаржник зазначає про наявність вини позивача, оскільки останній допустив погіршення стану орендованого майна, що стало підставою для здійснення незалежної оцінки цілісного майнового комплексу, використовував орендоване майно після припинення договору №Д-1905 та відмовився від підписання додаткової угоди до договору №Д-1905.
Позиція інших учасників справи, викладена у відзивах на касаційну скаргу
12. Міністерство інфраструктури України (далі - третя особа-1) подало відзив, в якому підтримує доводи касаційної скарги та просить її задовольнити. Третя особа-1 зазначає, що судами попередніх інстанцій не встановлено вини ФДМ України у порушенні процедури припинення договору №Д-1905 як однієї з необхідних умов застосування ст.ст. 224, 225 ГК України та в порушення ст.ст. 86, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) не мотивовано відхилено аргументи, наведені ФДМ України, що свідчить про порушення норм матеріального та процесуального права і призвело до ухвалення незаконного та необґрунтованого рішення.
13. Позивач подав відзив, в якому заперечує проти доводів касаційної скарги та просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на повноту встановлених обставин справи з додержанням норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права. Також, позивач зазначає, що обставини щодо неналежного виконання дій, пов`язаних зі своєчасним прийняттям майнового комплексу від ТОВ " СК "Укрферрі" після припинення договору №Д-1905 саме з боку відповідача-1 вже досліджувалися судом при розгляді справи №910/1806/17.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. 05.12.1997 між ФДМ України (орендодавець) та Судноплавною компанією "Укрферрі" (орендар) (правонаступником якої є ТОВ "СК "Укрферрі") укладено договір №Д-1905 оренди державного майна, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування цілісний майновий комплекс ДСК "Укрферрі".
15. Пунктом 5.4 договору №Д-1905 передбачено обов`язок орендаря у разі припинення договору оренди повернути орендодавцю орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на час передачі його в оренду, з урахуванням фізичного зносу.
16. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору після закінчення його строку протягом одного місяця, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором (пункт 10.6 договору №Д-1905).
17. Додатковою угодою №720 від 28.10.2004 до договору №Д-1905 сторони погодили продовжити його дію до 05.12.2014.
18. 08.12.2014 ТОВ "СК "Укрферрі" у листі № 11930 повідомило ФДМ України про припинення договору та про відсутність наміру продовжувати його дію.
19. Листом №10-16-13954 від 16.10.2014 ФДМ України запропоновано позивачу у зв`язку із закінченням 05.12.2014 строку дії договору №Д-1905 надати кандидатури працівників ТОВ "СК "Укрферрі" для включення до складу комісії з інвентаризації і комісії по розмежуванню та оцінці майна цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі", на що позивачем було надано відповідь листом №11878 від 27.10.2014 та запропоновано відповідні кандидатури.
20. Наказом №2447 від 17.10.2014 ФДМ України встановлено дату оцінки цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" (станом на 30.09.2014), а також уповноважено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області забезпечити проведення інвентаризації майна цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі". Контроль за виконанням цього наказу було покладено на заступника голови ФДМ України.
21. Наказом №1249 від 21.10.2014 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області створило комісію по інвентаризації цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі".
22. 30.10.2014 листом №11885 позивач надав на адресу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області підписані акти інвентаризації цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі".
23. Листом №10-16-14668 від 30.10.2014 ФДМ України повідомив заявника про те, що враховуючи лист Міністерства інфраструктури України №13980/16/10-13 від 11.12.2013, постанову Кабінету Міністрів України №158 від 02.03.1993 "Про затвердження положення про інвентаризацію майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання)" (далі - Положення про інвентаризацію) та Порядок повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затверджений наказом №847 від 07.08.1997 ФДМ України, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.1997 за №446/2250, ФДМ України проводиться відповідний комплекс процедур з метою повернення орендованого цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі".
24. З метою визначення фактичної наявності й стану майна за даними бухгалтерського обліку, врегулювання інвентаризаційних різниць та відображення результатів інвентаризації у передаточному балансі, прийнято рішення щодо проведення інвентаризації та оцінки цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" станом на 30.09.2014. Для здійснення оцінки цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" було обрано суб`єкта оціночної діяльності - Приватне підприємство "Професійна аналітика нерухомості".
25. Листом №1190 від 05.11.2014 ТОВ "СК "Укрферрі" повідомило Приватне підприємство "Професійна аналітика нерухомості" про готовність надати можливість огляду та фотофіксації основних засобів цілісного майнового комплексу і запропонувало відвідування суден призначити на 11.11.2014, а також у додатках до листа направило документи, які запитувалися Приватним підприємством "Професійна аналітика нерухомості" для проведення оцінки.
26. 24.12.2014 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області листом №01-05-06358 направило акт інвентаризації з додатками на 107 аркушах на адресу ФДМ України.
27. При цьому суди установили, що як убачається із рецензії від 30.03.2015 на звіт суб`єкта оціночної діяльності про оцінку необоротних активів цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" від 27.03.2015, здійсненою Всеукраїнською асоціацією фахівців оцінки та Українським товариством оцінювачів у березні 2015 року, суб`єктом оціночної діяльності ПП "Професійна аналітика нерухомості" було оформлено звіт про оцінку необоротних активів цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі", цією рецензією визнано звіт про оцінку таким, що відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна.
28. У листах від 29.04.2015 № 11-06-02288 і від 08.05.2015 № 11-06-02468 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області повідомило ТОВ "СК "Укрферрі" про те що договір на проведення незалежної оцінки з суб`єктом оціночної діяльності - ПП "Професійна аналітика нерухомості" розірвано з огляду на численні порушення оцінювачем, а також проінформувало, що новий договір на проведення незалежної оцінки буде укладено з суб`єктом оціночної діяльності - Приватним підприємством "Томас & Сімонова " із визначення розміру збитків стосовно т/х "Каледонія".
29. 03.07.2015 рецензією Українського товариства оцінювачів визнано звіт ПП "Томас & Сімонова" про незалежну оцінку необоротних активів цілісного майнового комплексу ДСК Укрферрі таким, що відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна.
30. 11.08.2015 між Регіональним відділенням Фондом державного майна України по Одеській області, Міністерством інфраструктури України, ТОВ "СК "Укрферрі та Державним підприємством "Іллічівський морський торговельний порт" підписано акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" після закінчення терміну дії договору № Д-1905, зі змісту якого вбачається, що ТОВ "СК "Укрферрі", Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області передали, а Міністерство інфраструктури України прийняло до сфери управління державне майно ? цілісний майновий комплекс. Одночасно орган управління ? Міністерство інфраструктури України передало, а ДП "Іллічівський морський торговельний порт" прийняло на баланс цілісний майновий комплекс вартістю 83 021 041,00 грн.
31. За твердженнями позивача, з огляду на зволікання Фонду державного майна України щодо прийняття з оренди цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" після закінчення терміну дії договору № Д-1905, ТОВ "СК "Укрферрі" понесено збитки, що полягають у витратах на утримання та збереження об`єкту оренди у належному стані, зокрема, у витратах по стоянці суден "Каледонія", "Герої Шипки", "Герої Плевни", витратах по сплаті заробітної плати членам екіпажів означених суден та сплаті єдиного соціального внеску, витратах на відрядження екіпажів суден на загальну суму 8 713 763,40 грн.
32. На підтвердження понесених позивачем витрат на належне утримання та збереження орендованого майна цілісного майнового комплексу ДСК "Укрферрі" позивачем було долучено до матеріалів справи докази здійснених витрат на стоянку та обслуговування суден "Каледонія", "Герої Шипки", "Герої Плевни" за період з 06.12.2014 по 11.08.2015, здійснених витрат на ремонт об`єкту оренди, понесених у вказаний період, здійснених витрат щодо оплати праці, витрат на відрядження членів екіпажів вказаних суден та сплати єдиного соціального внеску.