ПОСТАНОВА
Іменем України
25 липня 2019 року
Київ
справа №826/7892/17
адміністративне провадження №К/9901/4462/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шевцової Н.В.,
секретар судового засідання - Носадча О.Є.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Борисевич Д.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року (головуючий суддя - Качур І.А., судді - Келеберда В.І., Амельохін В.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року (головуючий суддя - Кузьменко В. В., судді - Василенко Я. М., Шурко О. І.) у справі
за позовом ОСОБА_1
до Державної фіскальної служби України
про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній фіскальній службі України, про яке зазначено у листі від 07.06.2017 №7349/п/99-99-04-0401-14, про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та зобов`язання Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути документи та прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі наказів ДФС України був відряджений до зони проведення АТО на території Донецької та Луганської областей для безпосередньої участі в її проведенні та виконанні завдань, брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. У зв`язку з цим, звернувся із заявою до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України. Проте, йому було відмовлено в отриманні такого статусу у зв`язку з тим, що законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, до яких позивач не належить. При цьому зазначає, що зазначена підстава відмови чинним законодавством не передбачена, а тому рішення відповідача про відмову йому в наданні такого статусу є протиправним.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
3.1 Визнано незаконним та скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Державній фіскальній службі України, про яке зазначено у листі від 07.06.2017 №7349/п/99-99-04-0401-14, про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
3.2 Зобов`язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути надані ОСОБА_2 документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що позивач з 01 червня 2015 року по 8 серпня 2015 року та з квітня 2016 року по 21 листопада 2016 року був залучений до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях та відряджений в район її проведення - до підрозділу оперативної групи ДФС України оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в Донецькій і Луганській областях, а тому він є таким, що належить до категорії осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення. Крім того, суди вказали на те, що підпунктом 7 Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №957 від 14.11.2016 року, встановлений вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, який не підлягає розширеному тлумаченню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
5. Державної фіскальної служби України (далі - скаржник) 14 лютого 2019 року звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року.
6. В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
7. В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, до яких позивач не належить. Крім того, скаржник посилався на лист Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції від 21.04.2017 року за №1730/02/05.1-17, яким відповідача було проінформовано про те, що надання статусу учасника бойових дій іншим працівникам ДФС окрім осіб рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції, без внесення змін до чинного законодавства України не вбачається можливим. Також, вказував на те, що виключно за рішенням Голови ДФС питання надання статусу учасника бойових дій може бути розглянуто Комісією повторно, відтак суд не може своїм рішенням підміняти повноваження суб`єкта владних повноважень і зобов`язувати Комісію повторно розглянути звернення позивача. Просив розглядати справу за його участю.
8. На адресу Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від ОСОБА_1, в якому позивач просив суд касаційну скаргу ДФС України залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
9. Ухвалою Верховного Суду від 16 липня 2019 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. ОСОБА_1 працював у Головному управлінні ДФС у м. Києві - начальником п`ятого відділу слідчого управління кримінальних розслідувань Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС України.
11. Відповідно до Наказів ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 29.05.2015 № 1539, від 26.06.2015 №1905-o, від 28.07.2015 №2268-о, від 13.04.2016 № 1365-0 та від 17.11.2016 № 3706-o, Закону України "Про боротьбу з тероризмом" від 20.03.2003 року №638-ІV та з метою реалізації тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 22.01.2015 року № 27ог та від 12.06.2015 року № 415ог ОСОБА_1 відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області.
12. На підставі наказів Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 23.11.2015 № 327, від 11.08.2016 № 224дск., від 01.02.2017 № 32дск, наказів Керівника Антитерористичного центру при СБУ від 23.07.2015 № 0160, від 03.09.2015 №0170, від 13.06.2016 № 030, від 17.01.2017 № 03 вважався таким, що прибув та залучений до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, відрядженим в район її проведення з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях на період з 01.06.2015 по 08.08.2015 та з 14.04.2016 по 21.11.2016.
13. 30.03.2017 року позивачу уповноваженою особою - керівником підрозділу Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, М.Слов`янськ) Державної фіскальної служби України було надано Довідку про безпосередню участь особи і в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за №550/99-99-21-10-01-18д.
14. 16 травня 2017 року на підставі абз.2 п.2 розділу 2 "Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України", затвердженого Наказом Мінфіну 14.11.2016 року №957 та зареєстрованого в Мінюсті 30.11.2016 року №1553/29683, позивачем було направлено на адресу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України документи, що відповідно до абз.1 п.4 "Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" (із змінами та доповненнями), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 року №413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій та підтверджували безпосередню участь позивача в антитерористичній операції (АТО).
15. Листом від 07.06.2017 року №7349/п/99-99-04-04-01-14 відповідач повідомив позивача про те, що Комісією прийнято рішення відмовити в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишніх) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв`язку з чим було повернуто позивачу направлені до Комісії заяву та матеріали.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
16. Стаття 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Стаття 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22.10.1993 року (Далі - Закон №3551): ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
18. Стаття 5 Закону №3551: учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
19. Абзац перший пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551: учасниками бойових дій визнаються, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
20. Абзац другий пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551: порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
21. Пункт 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014 (Далі - Порядок): статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур,особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.