ПОСТАНОВА
Іменем України
25 липня 2019 року
Київ
справа №816/957/16
адміністративне провадження №К/9901/30123/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів Шишова О.О., Мартинюк Н.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у складі судді Канигіної Т.С. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року у складі колегії суддів: Яковенка М.М. (головуючого), Лях О.П., Старосуда М.І. у справі № 816/957/16 за позовом ОСОБА_1 до Гадяцької об?єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про зобов?язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Гадяцької об?єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, в якому просив зобов?язати Гадяцьку ОДПІ ГУ ДФС проставити відмітку в паспорті позивача на сторінці 7, 8 або 9 про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідної особи гербовою печаткою згідно з судовим рішенням від 11 травня 2004 року.
2. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2016 року у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
2.1. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. Рішенням Гадяцького районного суду Полтавської області від 11 травня 2004 року, яке було залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 27 липня 2004 року, зобов`язано Гадяцьку МДПІ звільнити позивача від ідентифікаційного номера платника податків та обов`язкових платежів, і зробити в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
3.2. З довідки Гадяцького районного відділу Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Полтавській області від 23 липня 2012 року №7066 вбачається, що позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 Гадяцьким РВ УМВС України в Полтавській області 23 липня 2012 року взамін непридатного для користування паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Гадяцьким РВ УМВС України в Полтавській області 06 жовтня 1999 року.
3.3. 11 серпня 2015 року позивач звернувся до Гадяцької ОДПІ із заявою від 11 липня 2015 року, у якій просив на 7, 8 або 9 сторінці паспорта зробити відмітку: "Згідно рішення Гадяцького районного суду від 11.05.2004 має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера".
3.4. Листом від 28 серпня 2015 року №157/х/16-07-11-08 відповідач повідомив, що проставлення відмітки у паспорті з текстом "Згідно рішення Гадяцького районного суду від 11.05.2004 має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера" суперечить діючому законодавству.
3.5. Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проставленні відповідної відмітки у паспорті протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказав на те, що відповідачами не було порушено прав позивача. Крім того вказував, що реалізуючи право на внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, позивач не дотримався передбаченого законом порядку.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. ОСОБА_1 звернувся до суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
5.1. Доводи касаційної скарги зводяться до незгоди позивача з висновками судів щодо відсутності порушень вимог закону з боку відповідача, який безпідставно не застосував положення законодавства станом на 2004 рік.
6. Відзиву на касаційну скаргу відповідачем подано не було.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
8. Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
9. Частиною 2 статті 2 Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів" № 320/94-ВР від 22 грудня 1994 року (надалі Закон № 320/94-ВР), яким керувався суд ухвалюючи рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 11 травня 2004 року, встановлено, що для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов`язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
10. За статтею 5 цього ж Закону до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
11. Зазначений закон діяв до 01 січня 2011 року, - дня набрання чинності Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 № 2755-VI (надалі - ПК України), яким на даний час регулюється порядок обліку платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
12. Так, пунктом 63.2 статті 63 ПК України передбачено, що взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
13. Відповідно до пункту 63.6 статті 63 ПК України облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
14. Пунктом 63.7 статті 63 ПК України врегульовано, що контролюючий орган зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) у всіх свідоцтвах, довідках, патентах, в інших документах або повідомленнях, що видаються платнику податків або надсилаються йому. Кожен платник податків зазначає податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) в усіх податкових деклараціях (розрахунках, звітах), платіжних документах щодо податків і зборів, у фінансових документах, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
15. Пунктом 70.1 статті 70 ПК України визначено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
16. Згідно з пунктом 70.5 статті 70 цього Кодексу фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючому органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об`єкта оподаткування. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.