ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2019 року
Київ
справа №803/1599/16
адміністративне провадження №К/9901/23778/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шевцової Н.В.,
суддів: Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1
до Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, прийняту у складі колегії суддів: Яворського І.О. (головуючий), Кухтей Р.В., Носа С.П.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У жовтні 2016 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального сервісного центру 0742 МВС у Волинській області (далі - Територіальний сервісний центр, відповідач), в якому просила зареєструвати за нею транспортний засіб марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу відмовлено у реєстрації вказаного транспортного засобу у зв`язку з наданням неналежного сертифікату відповідності транспортного засобу. Позивач уважає, що відповідач діяв незаконно, а тому неправомірно відмовив у реєстрації транспортного засобу марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. 24.10.2016 позивач відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № РН-0001572 придбав у ТОВ "Обеста" транспортний засіб марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 та разом з актом прийому-передачі товару додав ці документи до ВМД від 24.03.2016 № 205060001/2016/001303.
4. Згідно із графою 44 вказаної ВМД до митного оформлення зазначеного транспортного засобу був поданий сертифікат відповідності серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за №UA1.174.0010190-16, виданий Малим приватним підприємством "Карті" з терміном дії з 22.03.2016 року до 21.03.2017 року.
5. 25.10.2016 року позивач звернулася із заявою до Територіального сервісного центру 0742 про реєстрацію належного їй на підставі договору купівлі-продажу №РН-0001572 автомобіля марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, подавши пакет документів, в т. ч. сертифікат відповідності серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за №UA1.174.0010190-16, виданий Малим приватним підприємством "Карті" з терміном дії з 22.03.2016 року до 21.03.2017 року.
6. Відповідач листом від 05.10.2016 № 31/3/2-2801 відмовив у реєстрації автомобіля та повідомив позивача, що у разі надання повного пакету документів, у тому числі сертифікату відповідності, який видають уповноважені органи або органи із сертифікації, акредитовані відповідно до законодавства, Територіальний сервісний центр здійснить реєстрацію транспортного засобу.
7. Позивач, уважаючи відмову у реєстрації транспортного засобу протиправною, звернулася за захистом своїх прав до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
8. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року позов ОСОБА_1 задоволено:
8.1. визнано протиправними дії Територіального сервісного центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області щодо відмови у проведенні державної реєстрації вантажного автомобіля марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 ;
8.2. зобов`язано Територіальний сервісний 0742 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області зареєструвати за ОСОБА_1 вантажний автомобіль марки "FIAT Doblo", 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
9. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив із того, що дії відповідача щодо відмови здійснити реєстрацію транспортного засобу є протиправними, оскільки поданий позивачем сертифікат відповідності для проведення державної реєстрації транспортного засобу зареєстрований в системі УкрСЕПРО після 01.01.2016 є дійсним відповідно до чинного законодавства та виданий уповноваженим на це органом із сертифікації.
10. Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 18.05.2017 рішення суду першої інстанції скасував, у задоволенні позову відмовив. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що поданий позивачем для реєстрації транспортного засобу сертифікат відповідності, зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 22.03.2016 до 21.03.2017, не є належним сертифікатом відповідності.
11. Водночас апеляційний суд зазначив, що позивачу для проведення державної реєстрації автомобіля слід представити сертифікат відповідності, виданий органами сертифікації, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання" та наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 № 521.
IV. Касаційне оскарження
12. На зазначену постанову апеляційного суду позивачем подано касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
13. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що з 01.01.2016 скасовано лише обов`язкову реєстрацію сертифікатів, виданих в системі УкрСепро, скасування або визнання недійсними сертифікатів, виданих в зазначеній системі після 01.01.2016 нормами закону, не передбачено.
14. Позивач також уважає, що, оскільки пропуск транспортного засобу на митну територію України був проведений посадовими особами митниці ДФС за наявності сертифіката відповідності, виданого на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО, то у відповідача не було правових підстав відмовляти у проведенні державної реєстрації автомобіля позивача за наявності того ж сертифікату відповідності.
15. У письмових запереченнях на касаційну скаргу відповідач зазначає, що сертифікат, який надав позивач, не відповідає визначеній законом формі та виданий неуповноваженим органом із сертифікації. Сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (УкрСЕПРО), може бути підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу за умови його видачі до 01.01.2016 та дійсності на час проведення реєстраційних дій.
V. Позиція Верховного Суду
16. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Відповідно до частин першої, четвертої статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
18. Вирішуючи питання про обґрунтованість касаційної скарги, суд касаційної інстанції виходить із такого.
19. Як установлено судами попередніх інстанцій, позивач звернувся до Територіального сервісного центру з метою державної реєстрації придбаного нею автомобіля.
20. Разом із пакетом необхідних документів позивач подала для реєстрації транспортного засобу сертифікат відповідності, зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 22.03.2016 до 21.03.2017.
21. Уважаючи, що поданий позивачем для реєстрації транспортного засобу сертифікат відповідності, зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 22.03.2016 до 21.03.2017, не є належним сертифікатом відповідності, відповідач листом від 25.10.2016 № 31/3/2-2801 відмовив у реєстрації автомобіля.
22. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 затверджено "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (далі - Порядок №1388).
23. Пунктом 8 Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
24. Вимогами пункту 10 вказаного Порядку №1388 визначено, що державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.