ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2019 року
Київ
справа №817/320/17
адміністративне провадження №К/9901/30126/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №817/320/17
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Пенсійний фонд України - про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді Жуковської Л.А., суддів Сала А.Б., Гломба Ю.О. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року, постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Шидловського В.Б., суддів Капустинського М.М., Мацького Є.М.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України, відповідач), у якому просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії;
1.2. зобов`язати МВС України повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку позивачу пенсії.
2. В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб".
2.1.Позивач указав, що він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, з метою перерахунку призначених йому пенсійних виплат звернувся до відповідача із заявою щодо направлення до пенсійного органу інформації про зміну грошового забезпечення, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року (далі - Постанова №988).
2.2. Однак відповідач протиправно відмовив йому у направленні такої інформації, посилаючись на відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку.
2.3. Уважаючи, що протиправна бездіяльність МВС України призвела до порушення його прав позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. 04 червня 1997 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
4. 23 січня 2017 року позивач звернувся до МВС України із заявою щодо надання пояснення причин нездійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988. У вказаній заяві позивач також просив надати відомості стосовно того, чи було здійснено повідомлення, згідно з вимогою Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, а у разі не здійснення такого повідомлення - терміново його здійснити.
5. Листом від 31 січня 2017 року №22/6-П-185 МВС України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки положення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, з урахуванням внесених Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VІІІ змін, застосовуються виключно до правовідносин, що виникли після набрання ними чинності, тобто після 29 грудня 2015 року. Водночас факт прийняття Постанови №988 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Проте вказана постанова не є нормативно-правовим актом, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, у розумінні статті 63 Закону, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше.
6. У відповідь на звернення позивача від 23 січня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, листом від 30 січня 2017 року №П-54/02-4-15, повідомила його про те, що з 01 січня 2016 року будь-яких повідомлень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-XII, не надходило.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
7. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:
7.1. визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 ;
7.2. у задоволенні решти вимог відмовлено.
8. Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що Постановою №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими, є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром -більшим, а тому наявні підстави для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
9. Суди попередніх інстанцій, посилаючись на положення Порядку №45, зазначили про протиправність бездіяльності відповідача щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
IV. Провадження у суді касаційної інстанції
10. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
10.1. 15 грудня 2017 року, у зв`язку із початком роботи Верховного Суду, припинено процесуальну діяльність Вищого адміністративного суду України.
10.2. 27 лютого 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.
10.3. За наслідками автоматизованого розподілу касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Шарапі В.М., суддям Бевзенку В.М., Данилевич Н.А.
10.4. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду - від 23 травня 2019 року №456/0/78-19, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача у цій справі, призначений повторний автоматизований розподіл указаної касаційної скарги.
10.5. За наслідками повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 травня 2019 року, касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Кашпур О.В., Уханенку С.А.
11. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їхні рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
12. В обґрунтування касаційної скарги скаржник указує, що судами прийнято рішення у справі із порушенням норм Порядку №45. Відповідач зазначив, що на МВС України покладений обов`язок інформування безпосередньо Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не стосовно конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
13. Водночас надання територіальним органам Пенсійного фонду України інформації щодо конкретних розмірів складових грошового забезпечення, із урахуванням яких повинна бути перерахована раніше призначена пенсія, та відповідної довідки, є обов`язком того територіального підрозділу органів внутрішніх справ, з якого позивача було звільнено зі служби.
V. Джерела права й акти їх застосування
14. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
16. Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 29 грудня 2015 року.
17. Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.