1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



23 липня 2019 року


Київ

справа №675/1458/17

провадження № К/9901/21777/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області у складі судді Демчука П.В. від 30 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Смілянця Е.С., Залімського І.Г., Сушка О.О. від 9 листопада 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Білогірське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 30 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано незаконною відмову Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язано Білогірське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 12 червня 2017 року.



3. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в трудовій книжці позивача містяться записи про роботу за спірні періоди часу на посадах, які відповідають списку № 2. Твердження відповідача про те, що пільговий стаж роботи позивача за спірний період не підтверджений належними документами є безпідставними.



Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 30 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно записів в трудовій книжці на ім`я позивача ОСОБА_1 :

- з 25 липня 1983 року по 23 липня 1984 року працював майстром ремонтно-будівельного цеху на Ізяславському заводі "Харчомаш";

- з 24 липня 1984 року по 5 січня 1986 року - старшим майстром ОКС на Ізяславському заводі "Харчомаш";

- з 6 січня 1986 року по 14 травня 1987 року - старшим майстром РСУ на Ізяславському заводі "Харчомаш";

- з 15 травня 1987 року по 19 листопада 2001 року - виконробом на Ізяславському заводі "Харчомаш".

12 червня 2017 року після досягнення 58-ми річного віку ОСОБА_1 звернувся до Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Білогірське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області листом від 15 червня 2017 року № 4633/03 повідомило позивача про відмову у призначенні пільгової пенсії з підстав відсутності необхідного стажу, підтвердженого документами, які визначають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.



6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що зарахувати спірний період праці позивача до пільгового стажу не має можливості, оскільки він не підтверджені первинними документами. У зв`язку із неможливістю визначити за даними трудової книжки всі аспекти пільгового характеру роботи позивача, відсутні підстави для призначення пільгової пенсії.

8. Відзиву на касаційну скаргу Білогірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 30 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2017 року ОСОБА_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



9. Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.



10. Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.



11. Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.



12. Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.



13. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.



14. Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.



15. Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.


................
Перейти до повного тексту