1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

18 липня 2019 року

м. Київ

справа № 415/6751/16-ц

провадження № 61-23020св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

представник позивача - ОСОБА_2,

відповідач - публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Автобаза",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Автобаза" на рішення Лисичанського міського суду Луганської області, у складі судді Чернобривко Л. Б., від 01 березня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Луганської області, у складі колегії суддів: Яреська А. В., Дронської І. О., Карташова О. Ю., від 10 травня 2017 року.

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (далі - ПАТ "Лисичанськвугілля") в особі відокремленого підрозділу "Автобаза" (далі - ВП "Автобаза") про визнання права на отримання безоплатного вугілля.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що він перебував у трудових відносинах з ВП "Лисичанська автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" з 07 жовтня 1993 року по 08 липня 2014 року в якості водія автотранспортних засобі 1 класу (автомобіль КрАЗ). Він проживає в будинку АДРЕСА_1, в якому відсутнє централізоване газопостачання, будинок у зимню пору опалюється дровами та вугіллям. Тому він звернувся до відповідача із заявою про надання йому пільгового палива відповідно до Гірничого закону України та колективного договору, відповідно до яких він має право на таке вугілля, враховуючи його професію та стаж роботи, яку він виконував. Раніше правом на отримання пільгового вугілля мала його мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку зі смертю матері він звернувся із заявою про надання йому пільгового вугілля, однак відповідач відмовив йому у наданні пільгового вугілля.

Із урахуванням зазначеного, позивач просив позов задовольнити, визнати за ним право на отримання безоплатного вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором. Зобов`язати ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" розглянути по суті його заяву щодо надання безоплатного вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 01 березня 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано за ОСОБА_1 право на отримання безоплатного вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, до складу загального місячного або річного оподаткування доходу якого не включається вартість такого вугілля. Зобов`язано ПАТ "Лисичанськвугілля" в особі ВП "Автобаза" розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання йому безоплатного вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, до складу загального місячного або річного оподаткування доходу якого не включається вартість такого вугілля. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, оскільки позивач має загальний пільговий трудовий стаж у ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" більше 20 років, вийшов на пенсію по інвалідності, підприємство, на якому він працював, входить до складу Міністерства вугільної промисловості України і відповідно до листа від 21 грудня 2007 року № 2237/03/01-07 Міністерства вугільної промисловості України право на отримання побутового вугілля мають відокремлені підрозділи, які не займаються безпосередньо видобуванням вугілля (автобази, їдальні, ремонтні ділянки), але входять до державних підприємств, які є юридичними особами, основним видом діяльності яких є видобуток вугілля.

Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції

Ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 10 травня 2017 року апеляційну скаргу ПАТ "Лисичанськвугілля" в особі ВП "Автобаза" відхилено, а рішення Лисичанського міського суду Луганської області від 01 березня 2017 року залишено без змін.

Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, місцевий суд дійшов правильного висновку про наявність у позивача права на безоплатне отримання вугілля. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не дають підстав вважати, що судом при розгляді справи порушені або неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права. Суд з дотриманням норм процесуального права дослідив надані йому докази, надав оцінку дослідженим доказам та правильно застосував положення матеріального права.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У травні 2017 року ПАТ "Лисичанськвугілля" в особі ВП "Автобаза" подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Лисичанського міського суду Луганської області від 01 березня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Луганської області від 10 травня 2017 року і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що професія позивача (водій автотранспортних засобів) не відноситься до професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівельних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби. Суди зазначили, що позивач має загальний пільговий трудовий стаж водія, що є помилковим та суперечить постанові Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах". Суди не дослідили, що позивач не працював 20 років у технологічному ланцюжку поверхні шахт.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 червня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі.

Статтею 383 ЦПК України, в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ЦПК України), що набув чинності 15 грудня 2017 року, визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Відповідно до пункту 4 Перехідних положень ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

11 червня 2019 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Верховного Суду справу № 415/6751/16-ц розподілено судді-доповідачеві.

Доводи осіб, які подали відзив (заперечення) на касаційну скаргу

У поданих запереченнях на касаційну скаргу представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 посилається на те, що оскаржені судові рішення є законними та обґрунтованими, оскільки вони повно та правильно з`ясували і встановили всі фактичні обставини справи, правильно дослідили докази. При вирішенні спору судами було дотримано норми процесуального права, правильно застосовано норми матеріального права, а доводи касаційної скарги не спростовують правильних по суті судових рішень.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Згідно копії трудової книжки серія НОМЕР_1, виданої 05 вересня 1978 року на ім`я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідно до наказу № 136 від 07 жовтня 1993 року він був прийнятий в Лисичанську автобазу в/о Лисичанськвугілля по переведенню водієм 1 класу. Наказом № 189 від 31 грудня 2010 року професія водія змінена на професію водія автотранспортних засобів (а. с. 7).

Згідно довідки № 1646 від 13 січня 2017 року ОСОБА_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1 станом на 01 січня 2017 року природним газом не користується, оскільки будинок не газифікований (а. с. 56).

Відповідно до копії посвідчення серія НОМЕР_2 ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи (а. с. 9, 30).

Мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 проживала по АДРЕСА_1 та отримувала пільгове вугілля на ВП "Шахта Новодружеська" до 2014 року включно, що підтверджується копією довідки № 03/508 від 14 липня 2016 року (а. с. 10).

Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 1481 (а. с. 11).


................
Перейти до повного тексту