ПОСТАНОВА
Іменем України
16 липня 2019 року
Київ
справа №2а-13568/12/2670
адміністративне провадження №К/9901/2782/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2012 (суддя - Костенко Д.А.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013 (головуючий суддя - Шостак О.О., судді: Горяйнов А.М., Желтобрюх І.Л.) у справі № 2-а-13568/12/2670 за позовом Державного підприємства "Київський ремонтний завод "Радіан" до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
Державне підприємство "Київський ремонтний завод "Радіан" (далі - ДП "Київський ремонтний завод "Радіан") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві) від 05.07.2010 №0001882306/0/24045.
Справа судами розглядалась неодноразово.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.11.2011 постановлені у даній справі рішення судів першої та апеляційної інстанції скасовано, справу направлено на новий розгляду до суду першої інстанції з тих підстав, що висновок суду апеляційної інстанції про те, що позивач повинен був сплачувати земельний податок, виходячи із розміру земельної ділянки, який вказаний у державному земельному кадастрі, є неправомірним. Разом з цим, суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, не встановив, чи складався технічний звіт по встановленню зовнішніх меж користування земельною ділянкою ДП "Київський ремонтний завод "Радіан" та земельна ділянка якою площею перебувала у користуванні (господарському віданні) позивача у перевіряємий період з урахуванням реалізації останнім будівель та споруд іншим суб`єктам господарювання.
За наслідками останнього перегляду, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013, позовні вимоги задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 05.07.2010 №0001882306/0/24045 в частині визначення податкового зобов`язання із земельного податку в сумі 2334357,20 грн. (у тому числі: 1558020,93 - основний платіж, 776336,27 грн. - штрафні санкції); відмовлено ДП "Київський ремонтний завод "Радіан", правонаступником якого є Дочірнє підприємство Державної компанії "Укрспецекспорт" - Державне підприємство "Укроборонсервіс", в задоволенні адміністративного позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 05.07.2010 №0001882306/0/24045 в частині визначення податкового зобов`язання із земельного податку в сумі 199660,56 грн. (у тому числі: 133107,04 грн. - основний платіж, 66553,52 грн. - штрафні санкції).).
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві оскаржила їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючи на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.12.2013 та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові повністю.
Вимоги касаційної скарги обґрунтовані тим, що заниження суми податкового зобов`язання по податку на землю було допущене внаслідок невірного застосування площі земельної ділянки, яка зареєстрована за ДП "Київський ремонтний завод "Радіан" .
Позивач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, ДПІ у Дарницькому районі м. Києва проведено позапланову виїзну перевірку ДП "Київський ремонтний завод "Радіан" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 по 31.03.2010, валютного та іншого законодавства за період з 15.06.2007 по 31.03.2010, про що складено акт від 15.06.2010 №3879/2306/07796404.
За наслідками проведеної перевірки відповідач, зокрема, дійшов висновку про порушення позивачем статей 5, 7, 13 Закону України "Про плату за землю", статті 206 Земельного кодексу України, чим занижено податкове зобов`язання з податку на землю за період з 15.06.2007 по 31.03.2010 на суму 1691126,97 грн., у т.ч.: в 2007 році - 298835,75 грн., в 2008 році -733706,56 грн., в 2009 році -578464,81 грн., в 1-му кварталі 2010 року - 80119,85 грн.
Згідно з пунктом 3.5.4 акта зміст порушень полягає у тому, що перевіркою встановлено розбіжності в площі земельної ділянки за даними земельно-кадастрової інформації та площі, за яку ДП "Київський ремонтний завод "Радіан" фактично сплачувало податок. Згідно відповіді Київського управління земельних ресурсів від 19.02.2009 №07/387-5046 за ДП "Київський ремонтний завод "Радіан" зареєстрована земельна ділянка (кадастровий номер 63:438:015) відповідно з технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористування по вул . Россошанській, 3 а, площею: 177157,24 м2 - з 15.06.2007, 177220,66 м2 - з 31.10.2008, 102449,50 м2 -з 08.12.2009 по теперішній час. Згідно даних податкового обліку позивач обчислював податок на землю у період з 15.06.2007 по 31.12.2007 та за 2008 рік виходячи з площі земельної ділянки 51170 м2, за 2009 рік -97000м2, за січень-березень 2010 рік - 64900 м2.
На підставі названого акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.07.2010 №0001882306/0/24045, згідно з яким позивачу визначено податкове зобов`язання з плати за землю в сумі 2534070,76 грн. (у т.ч.: 1691127,97 грн. - основний платіж, 842889,79 грн. - штраф).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку на час виникнення спірних правовідносин визначалося Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та земле користувачі, крім орендарів та інвесторів-учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 5 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що об`єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди (ч. 1), а суб`єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.