ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 922/224/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бенедисюка І.М. (головуючий), Малашенкової Т.М., Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М.,
представників учасників справи:
позивача - Мацай О.І.,
відповідача - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Комунального підприємства "Комплекс з вивезення побутових відходів"
на рішення Господарського суду Харківської області у складі судді Честякової І.О. від 19.02.2019
постанову Східного апеляційного господарського суду у складі колегії суддів: Рослова В.В., Гетьман Р.А., Хачатрян В.С., від 22.04.2019
зі справи № 922/224/18
за позовом Комунального підприємства "Комплекс з вивезення побутових відходів"
до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним та скасування рішення.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Стислий виклад позовних вимог
1. Комунальне підприємства "Комплекс з вивезення побутових відходів" (далі - КП "Комплекс з вивезення побутових відходів", Підприємство) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Адміністративна колегія Відділення АМК, Відділення АМК) від 28.11.2017 №158-р/к у справі №1/02-24-17 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (далі - Рішення №158-р/к, Справа №1/02-24-17).
2. Позивач стверджує, що Рішення №158-р/к необґрунтоване, суперечить основним завданням органу Антимонопольного комітету України щодо формування та реалізації конкурентної політики. Адміністративна колегія Відділення АМК, розглядаючи Справу №1/02-24-17, порушила принцип рівності суб`єктів господарювання та неправильно застосувала норми матеріального права. З огляду на зазначене Рішення №158-р/к необхідно скасувати відповідно до статі 59 Закону України від 11.01.2001 № 2210-III "Про захист економічної конкуренції" (далі - Закон № 2210-III).
Стислий виклад судових рішень
3. Справа розглядалась господарськими судами неодноразово.
4. Рішенням Господарського суду Харківської області від 19.02.2019 у задоволенні позову відмовлено.
5. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
6. Суди дійшли висновку, що в рішенні Рішення №158-р/к доведено обставини, які свідчать про вчинення Підприємством порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону № 2210-III.
Стислий виклад вимог касаційної скарги
7. Підприємство просить Рішення Господарського суду Харківської області від 19.02.2019 та Постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Аргументи учасників справи
Аргументи позивача, зазначені в касаційній скарзі
8. Підприємство зазначає, що Рішення №158-р/к судові рішення необхідно скасувати у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин справи та недоведеністю обставин, які мають значення для вирішення справи.
9. Адміністративною колегією Відділення АМК не встановлено обставин, необхідних для кваліфікації дій Підприємства відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2210-III.
10. Наказом Підприємства від 28.09.2016 № 302/інф "Про здійснення нарахування плати за послуги з вивезення побутових відходів" (далі - Наказ №302/інф), всупереч висновкам Адміністративної колегії Відділення АМК, не встановлюється вартість послуг з вивезення твердих побутових відходів. Цим наказом впорядковується процедура оплати послуг для квартир, у яких мешканці не зареєстровані, але фактично проживають споживачі послуг. Наказ видається керівником Підприємства, обов`язковий до виконання його працівниками та не потребує затвердження органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
11. Підприємство надає послуги на підставі укладеного з Департаментом житлового господарства Харківської міської ради договору від 27.12.2011 № 624 про надання послуг з вивезення побутових відходів від комунальних будинків та інших багатоквартирних будинків (далі - Договір № 624), а також на підставі публічного договору "Про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів" від 28.12.2011 (далі - Публічний договір). Сторонами Публічного договору є Позивач та власник (наймач, орендар) квартири, розташованої в житловому будинку комунальної власності територіальної громади міста Харкова. Згідно з умовами Публічного договору всі зазначені особи, які мешкають в будинку, отримують послуги Підприємства, тому всі вони зобов`язані оплачувати надані послуги. Отже, розрахунок вартості послуг має здійснюватися з огляду на фактичну кількість споживачів.
12. У касаційній скарзі Підприємство наводить інші аргументи щодо економічної обґрунтованості Наказу №302/інф та стверджує, що цей наказ не ущемляє інтереси споживачів, а, навпаки, спрямований на забезпечення справедливої оплати длґ споживачів. Підприємство зазначає, що всі заяви власників квартир про припинення нарахувань за послуги у зв`язку з відсутністю мешканців були розглянуті та задоволені.
13. Рішення №158-р/к, всупереч Закону України "Про Антимонопольний комітет України", не відповідає основним засадам діяльності цього органу.
Аргументи Відділення АМК, зазначені у відзиві на касаційну скаргу
14. Відділення АМК просить відмовити в задоволенні касаційної скарги. У відзиві зауважено, що Підприємство в касаційній скарзі не вказало, які норми матеріального та процесуального права порушили або невірно застосували суди першої та апеляційної інстанцій. Підприємство не спростувало висновок, що законодавством не передбачено обов`язку власників квартир, у яких не зареєстровані мешканці, здійснювати оплату послуг Підприємства з розрахунку на двох мешканців та доводить те, що в належних їм квартирах ніхто не проживає.
Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
15. Згідно з Рішенням №158-р/кт:
Підприємство відповідно до частини першої статті 12 Закону № 2210-III за підсумками діяльності у 2016 році, січні - жовтні 2017 року займало монопольне (домінуюче) становище, з часткою 100 %, на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах території міста Харкова, на якій розміщені житлові будинки комунальної власності територіальної громади міста Харкова (пункт1);
дії Підприємства щодо прийняття наказу від 28.09.2016 № 302/інф "Про здійснення нарахування плати за послуги з вивезення побутових відходів", яким встановлена вартість послуг з вивезення твердих побутових відходів по особовим рахункам, за якими не зареєстровані мешканці, у розмірі надання послуг двом мешканцям, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50, Закону № 2210-III, а саме: зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, яке може призвести до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на досліджуваному ринку (пункт 2);
на Підприємство за вказане порушення відповідно до статті 52 Закону № 2210-III накладено 68 000 грн штрафу (пункт 3);
зобов`язано Підприємство припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, шляхом скасування Наказу № 302/інф та письмово повідомити Відділення АМК про це протягом двох місяців з дня отримання рішення (пункт 4). Адміністративна колегія Відділення АМК, приймаючи Рішення №158-р/кт, врахувала такі обставини та норми права.
16. Засновником та власником Підприємства є територіальна громада міста Харкова в особі Харківської міської ради. Підприємство протягом 2016 року та січня-жовтня 2017 року (включно) було єдиною організацією, що надавало послуги в межах території міста Харкова, на якій розташовані житлові будинки комунальної власності територіальної громади міста Харкова. Відповідно до здійснених відповідачем розрахунків частка Підприємства на досліджуваному ринку складає 100 %.
17. Підприємство як монополіст на досліджуваному ринку видало Наказ № 302/інф. Згідно з цим наказом власники квартир, у яких не зареєстровані мешканці - споживачі послуг, зобов`язані сплачувати вартість послуг згідно з розрахунком на двох мешканців. Встановлення такої плати не обґрунтовано. Виданняя Наказу № 302/інф ущемляє інтереси споживачів - власників квартир, у яких мешканці не зареєстровані.
18. Підприємство пояснило, що Наказ № 302/інф. прийнято на основі економічно обґрунтованих показників і підрахунків та з огляду на укладений Департаментом житлового господарства Харківської міської Ради та Підприємством Договір від 27.12.2011 № 624 про надання послуг з вивезення побутових відходів від комунальних будинків та інших багатоквартирних будників (далі - Договір № 624) та Публічний договір від 28.12.2011 "Про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів" з додатком № 1, який опубліковано в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради "Харьковские Известия" від 28.12.2011№ 153/2 (далі - Публічний договір). Сторонами Публічного договору є Підприємство та власник (наймач, орендар) квартири, розташованої в житловому будинку комунальної власності територіальної громади міста Харкова. Наказ № 302/інф. враховує та забезпечує інтереси усіх споживачів послуг - мешканців міста Харкова;
19. Підприємство стверджує, що Наказ № 302/інф. виданий щоб збалансувати доходи та витрати Підприємства відповідно до Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР "Про відходи", статті 20 Закону України від 24.06.2004 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" (далі -Закони України "Про відходи", "Про житлово-комунальні послуги") на підставі Публічного договору, з огляду на динаміку зростання кількості квартир, в яких не зареєстровані споживачі, та зростання обсягів надання послуг Підприємством для впорядкування обліку нарахування вартості послуг з вивезення побутових відходів.
20. Відповідно до Наказу № 302/інф з 01.09.2016 нарахування вартості послуг з вивезення побутових відходів по особових рахунках, за якими відсутні зареєстровані споживачі, здійснюється у розмірі 23,08 грн на власника квартири та орендаря.
21. На думку Підприємства, власники квартир, де відсутні зареєстровані споживачі, використовують вказані приміщення в комерційних цілях, а саме передають їх в оренду іншим особам для проживання. Таким чином, у зазначених приміщеннях фактично проживають особи, незважаючи на відсутність даних щодо їх реєстрації в даних квартирах.
22. Адміністративна колегія Відділення АМК у Рішенні №158-р/кт проаналізувала зміст Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Постанови Кабінету Міністрів України № 1010 від 26.06.2006, Правила надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2018 №1070 (далі - Постанови КМ № 1010, 1070), рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 28.12.2011 "Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Харкові, Договору № 624 та Публічного договору та дійшла висновку, що запроваджене Наказом № 302/інф нарахування вартості послуг з вивезення побутових відходів по особових рахунках, за якими відсутні зареєстровані споживачі, незаконне та, з огляду на монопольне становище Підприємства на досліджуваному ринку, призвело до ущемлення інтересів споживачів.
23. Суди відповідно до статті 59 Закону № 2210-III дослідили Рішення №158-р/кт та дійшли висновку щодо його законності та обґрунтованості, зазначивши, що Адміністративна колегія правильно кваліфікувала дії Підприємство відповідно до частини першої статті 13, пунктом 2 статті 50, Закону № 2210-III з огляду на таке.
24. Відповідно до пункту 6 Постанови № 1070 обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування.
25. Пунктом 7 Постанови № 1070 передбачено, що норми надання послуг визначаються на підставі правил, встановлених центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Такими є Правила визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житлового-комунального господарства України від 30.07.2010- № 259 (далі - Наказ № 259).
26. Відповідно до пункту 1.2 Наказу № 259 норма є кількісним показником споживання послуг з вивезення побутових відходів, які утворюються на одну розрахункову одиницю (одного мешканця для житлової забудови, одне місце в готелі, гуртожитку та ін.) за одиницю часу. У додатку 1 наказу № 259 одиницею вимірювання для розрахунку кількості твердих побутових відходів у багатоквартирних та одноквартирних будинках є 1 мешканець, а часовим проміжком - 1 рік. З урахуванням необхідності сплати за житлово-комунальні послуги щомісячно (стаття 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги) 1 рік розбивається на 12 місяців з відповідною рівномірною розбивкою вартості послуг.
27. На підставі Наказу № 259 рішенням Харківської міської ради від 27.12.2006 № 215/06 затверджено норми утворення твердих побутових відходів у місті Харкові (зі змінами від 23.12.2011), відповідно до яких для мешканців будинків місцевих рад, будинків ЖБК та ОСББ, а також відомчих будинків середньорічна норма надання послуг з вивезення великогабаритних відходів на одного мешканця становить 0,15 куб.м, а середньорічна норма надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на одного мешканця 2,15 куб. м.
28. Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2014 № 646 встановлено тарифи на послуги, які надає Підприємство: на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення у розмірі 55,56 грн/куб.м; на послуги з вивезення великогабаритних відходів 126,65 грн/куб. м.
29. З огляду на зазначені нормативні акти Підприємство сформувало норму надання послуги на одного мешканця в розмірі 11,54 грн як суму, яку повинна сплатити особа, що споживає його послуги на території обслуговування.
30. Пунктом 1 Договору № 624 передбачено, що Підприємство зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення побутових відходів від комунальних будинків та інших багатоквартирних будинків в місті Харкові, а замовник зобов`язується виконати обов`язки, передбачені цим договором.