Постанова
Іменем України
17 липня 2019 року
м. Київ
справа № 726/2043/16-ц
провадження № 61-33626св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Усика Г. І.,
учасники справи:
позивач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз",
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз" на рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 07 березня 2017 року у складі судді Мілінчук С. В. та ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 24 травня 2017 року у складі колегії суддів: Яремка В. В., Литвинюк І. М., Перепелюк І. Б.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів
У листопаді 2016 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз" (далі - ПАТ "Чернівцігаз") звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 .
Позов мотивований тим, що 25 жовтня 2016 року складений акт про порушення № 9029 щодо зупинки лічильного механізму, який обліковує об`єми використаного природного газу ОСОБА_1 . Вказаний акт підписаний відповідачем без зауважень.
Згідно з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 26 жовтня 2016 року лічильник газу "Візар С4", зав. № 0104664, визнаний непридатним, оскільки при пропусканні робочого газу через лічильник, покази відлікового механізму не збільшуються.
01 листопада 2016 року відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем, комісією з розгляду актів про порушення розглянуто зазначений акт.
Позивач, керуючись пунктом 7 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем здійснив відповідачу нарахування об`єму необлікованого природного газу за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення в обсязі 1 287,87 куб. м у розмірі 8 755,55 грн.
При цьому, враховано фактично сплачений відповідачем об`єм природного газу протягом періоду порушення у загальній сумі 311,51 грн.
Відповідачу наданий платіжний рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в загальній сумі 8 444,04 грн, який отриманий відповідачем під особистий підпис. Проте ОСОБА_1 у добровільному порядку відмовляється оплатити вартість необлікованих об`ємів природного газу.
Із урахуванням наведених обставин, позивач просив суд ухвалити рішення, яким стягнути із відповідача на свою користь вартість необлікованих об`ємів природного газу в розмірі 8 444,04 грн, а також судові витрати.
Рішенням Садгірського районного суду м. Чернівці від 07 березня 2017 року у задоволенні позову ПАТ "Чернівцігаз" відмовлено.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив із недоведеності відповідачем вартості необлікованих об`ємів природного газу.
Ухвалою Апеляційного суду Чернівецької області від 24 травня 2017 року апеляційну скаргу ПАТ "Чернівцігаз" відхилено. Рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 07 березня 2017 року залишено без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що відповідач до виявлення порушення представниками ПАТ "Чернівцігаз" повідомив позивача про виявленні ним пошкодження лічильнику газу, у зв`язку із чим відсутні підстави для покладення на відповідача обов`язку відшкодувати вартість необлікованих об`ємів природного газу. Як на підставу відмови у позові суд першої інстанції помилково послався на неправильне зазначення позивачем кількості членів сім`ї відповідача, недоліки у складанні окремих документів, опалювальної площі у будинку відповідача, правильність визначення обсягу необлікованих об`ємів природного газу в неопалювальний період, проте це не вплинуло на правильність по суті вирішення спору.
Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги, позиції інших учасників
У червні 2017 року ПАТ "Чернівцігаз" подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на рішення Садгірського районного суду м. Чернівці від 07 березня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Чернівецької області від 24 травня 2017 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Касаційна скарга мотивована тим, що матеріали справи не містять жодних доказів звернення відповідача до позивача щодо виявлення пошкодження лічильнику газу, судами у порушення норм процесуального права вказана обставини встановлена виключно на показаннях свідка, яка є заінтересованою особою у цій справі. Апеляційний суд у своєму рішенні безпідставно посилається на частину четверту статті 42 Конституції України, яка не регулює спірні правовідносини.
У вересні 2017 року від представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 надійшли заперечення на касаційну скаргу ПАТ "Чернівцігаз", у яких заявник просить відхилити вказану касаційну скаргу та залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій, посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 червня 2017 року відкрито касаційне провадження, витребувана цивільна справа та надано строк на подання заперечень на касаційну скаргу.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", за яким судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК України).
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У червні 2018 року вказану справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина перша статті 263 ЦПК України).
Частиною першою статті 400 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Позиція Верховного Суду
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга ПАТ "Чернівцігаз" не підлягає задоволенню із таких підстав.
Встановлені судами обставини
Судами встановлено, щовідповідно до укладеного між сторонами договору про надання населенню послуг із газопостачання від 16 липня 2015 року ПАТ "Чернівцігаз" зобов`язується постачати природний газ споживачеві ОСОБА_1, членам його сім`ї та іншим особам, зареєстрованим у житловому будинку, для побутових потреб, а споживач зобов`язується своєчасно сплачувати надані послуги з газопостачання за встановленими цінами, у строки і на умовах, що передбачені цим договором.
Підпунктами 2, 3 пункту 29 вказаного договору передбачено, що газорозподільне підприємство зобов`язується розглядати звернення та претензії споживача щодо роботи лічильника або технічного обслуговування та приймати з цього приводу рішення, проводити не менш як один раз на шість місяців контрольне зняття показників лічильника газу в споживача.
25 жовтня 2016 року працівником ПАТ "Чернівцігаз" складений акт про порушення № 9029 щодо зупинки лічильного механізму, який обліковує об`єми використаного природного газу споживачем ОСОБА_1 за місцем його проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 26 жовтня 2016 року лічильник газу "Візар С4", № 0104664, визнано непридатним, оскільки при пропусканні робочого газу через лічильник, покази відлікового механізму не збільшуються.