ПОСТАНОВА
Іменем України
18 липня 2019 року
Київ
справа №804/14131/15
адміністративне провадження №К/9901/12188/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Білак М.В.,
суддів Губської О.А., Калашнікової О.В.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року (у складі головуючого судді Сидоренко Д.В.)
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 року (колегія суддів у складі головуючого судді Прокопчук Т.С., Божко Л.А., Лукманової О.М.)
у справі №804/14131/15
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства юстиції України
про визнання протиправною бездіяльність, незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
I. ПРОЦЕДУРА
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просив:
- визнати положення про державні податкові інспекції, затвердженні наказом Міністерства доходів і зборів України №46 від 17 квітня 2013 року такими, що: 1) є актами, зведені норми права яких визначають організацію діяльності органів виконавчої влади і їх посадових осіб; 2) зачіпають права громадян і інших осіб, є обов`язковими для них до виконання; 3) надають право втручання у приватну власність, а саме зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки, доступу до територій, приміщень та іншого майна, а також визначення сум податкових і грошових зобов`язань, застосовування штрафних санкції та здійснення контролю за готівковими розрахунками; - визнати незаконною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо належного здійснення контролю за додержанням суб`єктом нормотворення - Міністерства доходів і зборів України законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів;
- визнати незаконним рішення Міністерства юстиції України, щодо визнання наказу Міністерства доходів і зборів України №46 від 17 квітня 2013 року актом ненормативного характеру, що не підлягає державній реєстрації;
- на підставі пункту 15 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №731 від 28 грудня 1992 року (далі - Положення №731), визнати Наказ Міністерства доходів і зборів України №46 від 17 квітня 2013 року "Про затвердження Положень про територіальні органи Міндоходів у Дніпропетровській області" (далі - Наказ №46) таким, що не набрав чинності і не тягне за собою правових наслідків;
- зобов`язати Міністерство юстиції України вжити заходів щодо усунення виявлених порушень законодавства України про держану реєстрацію нормативно-правових актів.
2. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2015 рок, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 року, в задоволенні позову відмовлено.
3. У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 1 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Міністра юстиції України з заявою щодо здійснення перевірки додержання Міністерством доходів і зборів України законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів та скасування виданого ним наказу як такого, що не пройшов державну реєстрацію в органах Міністерства юстиції України.
5. За результатами розгляду заяви листом №11862-0-33-15/10-1 від 20 квітня 2015 року першим заступником Міністра юстиції України Севостьяновою Н. надано позивачу відповідь, якою повідомлено про те, що за результатами проведених щомісячної безвиїзної та щомісячної виїзної перевірок стану додержання законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерством доходів і зборів України за квітень 2013 року встановлено, що Наказ №46 є актом ненормативного характеру, спрямованим на організацію виконання Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", постанов Кабінету Міністрів України №563 від 25 травня 2011 року "Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади" та №229 від 20 березня 2013 року "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів", та не має правових норм, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер та відповідно до пп. "в", "д" п. 5 Положення №731 року не підлягає державній реєстрації у Міністерстві юстиції України.
6. Вважаючи незаконним зазначені рішення, дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
7. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Наказ №46 за своєю суттю є документом організаційно-розпорядчого характеру, спрямований на організацію виконання рішень вищестоящих органів та не має нових правових норм відповідно до підпунктів "в" та "д" пункту 5 Положення №731, тому необхідність здійснення державної реєстрації зазначеного наказу в Міністерстві юстиції України відсутня, а відтак відсутні і підстави для задоволення позову.
8. Крім того, суди виходили з того, що спірне рішення відповідача, не стосується прав, свобод чи інтересів позивача та не порушує їх.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Позивач у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій. Вважає, що оскаржувані рішення прийняті на підставі висновків, які не відповідають фактичним обставинам справи і прямо суперечать чинному законодавству України.
10. Зазначає, що Наказ № 46 є нормативно-правовим актом, що зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян, має міжвідомчий характер, а відтак підлягає державній реєстрації відповідно до Положення №731.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.
12. Як встановлено судами попередніх інстанцій спірним Наказом №46 затверджено Положення про територіальні органи Міндоходів у Дніпропетровській області, зокрема, "Положення про Верхньодніпровську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області".
13. Відповідно до пункту 1 Положення №731 державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які виступають суб`єктами нормотворення, здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та цього Положення.
14. Підпунктами "в", "д" пункту 5 Положення №731 передбачено, що на державну реєстрацію не подаються акти оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення); спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм.
15. Спірний Наказ №46, як вбачається з нього та встановлено судами попередніх інстанцій, виданий відповідно до:
- Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" (частина третя статті 13, згідно з якою територіальні органи міністерства діють на підставі положень, що затверджуються міністром. Типове положення про територіальні органи міністерства затверджується Кабінетом Міністрів України.);
- постанов Кабінету Міністрів України №563 від 25 травня 2011 року "Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади" та №229 від 20 березня 2013 року "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів".
16. Також Наказ №46 виданий згідно з підпунктом 10 пункту 11 "Положення про Міністерство доходів і зборів України", затвердженого Указом Президента України від 18 березня 2013 року N141/2013 (чинного на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого міністр Міндоходів, зокрема, утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Міндоходів України, затверджує їх положення (статути). Також вказаним Положенням про Міндоходів України передбачено, що Міндоходів України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання (пункт 9).