ПОСТАНОВА
Іменем України
18 липня 2019 року
Київ
справа №810/920/15
адміністративне провадження №К/9901/8537/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Бориспільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2015 (суддя Кушнова А.О.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2015 (головуючий суддя Петрик І.Й., судді: Борисюк Л.П., Собків Я.М.) у справі №810/920/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" до Бориспільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Бориспільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач, контролюючий орган), в якому просило:
- визнати протиправними дії відповідача, пов`язані зі складанням Податкової інформації від 12.02.2015 №2/10-04-22-20/39387875 "Щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (код ЄДРПОУ 39387875) по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року";
- зобов`язати відповідача вилучити з АІС "Податковий блок" "Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" інформацію, викладену у Податковій інформації від 12.02.2015 "Щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (код ЄДРПОУ 39387875) по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року";
- зобов`язати відповідача відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (код ЄДРПОУ 39387875) з податку на додану вартість за грудень 2014 року в АІС "Податковий блок" в частині показників податкового зобов`язання з податку на додану вартість за грудень 2014 року.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача щодо складання Податкової інформації №2 від 12.02.2015 "Щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року", на підставі якої у подальшому були внесені коригування показників податкової звітності позивача, є незаконними та необґрунтованими. Позивач стверджує, що контролюючий орган в результаті вчинення дій, направлених на проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс", мав скласти довідку про результати зустрічної звірки або акт про неможливість проведення зустрічної звірки, однак контролюючим органом, в порушення вимог законодавства, складено документ з назвою "Податкова інформація", яка за змістом відповідає структурі акту перевірки. При цьому, висновок щодо наявності відмінностей між задекларованими показниками податкової звітності позивача та його контрагентів, та внесення змін до "Системи автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів", як стверджує позивач, може бути здійснено податковим органом після визначення податкових зобов`язань та їх узгодження у встановленому законом порядку, а сама по собі здійснена відповідачем кваліфікація операцій за відсутності відмінності між задекларованими показниками податкової звітності контрагентів не може слугувати підставою для внесення змін до вказаної бази даних.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2015 позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Бориспільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, пов`язані зі складанням Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 від 12.02.2015 по Товариству з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (код ЄДРПОУ 39387875) щодо фінансово-господарських відносин з платниками податків за грудень 2014 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача, пов`язаної зі складанням Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 від 12.02.2015, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відсутність у контролюючого органу правових підстав на проведення зустрічної звірки платника та складання спірної Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 від 12.02.2015. Також суди зазначили про безпідставність проведення зустрічної звірки Товариству з обмеженою відповідальністю "Будрайс" з огляду на недотримання порядку та процедури її проведення визначених податковим законодавством України.
В частині відмови у задоволенні позову, суди виходили з того, що оскільки за результатом складання податкової інформації від 12.02.2015 №2/10-04-22-20/39387875 контролюючим органом не вносились коригування до АІС "Податковий блок" "Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів", а інформація, викладена у Податковій інформації від 12.02.2015 "Щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року" в зазначеній аналітично-інформаційній системі не відображена, підстави для задоволення позовних вимог частині зобов`язати відповідача вилучити з АІС "Податковий блок" "Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" інформацію, викладену у Податковій інформації від 12.02.2015 "Щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року" та відновити показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" з податку на додану вартість за грудень 2014 року в АІС "Податковий блок" в частині показників податкового зобов`язання з податку на додану вартість за грудень 2014 року - відсутні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Бориспільська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області звернулася з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2015, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
5. Касаційний розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до положень статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що посадовими особами Бориспільської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області було здійснено заходи щодо проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс, за результатами якої 12.02.2015 відповідачем складено Податкову інформацію №2/10-04-22-20/39387875 по Товариству з обмеженою відповідальністю "Будрайс" (код ЄДРПОУ 39387875) щодо фінансово-господарських відносин з платниками податків за грудень 2014 року.
У вказаній податковій інформації зазначено, що відповідачем, у відповідності до положень пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України зібрано податкову інформацію щодо неможливості проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" по взаємовідносинах з контрагентами за грудень 2014 року.
Одночасно в описовій частині Податкової інформації вказано, що зустрічна звірка не проведена у зв`язку з тим, що підприємство не встановлено за податковою адресою. Встановити та опитати посадових осіб не надалось можливим. Стан платника 9 "Направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням". Відповідно до довідки про встановлення місцезнаходження платника податків №1728 від 03.02.2015 від ОУ Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Будрайс" за податковою адресою: Київська область, місто Бориспіль, вулиця Дзержинського, будинок 14 - не встановлено.
При складанні Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 відповідачем використовувались бази даних АІС "Податковий блок", "Перегляд результатів співставлення".
В розділі "Податкові зобов`язання" Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 відповідачем зазначено, що згідно з даними АС "Податковий блок" в розділі "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" та на основі даних податкової декларації встановлено, що покупцем Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" у грудні 2014 року було Товариство з обмеженою відповідальністю "Саммон Свен", по відносинам з яким позивачем задекларовано 6662000,90грн податкових зобов`язань з ПДВ. Як зазначає відповідач у Податковій інформації вищенаведені операції неможливо підтвердити стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень і транспортних засобів. У заявку з цим Товариство з обмеженою відповідальністю "Будрайс" не мало можливості фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного.
Під час складання Податкової інформації №2/10-04-22-20/39387875 відповідачем аналізувались показники податкової декларації позивача з ПДВ за грудень 2014 року №9079071322, згідно якої позивачем задекларовано податкових зобов`язань на суму 6662001,00грн (р.9), податкового кредиту - 6662001,00грн (р.17), обсяг придбання, податок на додану вартість, сплачений митним органам - 6662001,00грн (р.12.1), сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (р.25) - 0,00грн.
В ході аналізу даних відповідно до підсистеми АС "Податковий блок" відповідачем вказано про неможливість дослідження факту передачі товарів (послуг) Товариством з обмеженою відповідальністю "Будрайс" у грудні 2014 року контрагентам-покупцям, у зв`язку з відсутністю договорів про господарську діяльність, актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів.
У висновках Податкової інформації зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Будрайс" проводило діяльність спрямовану на здійснення операцій, пов`язаних із наданням податкової вигоди третім особам. Також у вказано, що аналізом баз даних позивача не має можливості підтвердити реальність господарських відносин з платниками податків за грудень 2014 року. Аналізом звітності з ПДВ за грудень 2014 року та наявної податкової інформації встановлено факти формування податкових зобов`язань, що свідчить про можливі порушення податкового законодавства та залучення суб`єкта до схеми формування штучного податкового кредиту.
Податкову інформацію надано для врахування в роботі при дослідженні ланцюга формування ПДВ відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України.
Судами також встановлено, що відповідачем на підставі Податкової інформації від 12.02.2015 №2/10-04-22-20/39387875 податкові повідомлення-рішення не приймались.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. У доводах касаційної скарги Бориспільська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області наводить норми матеріального права та посилається на їх невірне тлумачення; вказує на невідповідність висновків судів фактичним обставинам справи. Доводи відповідача зводяться до того, що Податкова інформація від 12.02.2015 №2/10-04-22-20/39387875 по Товариству з обмеженою відповідальністю "Будрайс" щодо фінансово-господарських відносин з платниками податків за грудень 2014 року є лише носієм інформації та не є обов`язковою до виконання, не містить владних (розпорядчих) приписів, не змінює і не скасовує норми права та не породжує прав і обов`язків у позивача, а отже не є рішенням органу владних повноважень та не має і не може мати для платника податків будь-яких наслідків, оскільки він призначається для внутрішнього використання податковим органом. Також, відповідач вказує на помилковість висновку судів щодо оцінки податкової інформації як довідки за наслідком проведення зустрічної звірки, враховуючи, що дані документи мають різний порядок складання та законодавче підґрунтя, що свідчить про надання невірної оцінки предмету оскарження. Крім того, у Податковій інформації відповідач не стверджує про наявність запису в Єдиному державному реєстрі про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "Будрайс" за юридичною адресою - "стан 8", а зазначає про "стан 9" - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням. Таким чином, відповідач вважає, що неповне з`ясування всіх обставин справи призвело до невірного вирішення справи.
8. Товариство з обмеженою відповідальністю "Будрайс" не скористалося своїм правом та не подало заперечення на касаційну скаргу відповідача, що не перешкоджає її розгляду.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9.1. Стаття 19.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
10. Податковий кодекс України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):
10.1. Пункт 61.1 стаття 61.
Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
10.2. Пункти 62.1.2-62.1.3 пункту 62.1 статті 62.
Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин;
10.3. Стаття 71.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
10.4. Підпункт 72.1.1 пункту 72.1 статті 72.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.