ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/9094/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Баранець О.М. - головуючий, Кондратова І.Д., Студенець В.І.,
за участю секретаря Низенко В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз"
на рішення Господарського суду міста Києва
у складі судді Чинчин О.В.
від 31.10.2018
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів Агрикової О.В., Хрипуна О.О., Чорногуза М.Г.
від 07.02.2019
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз"
до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
про визнання частково недійсним пункту договору
за участю представників:
позивача: не з`явився.
відповідача: Лисенко В.О.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про визнання частково недійсним пункту договору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" (покупець) 06.04.2017 укладено договір купівлі-продажу природного газу № №17/252-Н, відповідно до п. 1.1 якого продавець зобов`язується передати покупцеві у 2017 році природний газ, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити його на умовах цього, договору.
Позивач вважає, що укладаючи договір на визначених в пункті 6.1 договору умовах, враховуючи механізм виділення та перерахування коштів, встановлених законодавчими актами України, як позивач так і відповідач завідомо розуміли неможливість виконання та проведення розрахунків за природний газ на суму наданих побутовим споживачам пільг, субсидій та компенсацій в строки встановлені договором. Підписуючи договір, позивач не міг передбачити реального настання правових наслідків, обумовлених оспорюваним пунктом договору, вказані обставини є підставою для визнання недійсним в частині пункту 6.1 договору.
2. Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій
06.04.2017 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу природного газу №17-252-Н (далі - договір).
Відповідно до умов договору продавець зобов`язується передати покупцеві у 2017 році природний газ, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити його на умовах цього, договору.
Природний газ, що передається за цим договором, використовується покупцем виключно для постачання побутовим споживачам (п. 1.2 договору).
Пунктом 6.1 договору передбачено, що оплата за природний газ здійснюється покупцем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця купівлі-продажу природного газу.
Остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ, крім фактично переданого природного газу, визначеного абзацом третім цього пункту, здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.
Остаточний розрахунок з оплати вартості придбаного природного газу на суму наданих побутовим споживачам пільг, субсидій та компенсацій проводиться за процедурою, визначеною Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 № 20 (Офіційний вісник України, 2005, № 2, ст. 88) і має бути здійснений протягом 90 днів з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу. У разі, якщо продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його, зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів які перевищують цей 5 денний строк.
Вартість фактично переданого газу, яка підлягає сплаті грошовими коштами за процедурою, передбаченою абзацом третім цього пункту, визначається на підставі актів звіряння розрахунків (в тому числі, коригуючих актів) за відповідний місяць, підписаних покупцем та розпорядником коштів місцевого бюджету, оригінали яких надаються покупцем продавцеві до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу.
У разі не надання покупцем продавцеві до 25 числа (включно) передбачених в абзаці четвертому цього пункту актів звіряння розрахунків за відповідний місяць, остаточний розрахунок за весь фактично переданий у відповідному місяці купівлі-продажу природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу газу.
Покупець зберігає за собою право надати акт звіряння розрахунків, передбачений в абзаці четвертому цього пункту до закінчення 90 (дев`яноста) дня, що відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем в якому була здійснена купівля-продаж природного газу. При цьому, у випадку, якщо покупець надасть продавцеві, передбачений абзацом четвертим цього пункту, акт звіряння пізніше 25 числа (включно) місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу але до закінчення 90 днів, що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу, то розрахунок за придбаний покупцем газ, в частині суми зазначеної в такому акті звіряння, буде здійснюватись в порядку, передбаченому абзацом третім цього пункту але з такими особливостями. З дати надання продавцеві покупцем зазначеного вище акту звіряння, припиняється нарахування продавцем неустойки, 3% річних, а також інфляційних збитків на суму, зазначену в такому акті звіряння, на період з дати надання акту звіряння продавцеві і до закінчення 90 днів що відраховуються з 1 числа місяця, що настає за місяцем купівлі-продажу природного газу. Остаточний розрахунок за придбаний покупцем природний газ в частині, що підлягає оплаті за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 № 20 (Офіційний вісник України, 2005, № 2, ст. 88), має бути здійснений до закінчення 90 (дев`яностого) дня який відраховується з 1 числа місяця, що настає за місяцем в якому була здійснена купівля-продаж природного газу, за виключенням випадків, коли продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його, то зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів які перевищують цей 5 денний строк.
Покупець може ініціювати проведення розрахунку за придбаний природний газ за процедурою передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 № 20 і після спливу 90 денного строку, передбаченого абзацом 3 цього пункту.
Сторони погодили, що підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. № 20 не змінює строків та умов розрахунків за цим договором, за виключенням випадків, коли продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його то зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів які перевищують цей 5 денний строк.
Згідно з п. 11.1 Договору цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за їх наявності), поширює свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01 квітня 2017 року, і діє в частині продажу природного газу до 30 вересня 2017 року (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення .
Додатковою угодою №1 від 28.07.2017 до договору купівлі-продажу природного газу №17-252-Н від 06.04.2017 сторони виклали п. 2.1 в новій редакції.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору купівлі-продажу природного газу №17-252-Н від 06.04.2017 відповідач передав, а позивач в свою чергу прийняв природний газ, що підтверджується Актами приймання - передачі природного газу від 30.04.2017, 31.05.2017, 30.06.2017, 31.07.2017, 31.08.2017, 30.09.2017.
3. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 31.10.2018 у справі №910/9094/18, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2019 в задоволені позовних вимог відмовлено повністю.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, господарські суди виходили з того, що позивачем не доведено суду належними засобами доказування, що оспорюваний ним абзац 8 п. 6.1 договору купівлі-продажу природного газу №17-252-Н від 06.04.2017 року суперечить закону, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, або що особи, які вчинили ці правочини, не мали на це необхідного обсягу цивільної дієздатності, чи що волевиявлення учасників правочинів не було вільним та не відповідало їх внутрішній волі, або що правочини не було вчинено у формі, встановленій законом, чи що правочин не був спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлений ним.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз" 07.03.2019 звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 31.10.2018 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2019 у справі № 910/9094/18, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 31.10.2018 у справі №910/9094/18 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2019 та прийняти нове, яким визнати недійсним абзац 8 пункту 6.1. Договору №17-252-Н купівлі-продажу природного газу від 06.04.2017, укладеного між НАК "Нафтогаз України" та ТОВ "Херсонрегіонгаз" повністю, а саме:
- сторони погодили, що підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 не змінює строків та умов розрахунків за цим договором, за виключенням випадків, коли продавець протягом 5 робочих днів з дати надходження спільного протокольного рішення не підпише його то зазначений строк оплати вартості природного газу продовжується на кількість днів, що дорівнює кількості днів, які перевищують цей 5 денний строк.
5. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу.
В обґрунтування доводів касаційної скарги позивач зазначив, що судові рішення прийняті з порушенням норм матеріального права, а саме: статті 174 Господарського кодексу України та ч. 4 статті 11 Цивільного кодексу України.
Крім того, судові рішення прийнято в порушення норм процесуального законодавства, оскільки судами надано правову оцінку лише частині позовних вимог та не взято до уваги, що Спільні протокольні рішення змінюють порядок та строки розрахунків за договором.
Судами при винесенні рішення не взято до уваги той факт, що підписання сторонами спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, а також фактичне виконання розрахунків в порядку, зазначеному в цих протокольних рішеннях відповідно до норм Постанови №20, свідчить про погодження сторонами зміни порядку і строків проведення оплати за природний газ за договором.
Приймаючи рішення судом першої інстанції не взято до уваги постанову Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 906/790/16, у свою чергу суд апеляційної інстанції у абз. 3 стор. 7 постанови зазначає судову практику, однак ніяким чином не аргументує своєї позиції стосовно зазначеної постанови Верховного Суду, якою встановлено: "Таким чином, підписавши спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків, позивач у такий спосіб виявив свою згоду здійснити розрахунки відповідно до згаданого Порядку і тим самим погодився із зміною порядку та строків проведення розрахунків за надані ним послуг з транспортування природного газу за договором №1512000704 від 17.12.2015.
Отже, незалежно від того, що правовідносини між позивачем та відповідачем виникли на підставі господарського договору, грошові зобов`язання між сторонами договору в частині, яку держава компенсує за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачили сторони у договорі відповідні умови ".