ПОСТАНОВА
Іменем України
16 липня 2019 року
Київ
справа №805/1959/17-а
адміністративне провадження №К/9901/40666/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2017 (суддя Христофоров А.Б.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.08.2017 (головуючий суддя Василенко Л.А., судді: Гайдар А.В., Ханова Р.Ф.) у справі №805/1959/17-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Донецький міський молочний завод №2" до Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Публічне акціонерне товариство "Донецький міський молочний завод №2" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.12.2016 №0013021203/20162/10/05-15-12-03, яким позивачу визначено суму штрафу у розмірі 20% за порушення строку сплати грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 14033,74грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне податкове повідомлення-рішення суперечить нормам чинного законодавства України, зокрема, положенням Податкового кодексу України, Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та розпорядженню Кабінету міністрів України "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція" від 02.12.2015 №1275-р, з огляду на те, що Публічне акціонерне товариство "Донецький міський молочний завод №2" звільнене від відповідальності за несвоєчасне невиконання обов`язку зі сплати узгодженої суми грошового зобов`язання у зв`язку з настанням обставин непереборної сили про що свідчить відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України. Висновки контролюючого органу про правомірність застосування до позивача сум штрафу у розмірі 20% за порушення строків сплати грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 14033,74грн. є безпідставними та не підтвердженими належними доказами.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2017, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.08.2017 позовні вимоги задоволено.
Рішення суду першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний адміністративний суд, мотивовано безпідставністю прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з огляду на те, що за змістом положень статті 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна податкова інспекція у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області звернулася з касаційною скаргою до суду касаційної інстанції, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.08.2017 у справі №805/1959/17-а, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
5. Касаційний розгляд справи проведено у попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Донецький міський молочний завод №2" зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 00445162; юридична адреса: 84331, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Остапа Вишні, будинок 22), знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області. До 26.01.2015 місце розташування позивача було зареєстровано у місті Донецьку Донецької області. Судами також встановлено, що позивач є платником рентної плати за спеціальне використання води.
Публічним акціонерним товариством "Донецький міський молочний завод №2" 17.07.2014 до податкового органу було подано податкову декларацію зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар`єрної, шахтної, дренажної води" за півріччя 2014 року з самостійно визначеною сумою збору.
Платіжним дорученням №1443 від 25.09.2014 позивачем сплачено збір за спеціальне використання водних ресурсів за другий квартал 2014 року в сумі 71014,94грн.
Посадовими особами Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області було проведено камеральну перевірку податкової звітності Публічного акціонерного товариства "Донецький міський молочний завод №2" по збору за спеціальне використання води за півріччя 2014 року.
Перевіркою встановлено порушення Публічним акціонерним товариством "Донецький міський молочний завод №2" вимог пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), яке виразилося у порушенні позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання по збору за спеціальне використання води за півріччя 2014 року згідно податкової декларації зі збору за спеціальне використання води за вказаний період.
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 06.12.2016 №1917/05-15-12-03-00445162 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.12.2016 №0013021203/20162/10/05-15-12-03, яким до позивача застосовано штраф в сумі 14033,74грн за затримку на 37 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 70168,70грн. (в розмірі 20% від суми).
За результатом адміністративного оскарження рішеннями Головного управління ДФС у Донецькій області та Державної фіскальної служби України скарги позивача залишено без задоволення, а прийняте Державною податковою інспекцією у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області податкове повідомлення-рішення від 20.12.2016 №0013021203/20162/10/05-15-12-03 - без змін.
Судами також встановлено, що 31.10.2014 Сертифікатом (висновком) №1294 про настання обставин непереборної сили Торгово-промисловою палатою України засвідчено настання обставин непереборної сили з 20.08.2014 Публічному акціонерному товариству "Донецький міський молочний завод №2" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів.
Сертифікатом №7649 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 27.06.2017 Донецькою Торгово-промисловою палатою засвідчено форс-мажорні обставини Публічному акціонерному товариству "Донецький міський молочний завод №2" щодо обов`язку (зобов`язання) сплатити збір за спеціальне використання води за перше півріччя 2014 року у термін до 19.08.2014. Період дії форс-мажорних обставин: дата настання -10.07.2014, дата закінчення - 26.01.2015.
Як правильно встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, спірним питанням у даній справі, є правомірність застосування контролюючим органом штрафних санкцій в розмірі 20% в сумі 14033,74грн за затримку на 37 календарних днів сплати грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. У доводах касаційної скарги відповідач цитує норми матеріального права, вказує на їх неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій, та на помилкову правову оцінку обставин справи; зазначає про невідповідність висновків судів фактичним обставинам справи. Доводи касаційної скарги фактично зводяться до переоцінки встановлених обставин справи. Зокрема, в обґрунтування доводів касаційної скарги відповідач посилається на правомірність прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки встановлене контролюючим органом порушення, яке полягало у несвоєчасній сплаті позивачем узгодженого податкового зобов`язання зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за півріччя 2014 року в сумі 70168,70грн за затримку сплати на 37 календарних днів є обґрунтованим та підтвердженим належними доказами. Відповідач стверджує, що Публічне акціонерне товариство "Донецький міський молочний завод №2" не зверталося до податкового органу із заявою про списання безнадійного податкового боргу та з Сертифікатом Торгово-промислової палати України про підтвердження обставин непереборної сили, а тому, на думку контролюючого органу, підстави для звільнення платника від обов`язку своєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання відсутні.
8. Публічним акціонерним товариством "Донецький міський молочний завод №2" було надіслало заперечення на касаційну скаргу, в яких позивач вказує на правильність встановлення обставин справи та дотримання судами, при постановленні оскаржуваних судових рішень, норм процесуального права. Позивач вважає, що оскільки відповідачем в процесі розгляду справи не доведено правомірність визначення суми штрафних санкцій у розмірі 14033,74грн за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води, на думку позивача, підстави для задоволення касаційної скарги відсутні. Позивач наголошує, що зважаючи на скрутне матеріальне становище та обставини непереборної сили (форс-мажорні) Публічне акціонерне товариство "Донецький міський молочний завод №2" не ухилялося від виконання обов`язків передбачених чинним законодавством України та продовжувало сплачувати податки, зокрема, 25.09.2014 позивачем (з порушенням граничних строків сплати) було сплачено суму ренти за спеціальне користування водою, щодо якої відповідачем застосовано штрафні санкції, що є відповідальністю за невиконання (неналежне виконання) податкових зобов`язань. А тому позивач просить суд залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.08.2017 у справі №805/1959/17-а - без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Податковий кодекс України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):
9.1. Пункт 49.1 статті 49.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
9.2. Пункт 49.2 статті 49.
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
9.3. Пункт 54.1 статті 54.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
9.4. Пункт 57.1 статті 57.
Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
9.5. Пункт 58.3 статті 58.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
9.6. Пункт 59.1 статті 59.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
9.7. Пункт 255.1 стаття 255.
Платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
9.8. Пункт 257.1 статті 257.
Базовий податковий (звітний) період для рентної плати за спеціальне використання води дорівнює календарному кварталу
9.9. Пункт 257.2 статті 257.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.
9.10. Пункт 257.5 статті 257.
Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
10. Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VІІ (в редакції чинній, на момент виникнення спірних правовідносин):