1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України

10 липня 2019 року

м. Київ


Справа №344/1577/13-к

Провадження № 51-9471 км 18


Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

Головуючого Могильного О.П.,

суддів Марчука О.П., Матієк Т.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Матвєєвої Н.В.,

прокурора Деруна А.І.,

захисника Теслі П.О. (в режимі відеоконференції),


розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника Теслі П.О., який діє в інтересах ОСОБА_1, на ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 26 липня 2018 року, якою залишено без змін ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 червня 2017 року про повернення заяви засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 січня 2015 року за нововиявленими обставинами.


Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судом апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 01 червня 2017 року повернуто заяву засудженого ОСОБА_1 про перегляд вироку Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 січня 2015 року за нововиявленими обставинами.



Ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 26 липня 2018 року вищезазначену ухвалу місцевого суду залишено без змін.


Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала


У касаційній скарзі захисник Тесля П. О. просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що рішення суддів апеляційної інстанції є необґрунтованим і невмотивованим. Вважає, що апеляційний суд не звернув уваги на те, що місцевий суд фактично розглянув по суті заяву засудженого про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, а прийняв рішення про її повернення.


На касаційну скаргу захисника Теслі П.О. прокурор подав заперечення в яких, наводячи відповідні аргументи, стверджує про безпідставність заявлених вимог і просить залишити її без задоволення, а ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 26 липня 2018 року - без змін.


Позиції інших учасників судового провадження


Захисник Тесля П.О. касаційну скаргу підтримав і просить її задовольнити.


Прокурор Дерун А.І. просить касаційну скаргу задовольнити.


Мотиви Суду


Заслухавши доповідь судді, доводи учасників судового розгляду, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, наведені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла такого висновку.


Порядок здійснення провадження за нововиявленими обставинами врегульовано главою 34 КПК України. У ст. 459 цього Кодексу (у редакції Закону України № 4651-VI від 13 квітня 2012 року)наведено вичерпний перелік нововиявлених обставин, за наявності яких можуть бути переглянуті судові рішення, що набрали законної сили.


Відповідно до положень зазначеної норми права нововиявленими обставинами визнаються: 1) штучне створення або підроблення доказів, неправильність перекладу висновку і пояснень експерта, завідомо неправдиві показання свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, на яких ґрунтується вирок; 2) зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення вироку чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 4) визнання Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи окремого положення, застосованого судом; 5) інші обставини, які не були відомі суду на час судового розгляду при ухваленні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність вироку чи ухвали, що належить переглянути.


При цьому в силу приписів ч. 3 ст. 459 КПК України (у редакції від 13 квітня 2012 року) обставини, передбачені пунктами 2 і 3 ч. 2 цієї статті, повинні бути встановлені вироком суду, що набрав законної сили, а при неможливості ухвалення вироку - підтверджені матеріалами розслідування.


Згідно з пунктами 4, 5 ч. 2 ст. 462 КПК України (у вказаній редакції) у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються: обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час судового розгляду; обґрунтування з посиланням на обставини, що підтверджують наявність нововиявлених обставин, та зміст вимог особи, яка подає заяву до суду. За правилами ч. 3 ст. 464 КПК вказаного Кодексу, якщо заяву не було належним чином оформлено і в установлений строк особа не усунула допущених недоліків, суд повертає таку заяву.


................
Перейти до повного тексту