1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


15 липня 2019 року

м. Київ

справа № 727/4332/16-ц

провадження № 61-32441ск18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Бурлакова С. Ю. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач 1 - ОСОБА_2,

відповідач 2 - ОСОБА_3,

відповідач 3 - ОСОБА_4,

відповідач 4 - ОСОБА_5,

відповідач 5 - ОСОБА_6,

третя особа 1 - ОСОБА_7

третя особа 2 - ОСОБА_8,

третя особа 3 - ОСОБА_9,

третя особа 4 - ОСОБА_10,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 24 квітня 2017 року у складі судді Волошина С. О. та ухвалу апеляційного суду Чернівецької області від 18 липня 2017 року в складі колегії суддів: Яремка В. В., Литвинюк І. М., Перепелюк І. Б.,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У червні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_6 треті особи на стороні позивача без самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_7, ОСОБА_8 , ОСОБА_9, ОСОБА_10, про усунення перешкод в користуванні допоміжними приміщеннями, встановлення порядку користування ними.


Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1, що складається з трьох квартир. Власниками квартири НОМЕР_1 є відповідачі, а квартири НОМЕР_2 - треті особи ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10


Під будинком знаходиться підвал загального користування, який складається з двох приміщень: літ. ІІ, площею 8,90 кв. м, що розташоване під квартирою НОМЕР_2 та літ. І - площею 6,90 кв. м - під квартирою НОМЕР_1 .


Посилаючись на те, що відповідачі самовільно забудовою зменшили площу приміщення літ. І до 0,95 кв. м, захопили всі підвальні приміщення, не дають можливості ними користуватися іншим власникам квартир у будинку, просила усунути перешкоди в користуванні підвальними приміщеннями, а саме, зобов`язати відповідачів за власний рахунок привести підвальне приміщення літ. І у попередній стан, який існував на 13 березня 2006 року, встановити порядок користування підвальними приміщеннями: підвальне приміщення літ. І площею 6,9 кв. м закріпити в користування за відповідачами як власниками квартири НОМЕР_1 , а підвальне приміщення літ . ІІ площею 8,90 кв . м закріпити в користування за нею ( ОСОБА_1 ).


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 24 квітня 2017 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Чернівецької області від 18 липня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.


Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із безпідставності та недоведеності позовних вимог.


Рух справи у суді касаційної інстанції


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі № 727/4332/16-ц та витребувано її з Шевченківського районного суду м. Чернівці.


15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", згідно з яким судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 ЦПК України).


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


31 травня 2018 року справу № 727/4332/16-ц передано до Касаційного цивільного суду у вкладі Верховного Суду.


Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 червня 2019 року справу № 727/4332/16-ц призначено судді-доповідачеві Бурлакову С . Ю.


Узагальнені доводи касаційної скарги


У серпні 2017 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати оскаржені судові рішення та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.


Касаційна скарга мотивована тим, що суди не врахували, що статті 369, 382 ЦК України передбачають право спільної сумісної власності власників квартир багатоквартирних будинків на допоміжні приміщення. Обставини вказані в позові, а також підтверджені сторонами свідчать про наявність порушень права позивача.


Узагальнені доводи особи, яка подала заперечення на касаційну скаргу


Відзив на касаційну скаргу не надходив.


Фактичні обставини справи, встановлені судом


Суд установив, що будинок АДРЕСА_3 складається з трьох квартир, з 20 грудня 2005 року знятий з балансу житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Чернівці.


Квартира НОМЕР_3 належить третім особам ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 , НОМЕР_1 - відповідачам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_6 .


Відповідно до інвентаризаційної справи будинку АДРЕСА_3 під будинком розміщений підвал, який складається з двох приміщень: літ. ІІ площею 8,90 кв. м та літ. І - площею 6,90 кв. м.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга не підлягає задоволенню.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Згідно з частинами першою та шостою статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.


Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.


................
Перейти до повного тексту