ПОСТАНОВА
Іменем України
11 липня 2019 року
Київ
справа №182/634/17(6-а/0182/32/2018)
адміністративне провадження №К/9901/4055/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Желєзного І.В. та Шарапи В.М., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 182/634/17(6-а/0182/32/2018)
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання здійснити перерахунок та виплатити недоплачену щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2016 рік,
за касаційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації
на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2019 року (у складі колегії: судді-доповідача Ясенової Т.І., суддів Головко О.В., Суховарова А.В.),
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
25 січня 2019 року Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до Третього апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24 жовтня 2018 року.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2019 року апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на рішення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24 жовтня 2018 року - повернуто заявнику без розгляду.
Постановляючи зазначене рішення, суд виходив з того, що апеляційний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Розділу VII Перехідних положень КАС України повинен повернути без розгляду апеляційну скаргу, яка подана безпосередньо до нього. Іншого правила поведінки суду Кодекс адміністративного судочинства України не містить.
Зважаючи на те, що апеляційна скарга подана Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто з порушенням порядку її подання, суд на підставі підпункту 15.5 пункту 15 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України повертає таку апеляційну скаргу без розгляду.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
Не погоджуючись з рішеннями суду апеляційної інстанції, вважаючи його прийнятими з порушенням норм процесуального права, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційна скарга подана до суду 11 лютого 2019 року.
Ухвалою Верховного Суду від 09 квітня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі № 182/634/17(6-а/0182/32/2018), витребувано адміністративну справу та запропоновано сторонам надати відзив на касаційну скаргу.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 липня 2019 року для розгляду цієї справи визначено новий склад колегії суддів, а саме: суддю-доповідача Берназюка Я.О., суддів Желєзного І.В. та Шарапу В.М.
Ухвалою Верховного Суду від 10 липня 2019 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 11 липня 2019 року.
При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Касаційну скаргу відповідач обґрунтовує тим, що судом апеляційної інстанції з порушенням норм процесуального права прийнято рішення про повернення без розгляду апеляційної скарги. Зокрема, зазначає, що відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної та касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Враховуючи викладе, відповідач вважає, що КАС України передбачає подання апеляційних скарг до судів апеляційної інстанції.
Від позивача відзиву на касаційну скаргу відповідача не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду рішення суду апеляційної інстанції.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам процесуального закону ухвала Третього апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2019 року не відповідає, а викладені в касаційній скарзі доводи скаржника є прийнятні з огляду на наступне.
Відповідно до статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.