1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



09 липня 2019 року

Київ

справа №804/1590/15

адміністративне провадження №К/9901/3063/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В.В., суддів: Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,



розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.06.2015 (суддя Рябчук О.С.) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015 (головуючий суддя Круговий О.О., судді: Юхименко О.В., Нагорна Л.М.) у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Дніпропетровської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару,



ВСТАНОВИВ:



ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" звернулося до суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської митниці ДФС з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару від 11.12.2014 №КТ-110000003-0194-2014.



Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.06.2015, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015, позовні вимоги задоволено.



Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.06.2015 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015, прийняти нове рішення. яким у задоволенні позову відмовити.



В обґрунтування касаційної скарги, митний орган зазначає, що під час розгляду справи судами попередніх інстанцій неповно з`ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального і процесуального права. Як вважає відповідач, судами не вказано, яку саме норму права порушено митним органом при прийнятті спірного рішення. Відповідач наполягає, що контролюючий орган діяв на підставі наданих повноважень, оскаржуване рішення прийнято рішення у межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.



У свою чергу, позивачем подані заперечення на касаційну скаргу, де товариство зазначає, що касаційна скарга необґрунтована, а рішення судів попередніх інстанцій прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Позивач вважає, що при ввезенні товару було вірно зазначено код товару, товар визначено у відповідності до його якостей та властивостей.



Ухвалою Верховного Суду від 08.07.2019 попередній розгляд справи призначено на 09.07.2019.



Касаційний розгляд справи здійснюється в попередньому судовому засіданні відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).



Згідно з частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.



Верховний Суд, переглянувши ухвалу суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.



Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.



Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.



Судами попередніх інстанцій встановлено, 07.11.2014 ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" подано до Дніпропетровської митниці ДФС періодичну митну декларацію №110050001/2014/009386.



У зазначеній декларації вказано назву товару - вапняк доломітизований фракції 10-60 мм, код товару 2522100000.



10.12.2014 ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" подано до Дніпропетровської митниці ДФС додаткову митну декларацію №110050001/2014/010334, у якій вказано назву товару - негашене вапно доломітове, фракції 10-60 мм, код товару 2522100000.



Відповідно до акту про взяття проб (зразків) товарів від 27.11.2014 взято пробу товару вапняк доломітизований фракції 10-60 мм. Згідно висновку Спеціалізованої лабораторії Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 05.12.2014 №142001600-0867 надана на дослідження проба (зразок) товару, заявлений у митній декларації "Вапняк доломітизований фракції 10-60 мм призначення у металургійній промисловості для виробництва чавуну та сталі" за визначеними показниками ідентифікована як доломіт спечений інший у вигляді порошку та каміння.



Визначені у результаті дослідження показники суперечать інформації, зазначеній у митній декларації "… вапняк …".



11.12.2014 Дніпропетровською митницею ДФС винесено рішення про визначення коду товару №КТ-110000003-0194-2014, яким товар визначено як доломіт спечений, фракція 10-60 мм., код товару 2518200090.



Однак, позивач не погодився з рішенням митного органу та звернувся до суду з адміністративним позовом про його скасування.



Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, посилався на результати експертизи, виходив з того, що відповідачем невірно визначено вид товару та його властивості, внаслідок чого невірно визначено код УКТ ЗЕД ввезеного товару.



Відповідно до пункту 12 частини другої статті 544 Митного кодексу України реалізуючи митну політику України, митна служба України виконує такі основні завдання: ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно частин першої, другої статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.



В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.



Відповідно до статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД .



Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.



На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердженн язаявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.



У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.



Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.



Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв`язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.



Законом України "Про митний тариф України" встановлено, що митний тариф - це систематизований згідно з УКТЗЕД перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. В основу класифікаційної схеми покладено УКТЗЕД, яка базується на гармонізованій системі опису і кодування товарів.



Відповідно до пункту 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД додаток до Закону України "Про митний тариф України" N 2371-III від 05.04.2001 для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatismutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.


................
Перейти до повного тексту