ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2019 року
Київ
справа №802/1608/16-а
адміністративне провадження №К/9901/21194/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2016 у складі суддів: Слободонюка М.В., Вергелеса А.В., Крапівницької Н.Л. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 у складі суддів: Сторчака В.Ю., Мельник-Томенко Ж.М., Ватаманюка Р.В. у справі № 802/1608/16-а за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішень, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі протоколу від 26.05.2016 № 6 в частині внесення подання щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 06.06.2013 за № НОМЕР_1;
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 10.06.2016 № 166 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині внесення подання щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 від 06.06.2013 за № НОМЕР_1.
2. Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2016 позовні вимоги задоволено.
2.1. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26.02.2017 апеляційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1 Позивач працює на посаді інженера-землевпорядника Публічного акціонерного товариства "Науково-виробнича компанія "Світязь" на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника від 06.06.2013 № НОМЕР_1.
3.2. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 18.05.2016 № 32-28-0.23-8400/2-16 до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, на розгляд надала інформацію про порушення нормативно-правових актів інженерами-землевпорядниками у кількості 24 осіб, у тому числі і позивача.
3.3. За наслідками розгляду вказаного листа, Кваліфікаційною комісією Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру прийнято рішення, оформлене протоколом від 26.05.2016 № 6 стосовно внесення подання про анулювання кваліфікаційних сертифікатів, зокрема ОСОБА_1 (сертифікат від 06.06.2013 № НОМЕР_1), що стало підставою для винесення Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру наказу "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" від 10.06.2016 № 166.
3.4. В подальшому, листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.06.2016 № 31-28-0.23-10395/2-16 позивача було повідомлено про зазначені обставини.
3.5. Вважаючи дії відповідачів щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату протиправними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказав на те, що відповідачами необґрунтовано встановлено наявність в діях позивача грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів. Судами наголошено на відсутності в матеріалах справи доказів порушення позивачем норм і правил у сфері землеустрою.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру звернулась до суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняте нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
5.1. Доводи касаційної скарги зводяться до незгоди відповідача із висновками судів стосовно відсутності в оскаржуваних актах відповідачів посилань на норми законів, які порушено позивачем, а також будь-яку інформацію відносно того, в чому саме полягає грубе порушення останнім положень нормативно-правових актів.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. Відповідно до статті 60 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон № 858-IV) державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.
7. Відповідно до статті 61-1 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
8. Частиною сьомою статті 61-1 Закону № 858-IV визначено, що під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
9. Згідно з частиною восьмою вищенаведеної статті, за наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов`язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
10. Відповідно до частини дев`ятої статті 61-1 Закону № 858-IV на підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.