ПОСТАНОВА
Іменем України
09 липня 2019 року
Київ
справа №0940/1916/18
адміністративне провадження №К/9901/14401/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 (судді: Бруновська Н.В. (головуючий), Затолочний В.С., Матковська З.М.) у справі №0940/1916/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фолдер" до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Фолдер" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 03.10.2018:
- №0008581401, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов`язаннями на суму 161 992,00 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 10 024,00 грн;
- №0008591401, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість за податковими зобов`язаннями на суму 72 258,00 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на суму 18 065,00 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення контролюючими органами прийнято безпідставно, оскільки висновки контролюючого органу про порушення Товариством вимог податкового законодавства є не обґрунтованими та базуються виключно на припущеннях, натомість у позивача наявні всі первинні документи, які підтверджують здійснення господарських операцій з контрагентами та свідчать про відсутність порушень податкового законодавства з боку позивача.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 в позові відмовлено.
4. Рішення суду обґрунтовано відсутністю реального здійснення господарських операцій з придбання товарів позивачем у контрагента Івано-Франківським спортивно-культурним центром «Бліц» шахової асоціації незрячих України» з огляду на не підтвердження таких належно оформленими первинними документами (недоліки в заповненні) та наявністю кримінального провадження щодо керівника контрагента. Також суд дійшов висновку про безпідставність не включення позивачем до інших операційних доходів сум від списання кредиторської заборгованості щодо якої минув строк позовної давності, а також безпідставно відніс до складу витрат собівартість товарно - матеріальних цінностей (ТМЦ) та бензину, які облікувались по рахункам 26 «Готова продукція» та 203 «Паливо».
5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове про часткове задоволення позовних вимог Товариства. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення від 03.10.2018№ 0008581401 та № 0008591401 в частині визначення грошового зобов`язання за основним платежем 67 781,00 грн та за штрафними санкціями 16 945,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
6. В частині задоволених вимог суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач мав право на формування об`єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту з ПДВ з огляду на реальність здійснення господарських операцій (отримання товарів та подальше використання у власній господарській діяльності) з контрагентом Івано-Франківським спортивно-культурним центром «Бліц» шахової асоціації незрячих України. Суд також дійшов висновку про обґрунтованість не включення позивачем до інших операційних доходів сум від списання кредиторської заборгованості щодо якої минув строк позовної давності, оскільки така заборгованість не могла бути списана на доходи як прострочена, оскільки з кожним із контрагентом (ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 ) і надалі в бухгалтерському обліку рахувались взаєморозрахунки, тому позивач не зобов`язаний був відносити дану заборгованість до безповоротної фінансової допомоги в розумінні пп. 14.1. 257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, крім того термін позовної давності не минув і має обраховуватись починаючи з 30.11.2016.
В частині відмови в задоволенні позовних вимог в частині донарахування контролюючим органом грошових зобов`язань з ПДВ суд дійшов висновку про обґрунтованість такого донарахування, оскільки позивачем не було надано належних доказів (документального підтвердження) щодо правомірності списання ТМЦ та пального, як таких, що використані у власній господарській діяльності.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 в частині задоволених вимог та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні відповідно до ст. 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що фактичною підставою для збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток та ПДВ, застосування штрафних (фінансових) санкцій стали висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки №710/09-19-14-11/30673278 від 23.08.2018, оформленого за результатами проведеної планової виїзної документальної перевірки ТОВ «Фолдер» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2017.
Під час проведення вказаної перевірки контролюючим органом було виявлено порушення позивачем, зокрема вимог: п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України від, п.5, п.6, п.7, п. 10. п.11 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.11.1999, в результаті чого занижено податок на прибуток всього в сумі 161 992,00 грн, в т.ч.: 2015 рік - 121 897,00 грн, 2016 рік - 24 836,00 грн, 2017 рік - 15 259,00 грн; п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.199.1 ст.199 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього в сумі 167 513,00 грн.
Висновки фахівців контролюючого органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства вмотивовано тим, що господарські операції з контрагентом Івано-Франківським спортивно-культурним центром «Бліц» шахової асоціації незрячих України не спричинили настання реальних правових наслідків, з огляду на те, що такі операції, на думку контролюючого органу, фактично не відбувались та мають формальний характер. Первинні документи, які були надані позивачем в підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, мають недоліки в оформленні, зокрема, видаткові накладні та подорожні листи не містять всіх реквізитів, також позивачем не було надано товарно - транспортні накладні та сертифікати якості на товар. Крім того, контролюючий орган вказує на наявність кримінального провадження №32017090000000011 щодо використання реквізитів Івано-Франківського спортивно-культурного центру «Бліц» шахової асоціації незрячих України у незаконній діяльності. Також контролюючий орган зазначає, що позивачем безпідставно не включено до інших операційних доходів сум від списання кредиторської заборгованості, щодо якої минув строк позовної давності, оскільки не було надано первинних документів, що підтверджують виникнення заборгованості та періоду її виникнення, як не було надано і документів, які б підтверджували правомірність віднесення до складу витрат, собівартість ТМЦ та бензину, як таких, що використані у власній господарській діяльності.
На підставі акту перевірки та вказаних висновків контролюючим органом прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Судами встановлено, що позивач придбавав товар (папір, папки, швидкозшивачі, портландцемент ПЦ - 500) у контрагента Івано-Франківського спортивно-культурного центру «Бліц» шахової асоціації незрячих України.
Судами також встановлено, що позивачем в підтвердження реальності здійснення господарських операцій було надано копії первинних документів, зокрема, калькуляції вартості продукції, видаткові накладні, податкові накладні, подорожні листи, платіжні доручення, довідки, накази, листи, акти звірки, оборотньо - сальдові відомості по рахунках 281 та 361.
Судом апеляційної інстанції також встановлено, що позивачем придбані у контрагента товари (матеріали) були використані у власній господарській діяльності, зокрема, частина придбаних ТМЦ були реалізовані іншим господарюючим суб`єктам, а частина була використана для виготовлення власної продукції, яка потім також була реалізована.
Також судами було встановлено, що відповідно до даних бухгалтерського обліку ТОВ«Фолдер» по балансовому рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» обліковується кредиторська заборгованість на загальну суму 84 774,00 грн по контрагентах:
- ФОП ОСОБА_3 , рах.631 в сумі 27216,67 грн, а саме: 01.01.2015 - 27216,67 грн, станом на 01.01.2016 - 27216,67 грн, станом на 01.01.2017 - 27216,67 грн, станом на 31.12.2017 -27216,67 грн;
- ФОП ОСОБА_2 , рах. 631 в сумі 57557,18 грн, а саме: 01.01.2015 - 57557,18 грн, станом на 01.01.2016 - 57557,18 грн, станом на 01.01.2017 - 57557,18 грн, станом на 31.12.2017 - 57557,18 грн.
Також судом апеляційної інстанції встановлено, у позивача наявні угоди з ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 про перенесення терміну погашення заборгованості, які наявні в матеріалах справи, а листами від 09.08.2018 № 1256 та №1257 позивач підтвердив контролюючому органу наявність у нього підстав для відображення в бухгалтерському обліку заборгованості перед вказаними суб`єктами господарювання.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. У доводах касаційної скарги контролюючий орган перераховує порушення, які на його думку, було допущено позивачем та висновки, які вказані в акті перевірки. Касаційна скарга не містить жодного обґрунтування в чому саме полягає неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права. В касаційній скарзі контролюючий орган фактично просить здійснити переоцінку встановлених судами обставин справи.
11. Товариством надано відзив на касаційну скаргу, в якому позивач вказує на обґрунтованість висновку суду апеляційної інстанції та просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції просить залишити без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
12.1. Підпункт 14.1.257 пункту 14.1 статті 14.
Безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
12.2. Пункт 44.1 статті 44.
Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
12.3. Пункт 44.2 статті 44.
Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
12.4. Підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134.
Об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III Податкового кодексу України.
12.4. Пункт 198.3 статті 198.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
12.5. Пункт 198.6 статті 198.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
13. Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»:
13.1. Стаття 1.
13.1.1. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
13.1.2. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
13.2. Частина 1 статті 9.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
13.3. Частина 2 статті 9.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
14. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88.
14.1. Пункт 2.4.
Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
14.2. Пункт 2.15.
Первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників.
15. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73.
Доходи - збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов`язань, які призводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Витрати - зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов`язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).
16. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов`язання», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року № 20.
16.1. Пункт 5.
Зобов`язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбут