П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2019 року
м. Київ
Справа № 455/1496/16-ц
Провадження № 14-279цс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н. П.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Максимишин Ірина Богданівна, на рішення Старосамбірського районного суду Львівської області від 17 лютого 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Львівської області від 27 червня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Старосамбірської міської ради Старосамбірського району Львівської області (далі - Старосамбірська міськрада), треті особи: ОСОБА_1 , Старосамбірська районна державна адміністрація Львівської області, про визнання протиправними і скасування рішень, державної реєстрації права власності на земельну ділянку,
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2016 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 звернулися до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що рішеннями Старосамбірської міськради ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та затверджено цей проект. Такі рішення Старосамбірської міськради суперечать вимогам законодавства, оскільки внаслідок їх прийняття ОСОБА_1 незаконно надано у власність земельну ділянку на території, яка іншими рішеннями Самбірської міськради визначена для надання під індивідуальне житлове будівництва тільки для учасників антитерористичної операції (далі - АТО). Із заявами до міської ради про пільгове виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва звернулося більше 70-ти учасників АТО, в тому числі й позивачі, тоді як ОСОБА_1 учасником АТО не є. Позивачі мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва як учасники бойових дій відповідно до пункту 14 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Оскільки рішення Старосамбірської міськради про надання ОСОБА_1 земельної ділянки є незаконним, воно підлягає скасуванню, а земельна ділянка - поверненню до власності міської ради для подальшої її передачі учасникам АТО, як це передбачено проектом детального плану території.
З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог позивачі просили суд: визнати протиправними і скасувати рішення Старосамбірської міськради від 8 липня 2015 року № 2927 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 » (далі - рішення від 8 липня 2015 року № 2927) та від 3 листопада 2015 року № 3051 «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд та будівель в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 » (далі - рішення від 3 листопада 2015 року № 3051); скасувати державну реєстрацію від 9 жовтня 2015 року № 11655013 за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 0,0840 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Надалі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду із заявами про залишення їх позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог без розгляду, які ухвалою Старосамбірського районного суду Львівської області від 17 лютого 2017 року задоволено.
Рішенням Старосамбірського районного суду Львівської області від 17 лютого 2017 року з урахування ухвали цього ж суду про виправлення описки від 3 березня 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано незаконними рішення від 8 липня 2015 року № 2927 та від 3 листопада 2015 року № 3051. Скасовано державну реєстрацію від 9 жовтня 2015 року № 11655013 за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 0,0840 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . В іншій частині позовних вимог відмовлено. Скасовано ухвалу Старосамбірського районного суду Львівської області від 16 листопада 2016 року в частині забезпечення позову (арешту земельної ділянки площею 0,0840 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ). Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оскаржувані рішення Старосамбірської міськради прийнято всупереч вимогам інших її рішень, зокрема від 28 січня 2015 року № 2568 та від 22 квітня 2015 року № 2695, оскільки ОСОБА_1 виділено земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд у кварталі житлової забудови для учасників АТО, однак останній таким не є.Також суд задовольнив позов у частині скасування державної реєстрації права власності з огляду на те, що ця вимога є похідною від вимог про визнання протиправними та скасування рішень Старосамбірської міськради. Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що чинним законодавством України не передбачено визнання протиправними та скасування рішень, у зв`язку із чим їх можна лише визнати незаконними, недійсними.
Ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 27 червня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено. Рішення Старосамбірського районного суду Львівської області від 17 лютого 2017 року залишено без змін.
Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що висновки місцевого суду по суті вирішеного спору є правильними, підтверджуються наявними у справі доказами, яким суд дав належну правову оцінку. Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують цих висновків і не свідчать про порушення норм матеріального та процесуального права.
У липні 2017 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Максимишин І. Б., подав касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову та ухвалу апеляційного суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що вимога про скасування державної реєстрації права власності підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Крім того, суд не вирішив питання про склад осіб відповідно до вимог статей 10, 33, 130 ЦПК України з огляду на те, що вимоги позивача зачіпають майнові права особи, яку визначено як третю особу без самостійних вимог на предмет спору; не дослідив повно та всебічно доказів, наданих сторонами на обґрунтування своїх вимог і заперечень.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження у цій справі, витребувано її матеріали із суду першої інстанції та зупинено виконання рішення Старосамбірського районного суду Львівської області від 15 лютого 2017 року до закінчення касаційного розгляду.
Заперечення на касаційну скаргу особами, які беруть участь у справі, не подавались.
У зв`язку з набранням чинності 15 грудня 2017 року Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» касаційну скаргу передано до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIIІ «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 квітня 2019 року справу призначено до судового розгляду, а ухвалою від 15 травня 2019 року передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 403 ЦПК України з огляду на те, що касаційна скарга містить доводи про порушення апеляційним судом правил предметної та суб`єктної юрисдикції.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 4 червня 2019 року справу прийнято до розгляду.
Частиною другою статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи в межах підстав оскарження, встановлених статтею 389, частиною шостою статті 403 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Під час розгляду справи суди встановили, що 28 січня 2015 року Старосамбірською міськрадою прийнято рішення № 2568 «Про надання дозволу на виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків в АДРЕСА_1» . У зв`язку з необхідністю виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків у АДРЕСА_1 з метою надання земельних ділянок учасникам АТО, які звертаються до міської ради з відповідними заявами, вирішено: Старосамбірській міськраді звернутися до відповідної ліцензованої організації для виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків у АДРЕСА_1 ; проект детального плану території земельної ділянки подати на затвердження на чергову сесію Старосамбірської міськради; Старосамбірській міськраді виділити кошти для фінансування робіт з виготовлення проекту детального плану території земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків у АДРЕСА_1 ; контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з розгляду земельних питань.
Рішенням Старосамбірської міськради від 22 квітня 2015 року № 2695 затверджено проект детального планування території земельної ділянки під квартал індивідуального будівництва житлових будинків на АДРЕСА_1 для учасників АТО.
Позивач ОСОБА_2 є учасником бойових дій і безпосередньо брав участь в АТО, що підтверджується відповідними документами.
Рішенням Старосамбірської міськради від 28 січня 2015 року № 2579 ОСОБА_2 включено до списку учасників бойових дій (АТО) для першочергового отримання земельної ділянки під будівництво індивідуальних житлових будинків.
Рішенням від 8 липня 2015 року № 2927 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1000 га в АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови Старосамбірської міськради.
Підставою прийняття цього рішення зазначено заяву ОСОБА_1 , проте доказів його звернення з такою заявою до Самбірської міськради суду не надано. Натомість третя особа посилалася на те, що рішенням Старосамбірської міськради від 16 вересня 2009 року № 1484 його дружину ОСОБА_5 включено до списку для одержання земельної ділянки під будівництво індивідуального житлового будинку, а 23 червня 2015 року вона звернулася до голови Самбірської міськради із заявою про надання її чоловікові ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 .
Рішенням від 3 вересня 2015 року № 3051 затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0840 га з кадастровим номером НОМЕР_1 у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови Старосамбірської міськради. Надано у власність ОСОБА_1 зазначену земельну ділянку.
Доказів того, що ОСОБА_1 є учасником АТО та має право на першочергове отримання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва у кварталі, відведеному рішенням міської ради для надання земельних ділянок учасникам бойових дій, суду не надано.
Постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 7 червня 2016 року ОСОБА_6 (матір ОСОБА_1 ) визнано винною у вчиненні адміністративних порушень, передбачених частинами першою, другою статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з тих підстав, що вона, будучи депутатом Старосамбірської міськради, під час прийняття рішення від 8 липня 2015 року № 2927 не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також голосувала за прийняття рішення відносно свого сина ОСОБА_1 , тобто вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Щодо питання юрисдикції спору за позовом, предметом якого є вимога про скасування рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, заявленого з тих підстав, що позивач вважає порушеним своє речове право на це майно, Велика Палата Верховного Суду вже неодноразово висловлювала свою позицію, зокрема, у постановах від 4 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16, від 12 грудня 2018 року у справі № 573/454/17, від 10 квітня 2019 року у справі № 242/1634/17, від 5 червня 2019 року у справі № 366/3436/16-ц та багатьох інших.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною першою статті 15 ЦПК України у редакції, чинній на час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій, установлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім ви