1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



04 липня 2019 року

м. Київ

справа № 855/222/19

адміністративне провадження № А/9901/169/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді: Яковенка М. М.,

суддів: Дашутіна І.В., Шишова О. О.,

за участю: секретаря судового засідання Бугаєнко Н. В.,

представника позивача: ОСОБА_1

представника апелянта ОСОБА_8.: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 ОСОБА_8 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2019 року у справі № 855/222/19 за позовом ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Суть спору

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року № 1324 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати ОСОБА_3 та ОСОБА_3, висунутих в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 208 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року";

- зобов`язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_3, кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року

Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що на виконання вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" позивачем подано всі передбачені ч. 2 ст. 55 вказаного Закону документи. Відтак, ЦВК, порушуючи вимоги п. 2 ч. 2 ст. 55, ч. 3 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" відмовила позивачу у реєстрації через допущену технічну помилку, а саме зазначення в тексті автобіографії власного імені " ОСОБА_3 " замість " ОСОБА_3 ". Позивач також відзначив, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є рідними братами, які балотуються по одномандатному округу № 208, і при виготовленні автобіографії позивача була допущена технічна помилка в імені кандидата в народні депутати України, яка жодним чином не впливає на правильність змісту поданих документів.

ІІ. Зміст рішення суду першої інстанції і мотиви його ухвалення

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2019 року, позов задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову ЦВК від 25 червня 2019 року № 1324 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати ОСОБА_3 та ОСОБА_3, висунутих в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 208 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" в частині, що стосується ОСОБА_3 .

Зобов`язано ЦВК зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати, який балотується в одномандатному виборчому окрузі № 208 шляхом самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції з посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 18 червня 2019 року у справі № 855/150/19 виходив з того, що спірна постанова № 1324 про відмову позивачу у реєстрації кандидатом в народні депутати України є протиправною, оскільки виявлені неточності або недоліки в поданих кандидатом на реєстрацію документах (автобіографії) не можуть свідчити про відсутність таких документів відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", і є підставою для їх виправлення.

Задовольняючи вимогу позивача про зобов`язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у депутати, суд першої інстанції виходив з того, що на час розгляду справи у ЦВК відсутні повноваження щодо розгляду документів для реєстрації кандидатом у депутати внаслідок спливу строку, встановленого чинним законодавством. Враховуючи наявність факту порушення прав позивача у зв`язку з прийняттям відповідачем протиправного рішення, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту його порушеного права буде найефективнішим.

ІІІ . Провадження в суді апеляційної інстанції

Не погоджуючись з рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2019 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 ОСОБА_8 (далі - ОСОБА_8 ) звернувся до Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, неповне з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволені позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем при подачі документів для реєстрації його в кандидати народних депутатів, в автобіографії було зазначене невірне ім`я позивача, а саме як ОСОБА_3 ", а не дійсне ім`я " ОСОБА_3 ".

Тому, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 55, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", ЦВК обґрунтовано такі обставини розцінила як таке, що в документі (автобіографія) відсутні обов`язкові відомості, а тому такий документ не можна було вважати, що був поданий для реєстрації. В зв`язку з чим, відповідачем цілком на законних підставах відмовлено у реєстрації позивача в кандидати в народні депутати України.

Крім того, апелянт наголошує на тому, за дотримання скаржником правил та порядку здійснення процедури подачі документів для реєстрації кандидатом у народні депутати України, і недотримання їх з боку іншого суб`єкта виборчого процесу - позивача, який також виявив намір бути кандидатом у народні депутати України у тому ж одномандатному виборчому окрузі №208, ставлять їх у нерівні умови участі в виборчому процесі, що грубим чином порушує принцип рівного виборчого процесу. В такому випадку, допускається до виборчого процесу у статусі кандидата у народні депутати особа, що є по суті двійником діючого народного депутата України - апелянта. Вбачається, очевидне зловживання позивачем своїх виборчих прав та умисні дії спрямовані на незаконний вплив на вільне волевиявлення виборців в межах 208 округу, де також балотується апелянт. Зазначені обставини порушують права апелянта щодо належної участі у виборчому процесі, тому просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник ОСОБА_11 підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі та наполягав на їх задоволені. Наголошував на законності прийнятої відповідачем постанові про відмову у реєстрації позивача кандидатом в народні депутати. Наявність помилки в зазначені в автобіографії ім`я, є підставою для відмови у такій реєстрації.

Представник позивача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду залишити без змін. Зазначає, що допущена, через поспішне подання документів до ЦВК в останній день, помилка в автобіографії, не давало підстав для відмови у реєстрації. Поданий письмовий відзив на апеляційну скаргу.

У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач погодився з її доводами та вимогами, просив скаргу задовольнити, а рішення суду скасувати.

IV. Фактичні обставини справи

Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду встановлено, що 20 червня 2019 року до ЦВК було подано заяву позивача про самовисування кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Вказаний документ поданий саме від імені ОСОБА_3 .

Разом із зазначеною заявою позивачем подано автобіографію, за змістом якої вбачається, що позивачем у заголовку цього документу вказано власне ім`я " ОСОБА_3 ", наразі у першому рядку автобіографії було зазначено інше власне ім`я " ОСОБА_3 " (а. с. 28)

Постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2019 року № 1324 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , висунутих в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 208 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" Позивачу відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України (далі - постанова № 1324).

Прийняте рішення обґрунтовано тим, що в порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в автобіографії позивача не зазначено обов`язкового реквізиту - власного імені (всіх власних імен), а тому згідно з п. 2 ч. 1 ст. 60 цього Закону, відмовлено у реєстрації.

Зазначені та встановлені судами обставини справи не є спірними між сторонами. Основним спірним питанням в межах справи, є правомірність прийняття Постанови ЦВК від 25 червня 2019 року № 1324, з підстав наведених у такому рішенні.

V. Релевантні джерела права й акти їх застосування

Частинами другою та третьою статті 76 Конституції України встановлено, що народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років. Положення цієї норми Конституції України кореспондується з ч. 1 ст. 9 Закону України Про вибори народних депутатів України"№ 4061-VI.

Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом

Спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію та порядок проведення виборів народних депутатів України є Закон України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон № 4061-VI).

Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред`явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів, зокрема автобіографії кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

На підставі частини першої статті 59 Закону № 4061-VI кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених ст. 55 цього Закону.

За змістом ч. 1 ст. 60 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, зокрема, в разі відсутності документів, зазначених у ч. 1 ст. 54 чи частинах 1 або 2 ст. 55 цього Закону;

Згідно з ч. 2 ст. 60 Закону № 4061-VI рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови.

Частиною третьою статті 60 Закону № 4061-VI передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Роз`яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" під час реєстрації кандидатів у народні депутати, затверджені постановою Центральної виборчої комісії від 29 травня 2019 року №909, із змінами внесеними постановами ЦВК від 07 червня 2019 року № 962, від 11 червня 2019 року № 983 (далі Роз`яснення ЦВК № 909)

VI. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Як вбачається з матеріалів даної адміністративної справи, як ОСОБА_3 - позивач по справі, так і ОСОБА_8 - апелянт по справі дійсно реалізували своє право бути обраними народними депутатами України на позачергових виборах 21 липня 2019 року, шляхом самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 208 та подачею відповідних документів до ЦВК.


................
Перейти до повного тексту