Постанова
Іменем України
01 липня 2019 року
м. Київ
справа № 545/1452/17
провадження № 61-27346св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго",
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 08 вересня 2017 року у складі судді Потетій А. Г. та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 06 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Кузнєцова О. Ю., Карпушина Г. Л., Одринської Т. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (далі - ПАТ "Полтаваобленерго") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, у якому просило стягнути з відповідача на його користь 10 824,17 грн завданих збитків та 1600 грн понесених судових витрат.
Свої вимоги обгрунтовувало тим, що 05 січня 2016 року рейдова бригада Полтавської філії районних електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" виявила факт порушення Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (далі - Правила користування електричною енергією для населення або Правила) у квартирі АДРЕСА_1 .
Вказане порушення полягало в самовільному підключенні електроустановок до електромережі, що є власністю енергопостачальника, прихованою електропроводкою поза електролічильником, про що складено відповідний акт у присутності власника квартири - ОСОБА_1 .
Оскільки відповідач відмовляється добровільно відшкодувати завдані ним збитки, позивач просив позовні вимоги задовольнити.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 08 вересня 2017 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 06 листопада 2017 року, позовні вимоги ПАТ "Полтаваобленерго" задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь позивача 10 824,17 грн завданих збитків та 1600 грн понесених витрат на сплату судового збору.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що завдані позивачу, внаслідок порушення відповідачем Правил користування електричною енергією для населення збитки підлягають відшкодуванню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погодившись з таким вирішенням спору, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ПАТ "Полтаваобленерго".
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга аргументована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій неповно дослідили обставини справи, не надали належної правової оцінки його доводам і доказам, та дійшли неправильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи спір, суди не врахували, щопозивач в порушення пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення не повідомив його про день і час засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил і розглянув складений відносно нього акт без його участі, а отже протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил, яким визначено розмір вартості електроенергії не облікованої внаслідок порушення ним як споживачем Правил не є належним і допустимим доказом.
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
ПАТ "Полтаваобленерго" подало заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1, у якому просить залишити без задоволення касаційну скаргу та без змін оскаржувані судові рішення, які ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження в справі за позовом ПАТ "Полтаваобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення збитків та витребувано з Полтавського районного суду Полтавської області зазначену справу.
Оскаржувані судові рішення не зупинялись.
У травні 2018 року вказану справу передано до Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що 05 січня 2016 року в селі Біологічне Полтавського району Полтавської області рейдова бригада Полтавської філії районних електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" проводила перевірку дотримання громадянами споживачами Правил користування електричною енергією для населення.
При перевірці будинку АДРЕСА_1, працівники Полтавської філії районних електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" в квартирі АДРЕСА_1 у присутності власника ОСОБА_1 виявили факт порушення Правил.
Позивач та відповідач перебували у договірних правовідносинах, відповідно до укладеного між ними 05 грудня 2006 року договору про користування електричною енергією за № 5137-0259-8 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ).
Дане порушення Правил користування електричною енергією для населення, полягало в самовільному підключенні електроустановок до електромережі, що не є власністю енергопостачальника, прихованою електропроводкою поза електролічильником. Підключення розетки, минаючи електролічильник - при включенні навантаження в дану розетку електролічильник не працює, диск не обертається, - а при вимкнених запобіжниках напруга в розетці є, про що 05 січня 2016 року у присутності відповідача складено відповідний акт за № 00004920 з додатками до нього. Зазначений акт складений у двох примірниках, які були підписані ОСОБА_1
24 лютого 2016 року членами комісії Полтавської філії районних електромереж ПАТ "Полтаваобленерго" по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення, без участі ОСОБА_1, керуючись Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил, яка затверджена постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за №782/12656 (далі - Методика), нараховано 10 824,17 грн завданих збитків енергопостачальнику, внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію - товарну продукцію, яку спожито відповідачем для власних потреб, згідно п. 5.1.6 Методики.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень.
Суд перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.