ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2019 року
Київ
справа №826/3304/17
адміністративне провадження №К/9901/67017/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
за участю секретаря судового засідання - Загороднього А.А.,
учасники справи:
представники позивача - Бондаренко О.С., Паскаленко В.Є., Сахно А.О. (директор),
представники відповідача - Коваленко Л.В., Ткаченко С.А.,
розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕСГАРД" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2018 (суддя Кузьменко В.А.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 (судді: Вівдиченко Т.Г. (головуючий), Файдюк В.В., Чаку Є.В.) у справі № 826/3304/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕСГАРД" до Головного управління ДФС у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення з податку на прибуток підприємств,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕЛЕСГАРД" (далі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.02.2017:
- №0000591404, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на 27 347 473,00 грн, у тому числі: за податковим зобов`язанням на 21 877 978,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на 5 469 495,00 грн;
- №0000601404, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 1 809 234,00 грн, у тому числі: за податковим зобов`язанням на 1 447 387,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями -на 361 847,00 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкове повідомлення - рішення контролюючим органом прийнято безпідставно, оскільки контролюючим органом висновки про порушення позивачем вимог податкового законодавства зроблено без дослідження первинних документів. Також позивач вказує, що він повідомляв відповідача про втрату документів та вчиняв необхідні дії по їх відновленню, разом із запереченням на акт перевірки надано усі первинні та бухгалтерські документи на підтвердження показників податкової звітності, проте контролюючим органом такі враховано не було.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивачем не підтверджено первинними документами правомірність формування даних податкового обліку. Крім того, позивачем не було надано доказів, які б підтверджували поважність причин ненадання ТОВ "Велесгард" до перевірки первинних та інших документів, пов`язаних із предметом перевірки, не надано доказів повідомлення про вказані події правоохоронних органів та переліку відсутніх документів, а також доказів розслідування Товариством причин їх пропажі або знищення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.07.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
6. Касаційний розгляд справи проведено в судовому засіданні, відповідно до ст. 344 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21.12.2016 фахівцями контролюючого органу проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Велесгард" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.06.2016, за наслідками якої складено акт перевірки №411/26-15-14-01-02/36676447 та встановлено порушення позивачем вимог:
- пунктів 44.1, 44.6 статті 44, статті 134, підпункту 138.1.1 пункту 138.1, пунктів 138.2, 138.4, 138.5 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму податку на прибуток за 2013, 2014, 2015 та 2016 роки на суму 21 877 978,00 грн;
- пунктів 44.1, 44.6 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 та 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 1 882 276,00 грн.
Вказані в акті перевірки порушення обґрунтовані не наданням до перевірки первинних документів по відносинам із контрагентами.
На підставі акту перевірки, податковим органом прийнято спірні податкові повідомлення - рішення.
Судами також було встановлено, що позивача проінформовано про проведення документальної планової перевірки, однак ТОВ "ВЕЛЕСГАРД" листом від 05.08.2016 №05/08 (вх. №32650/10 від 09.08.2016) повідомило податковий орган про втрату первинних та бухгалтерських документів.
ТОВ "Велесгард" вручено копію наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 29.08.2016 № 5413 "Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Велесгард" до дати відновлення документів (протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу про неможливість надання документів для перевірки) та лист від 29.08.2016 №19246/10/26-15-14-01-02 щодо поновлення документів.
Перевірку поновлено відповідно до наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 23.11.2016 №7436.
Однак, листом від 24.11.2016 №99/11 (вх. № 47882/10 від 24.11.2016) ТОВ "Велесгард" повідомлено податковий орган про втрату документів, проте які саме документи було втрачено та за який період Товариство не вазало.
Також, судами встановлено, що під час перевірки ТОВ "Велесгард" вручений запит від 02.12.2016 №25428/10/26-15-14-01-02 про надання оригіналів документів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства під час здійснення фінансово-господарських операцій за період з 01.01.2013 по 01.06.2016.
У відповідь на вищевказаний запит, ТОВ "ВЕЛЕСГАРД" листом від 05.12.2016 повідомило, про неможливість проведення перевірки до відновлення втрачених документів.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. У доводах касаційної скарги позивач вказує на порушення судами норм матеріального права та вказує на їх неправильне застосування судом, вказує на порушення норм процесуального права, що полягає у неповному з`ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, зазначає, що під час проведення перевірки позивачем не було надано первинних документів, які підтверджували право позивача на формування витрат та податкового кредиту, у зв`язку з втратою документів, про що контролюючий орган був повідомлений, неврахування судами та ненадання правової оцінки тому факту, що позивачем первинні документи були долучені до заперечення на акт перевірки, проте контролюючим органом всупереч вимог п. 44.6 Податкового кодексу України такі прийняті до уваги не були. Вказує на те, що не встановлення судами вказаних обставин, не надання таким оцінки та фактично не дослідження правомірності формування позивачем даних податкового обліку свідчить про поверхневість розгляду судами справи, у зв`язку з чим вважає, що справа має бути направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
9. Контролюючим органом надано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач вказує на обґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій та просить залишити касаційну скаргу позивача без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій просить залишити без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
10.1. Пункт 44.1 статті 44.
Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, реєстрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
10.2. Пункт 44.2 статті 44.
Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
10.3. Пункт 44.3 статті 44.
Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
10.4. Пункт 44.5 статті 44.
У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов`язаний у п`ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов`язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
10.5. Пункт 44.6 статті 44.
У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
10.6. Пункт 44.7 статті 44.
У разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючого органу, який призначив проведення перевірки, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи або посадової особи платника податків - юридичної особи).
Протягом п`яти робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення або коли надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки продовжується на строк, визначений статтею 82 цього Кодексу.
У разі якщо надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки або у разі надання таких документів відповідно до абзацу другого цього пункту, контролюючий орган має право не приймати рішення за результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.
11. Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні":
11.1. Стаття 1.
11.1.1. Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
11.1.2. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
11.2. Частина 1 статті 9.