ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2019 року
Київ
справа №800/29/17
адміністративне провадження №А/9901/68/18
розглянувши у порядку письмового провадження заяву Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2017 року у складі колегії суддів: Вербицької О.В. (головуючого), Борисенко І.В., Бившевої Л.І., Бухтіярової Л.І., Веденяпіна О.А. у справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про скасування рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії -,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія), у якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 20 грудня 2016 року №149/вс-16, яким було відмовлено ОСОБА_1 у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду;
- зобов`язати ВККС допустити ОСОБА_1. до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеного рішенням ВККС від 07 листопада 2016 року №145/зп-16;
- забезпечити необхідні умови для проведення спеціальної перевірки та кваліфікаційного оцінювання ОСОБА_1, як кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, згідно з вимогами Положення про проведення конкурсу на заняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року №141/зп-16.
Позивач зазначає, що період навчання в докторантурі та ад`юнктурі Харківського національного університету внутрішніх справ, що складає 3 роки 1 місяць та 26 днів, не було зараховано Комісією до загального стажу наукової роботи у сфері права на підставі пункту 1 статті 53 Закону України "Про вищу освіту" в редакції від 17 січня 2002 року. Проте, застосована Комісією правова норма не регулює питання зарахування (або незарахування) до стажу наукової роботи часу перебування особи в докторантурі. Вважає, що питання зарахування стажу наукової роботи (у тому числі й наукової роботи у сфері права) як наукових, так і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів врегульовано Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", згідно з пунктом першим частини першої статті 35 вказаного Закону до стажу наукової роботи зараховується час роботи на посадах наукових працівників, визначених статтею 31 цього Закону. Водночас, згідно з пунктом 18 частини першої статті 31 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" посада "докторанта" внесена до переліку основних посад наукових працівників.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2017 року рішення ВККС від 20 грудня 2016 року №149/вс-16, яким було відмовлено ОСОБА_1 у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду скасовано. Зобов`язано Вищу кваліфікаційну комісію суддів України повторно розглянути питання щодо допуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеного рішенням ВККС від 07 листопада 2016 року №145/зп-16. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Судом установлено, що 07 листопада 2016 року ВККС України прийнято рішення №145/зп-16 про оголошення конкурсу на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду та затверджено Умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду.
08 грудня 2016 року Кузьменко В.Б. звернувся із заявою про проведення кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за спеціальною процедурою, як особа, яка відповідає вимогам пункту 2 частини першої статті 38 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" - має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років.
20 грудня 2016 року Комісією прийнято рішення №149/вс-16, яким було відмовлено ОСОБА_1 у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. У вказаному рішенні встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01 вересня 1994 року по 12 листопада 1996 року був асистентом кафедри історії України і політології Одеського сільськогосподарського інституту; з 12 листопада 1996 року по 01 липня 1999 року - аспірантом кафедри історії України і політології Одеського сільськогосподарського інституту; з 10 липня 2000 року по 01 грудня 2005 року доцентом кафедри соціально-економічних дисциплін Одеського інституту внутрішніх справ. Зазначений період роботи позивача ВККС України не прийняла до уваги, оскільки це не підтверджує його стажу наукової роботи у сфері права у розумінні пунктів 2, 4 частини шостої статті 69 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Також в оскаржуваному рішенні зазначено, що період навчання в докторантурі та ад`юнктурі Харківського національного університету внутрішніх справ з 01 грудня 2005 року по 26 січня 2009 року ВККС України не може зарахувати ОСОБА_1 до стажу наукової роботи у сфері права відповідно до пункту 1 статті 53 Закону України "Про вищу освіту" в редакції від 17 січня 2002 року.
Не погоджуючись із постановою Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2017 року, ВККС з підстав, передбачених пунктом 4 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, яка діяла до 15 грудня 2017 року; далі - КАС України), звернувся із заявою про його перегляд, у якій просить скасувати рішення Вищого адміністративного суду України та прийняти нове про відмову в позові.
Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII).
Відповідно до частини другої статті 17 Закону №1402-VIII найвищим судом у системі судоустрою є Верховний Суд.
Згідно з пунктом четвертим Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом: 1) утворюється Верховний Суд у порядку та у складі, що визначені цим Законом; 2) призначаються судді Верховного Суду за результатами конкурсу, проведеного відповідно до цього Закону.
Приписами статті 79 Закону №1402-VIII передбачено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті і веб-порталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу. Загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. Конкурс на зайняття вакантної посади судді Верховного Суду проводиться щодо вакантної посади у відповідному касаційному суді.
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року №141/зп-16 затверджено Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2.1 Положення конкурс оголошується на підставі рішення Комісії. У рішенні Комісії визначається зокрема, кількість вакантних посад, порядок та строки подання заяви для участі в конкурсі, перелік документів, що додаються до заяви, та вимоги до них, умови його проведення, дата, час і місце проведення конкурсу, повноваження палат (колегій) Комісії щодо проведення конкурсу, інша необхідна інформація.
Конкурс на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду проводиться на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання. Конкурс на зайняття вакантної посади судді Верховного Суду проводиться щодо вакантної посади у відповідному касаційному суді (пункт 2.5 Положення).
Пунктом 3.4 Положення визначено, що для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді звертається до Комісії в порядку, визначеному рішенням про оголошення конкурсу, та подає:
1) заяву про проведення кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі згідно з додатком 3 до Положення;
2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 Закону;
3) документи, які підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 38 Закону відповідно.
Кандидат на посаду судді також подає декларацію доброчесності судді.
Відповідно до пункту 4.1 Положення на підставі поданих кандидатом документів член Комісії-доповідач здійснює перевірку:
1) відповідності осіб, які звернулися для участі в конкурсі, вимогам до кандидатів на посаду судді, встановленим Конституцією України та Законом;
2) дотримання кандидатом встановлених умовами конкурсу строку та процедури звернення для участі в конкурсі;
3) поданих документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення.
07 листопада 2016 року Вищою кваліфікаційною комісією суддів України прийнято рішення № 145/зп-16 про оголошення конкурсу на зайняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, затверджено Умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду (далі - Умови).
Відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", підпункту 1 пункту 4.1 Положення Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи, яка звернулася для участі в конкурсі, вимогам до кандидата на посаду судді Верховного Суду та формує його досьє.
Частиною четвертою статті 81 Закону №1402-VIII та підпунктами 2-3 пункту 3.4 Положення визначено, що для участі у конкурсі на зайняття посади судді Верховного Суду за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді звертається до Комісії в порядку, визначеному рішенням про оголошення конкурсу, та подає не лише документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 Закону, але й ті, що підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою статті 38 Закону відповідно. При цьому частиною другою статті 81 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що на посаду судді Верховного Суду за спеціальною процедурою може бути призначено лише таку особу, яка відповідає цим вимогам.
За результатами проведеної перевірки питання допуску кандидата на посаду судді до проходження кваліфікаційного оцінювання вирішується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у складі колегії (рішення Комісії від 07 листопада 2016 року №145/зп-16).