ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2019 року
Київ
справа №855/208/19
адміністративне провадження №А/9901/177/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О. А.,
суддів: Білак М. В., Калашнікової О. В.,
за участю: секретаря судового засідання Носадчої О.Е.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представників третьої особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року у справі №855/208/19 за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, про визнання протиправною та скасування Постанови Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року № 1242 "Про виконання постанови Верховного Суду від 18 червня 2019 року в справі № 855/150/19".
2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Верховного Суду від 18 червня 2019 року в справі № 855/150/19, Центральною виборчою комісією зареєстровано кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, висунутого в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №169 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Водночас, позивачу з відкритих джерел стало відомо, що автобіографія ОСОБА_3 не містить відомостей про зайняття посади, де він здійснював захист і представництво інтересів громадян, крім того, позивач зазначив, що заява ОСОБА_3, яка була подана ним до ЦВК як виправлена, не містить дати. Таким чином, на думку позивача, у діях ОСОБА_3 наявні порушення основних засад виборчого процесу, у тому числі недотримання умов реєстрації кандидатів у депутати, передбачені пунктами 1-2 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", у зв`язку з чим Постанова Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року № 1242 є протиправною та підлягає скасуванню.
ІІ. Зміст рішення суду першої інстанції і мотиви його ухвалення
3. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
4. Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що документи, подані ОСОБА_3 до ЦВК є належними та достатніми для здійснення реєстрації останнього кандидатом у народні депутати України, вказаний факт не може ставитися судом у справі 855/208/19 під сумнів та є таким, який знімає необхідність додаткового доведення зазначених обставин, оскільки постанова Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року № 1242 була прийнята саме на виконання постанови Верховного Суду від 18 червня 2019 року в справі № 855/150/19. Звернення позивача з означеним адміністративним позовом є спробою перегляду у позапроцесуальний спосіб вказаного вище судового рішення, яке на момент розгляду справи № 855/208/19 по суті - вже набрало законної сили, є остаточним та обов`язковим до виконання.
ІІІ . Провадження в суді апеляційної інстанції
5. Не погоджуючись з рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року, позивач звернувся до Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, неповне з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
6. Доводи апеляційної скарги є аналогічними обґрунтуванням його адміністративного позову, зокрема, посилається на те, що відсутність обов`язкового реквізиту у заяві ОСОБА_3 - дати її заповнення, відсутність в його автобіографії відомостей про зайняття посади, де він здійснював захист і представництво інтересів громадян, свідчить про оформлення документів неналежним чином, а отже слід вважати, що такі документи відсутні взагалі. Центральна виборча комісія, враховуючи вищевказані порушення ОСОБА_3 . норм статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", мала відмовити ОСОБА_3 у реєстрації кандидатом у депутати. Також апелянт зазначає, що Верховний Суд постановою від 18 червня 2019 року в справі № 855/150/19 зобов`язав відповідача лише повторно розглянути подані ОСОБА_3 документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України, жодних зобов`язань ЦВК щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_3 з вищевказаного рішення не випливає. Отже, за результатом такого перегляду, на думку позивача, мало бути встановлено зазначені у позові обставини, які свідчать про порушення ОСОБА_3 приписів ч.3 ст.3, п.1-2 ч.2 ст.55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що є підставою для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України.
7. Відзиву на апеляційну скаргу відповідачем не надано.
8. У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі та наполягав на їх задоволені.
9. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника Центральної виборчої комісії.
10. Представники третьої особи заперечували проти задоволення апеляційної скарги у повному обсязі, просили рішення суду залишити без змін.
IV. Фактичні обставини справи
11. 24 червня 2019 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 1242 "Про виконання постанови Верховного Суду від 18 червня 2019 року в справі № 855/150/19", якою ОСОБА_3 зареєстровано кандидата у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі №169 у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
12. Позивач, вважаючи, що вказане рішення є незаконним та таким, що порушує його права та інтереси, як кандидата у народні депутати України у тому самому виборчому окрузі, звернувся до суду з даним позовом.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
13. Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
14. Відповідно до статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
15. Спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію та порядок проведення виборів народних депутатів України є Закон України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон № 4061-VI).
16. Відповідно до статті 3 Закону № 4061-VI усі кандидати у народні депутати України (далі - кандидати у депутати) мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
17. Частиною першою та четвертою статті 9 Закону № 4061-VI передбачено, що депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років.
Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
18. Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі Закон №1932-IV) комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об`єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
19. Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1932-IV комісія та її члени зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
20. Відповідно до статті 10 вказаного Закону №1932-ІУ право висування кандидатів у депутати належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через партії або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
21. Згідно з пунктом 6 статті 19 Закону № 1932-IV комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
22. Згідно з частиною другою статті 55 Закону № 4061-VI Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред`явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів, зокрема, заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов`язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у виборах, а також із зобов`язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає); автобіографії кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.