ПОСТАНОВА
Іменем України
05 липня 2019 року
Київ
справа №855/239/19
адміністративне провадження №А/9901/178/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Соколова В.М., Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання - Головко О.В.
представника позивача - ОСОБА_1 .
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року (судді Земляна Г.В., Ісаєнко Ю.А., Лічевецький І.О.) у справі № 855/239/19 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
01 липня 2019 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК) про:
- визнання протиправною бездіяльність ЦВК щодо невстановлення порядкових номерів у виборчому бюлетені з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ліворуч від порожнього квадрату, після якого розташовуються прізвища, ім`я, по батькові зареєстрованих у відповідному окрузі кандидатів у народні депутати України;
- зобов`язання відповідача внести зміни до форми і тексту виборчого бюлетеня, затвердженого постановою ЦВК від 26 червня 2019 року № 1346 "Про форму, колір, і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" (далі - спірна постанова), а саме, проставити порядкові номери у виборчому бюлетені з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, ліворуч від порожнього квадрату після якого розташовуються прізвища, ім`я по батькові зареєстрованих у відповідному окрузі кандидатів у народні депутати України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що серед кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 207, зареєстровано чотири кандидати з прізвищем " ОСОБА_3 ", при цьому у двох із них повністю збігаються прізвище, ім`я та по батькові. Спірною постановою ЦВК затверджено форму виборчого бюлетеня, яка не містить порядкових номерів кандидатів, натомість, ідентифікувати особу кандидата можливо лише за датою народження. На думку позивача, відсутність нумерації граф бюлетеня не дозволить виборцям зробити вільний та усвідомлений вибір, а також призведе до помилкового розуміння виборцями зробленого ними вибору, чим порушить принцип рівності та спотворить результати їхнього волевиявлення, що прямо суперечить вимогам виборчого законодавства і порушує права позивача, як кандидата у народні депутати України. З огляду на це позивач вважає, що затверджені ЦВК форма і текст виборчого бюлетеня без зазначення порядкових номерів у відповідних графах свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.
Рішенням від 02 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовив.
Висловлюючи таку правову позицію Шостий апеляційний адміністративний суд керувався тим, що виборчим законодавством не встановлено вимог щодо необхідності зазначення у виборчому бюлетені номеру рядка з інформацією про кандидатів у народні депутати України, відтак з боку ЦВК відсутня будь-яка протиправна бездіяльність щодо невстановлення порядкових номерів у виборчому бюлетені з виборів народних депутатів України для голосування у одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ліворуч від порожнього квадрату, після якого розташовуються прізвища, ім`я, по батькові зареєстрованих у відповідному окрузі кандидатів у народні депутати України. Суд апеляційної інстанції зазначив, що доводи позивача про те, що відсутність нумерації граф бюлетеня не дозволить виборцям зробити вільний та усвідомлений вибір, є лише припущеннями, які, у свою чергу, не підтверджені жодними належними та допустимими доказами з посиланням на конкретні норми законодавства.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 звернувся до Верховного Суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2019 року та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач вказує на те, що він є діючим народним депутатом України та багато років здійснює політичну діяльність, проте інші кандидати-однофамільці не мають жодного відношення до політики. Тому, на думку позивача, метою реєстрації таких кандидатів-двійників є виключно введення в оману виборців та спотворення інформації про справжніх кандидатів на виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. ЦВК, затверджуючи форму, розмір, колір і текст виборчого бюлетеня, звернення позивача з цього приводу проігнорувала, чим допустила протиправну бездіяльність. Суд апеляційної інстанції зазначеним обставинам належної оцінки не надав, тим самим ухвалив помилкове судове рішення.
ОСОБА_2 не погоджується з висновком апеляційного суду про те, що перелік відомостей, які повинен містити виборчий бюлетень, є вичерпним, оскільки абзац 2 частини 4 статті 80 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не містить таких обов`язкових відомостей як розміщення прізвищ, імен та по батькові кандидатів у порядку зростання дат народження, так само як і не містить відомостей про кількість граф у виборчому бюлетені, оскільки заздалегідь неможливо встановити кількість кандидатів у народні депутати України. Таким чином, відповідач не обмежений тим переліком відомостей, які зазначені в абзаці 2 частини 4 статті 80 зазначеного вище Закону.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_2 відповідач, зазначаючи раніше викладені підстави, заперечує проти змісту та вимог апеляційної скарги, оскільки вважає, що Шостий апеляційний адміністративний суд правильно, повно та об`єктивно з`ясував усі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, а оскаржуване судове рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права. ЦВК наполягає, що приймаючи постанову від 26 червня 2019 року № 1346 "Про форму, колір, і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року", Комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні представник позивача просив апеляційну скаргу задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, просив розглядати справу за його відсутності, а також просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом установлено, що 26 червня 2019 року ЦВК прийняла постанову № 1346, якою затвердила форму і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Відповідно пункту 3 указаної постанови ЦВК взяти до відома, що у виборчому бюлетені з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатному виборчому окрузі, зокрема, зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена), та по батькові (за наявності) зареєстрованих у відповідному окрузі кандидатів у народні депутати України. При цьому в разі повного збігу прізвищ, власних імен та по батькові кандидатів у народні депутати України, зареєстрованих у відповідному одномандатному виборчому окрузі, відомості щодо таких кандидатів у народні депутати України розміщуються у виборчому бюлетені у порядку зростання дат народження відповідних кандидатів у народні депутати України.
До виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року включено 3367 кандидатів у народні депутати України.
При цьому, затверджена указаною постановою форма виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року не містить нумерації в графах бюлетеня, в яких зазначається інформація про кандидатів у народні депутати України та місце для голосування за них.
Вважаючи, що затверджена спірною постановою ЦВК форма виборчого бюлетеня безпідставно не містить порядкових номерів в графах бюлетеня, у яких міститься інформація про кандидатів у народні депутати України, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів Верховного Суду виходить з такого.
Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом (частина 3 статті 77 Основного Закону).
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон № 4061-VI).
За частиною 1 статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон № 1932-IV) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону № 1932-IV Комісія та її члени зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Стаття 19 указаного Закону визначає повноваження Комісії щодо організації підготовки і проведення виборів народних депутатів України.
Зокрема, Комісія затверджує форму, колір, текст виборчого бюлетеня для голосування в загальнодержавному виборчому окрузі та форму, колір, текст виборчого бюлетеня для голосування в одномандатних виборчих округах, забезпечує їх виготовлення.
Зазначені положення кореспондуються з пунктом 14 частини 2 Закону № 4061-VI, відповідно до яких Комісія затверджує форму, колір і текст виборчого бюлетеня для голосування в загальнодержавному окрузі та в одномандатних виборчих округах; забезпечує централізоване виготовлення у необхідній кількості та облік виборчих бюлетенів і передає їх окружним виборчим комісіям.
Отже, саме на ЦВК держава поклала обов`язок забезпечення організації і проведення виборів народних депутатів України, складовою якого є затвердження форми, кольору і тексту виборчого бюлетеня.
Як зазначалося вище, на виконання визначених законом повноважень ЦВК 26 червня 2019 року прийняла постанову № 1346 "Про форму, колір, і тексти виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України для голосування в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року".
Виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з формою виборчого бюлетеня, затвердженого спірною постановою відповідача, а саме в частині невстановлення у ньому порядкових номерів ліворуч від порожнього квадрату після якого розташовуються прізвища, ім`я по батькові зареєстрованих у відповідному окрузі кандидатів у народні депутати України.
При цьому, зазначені обставини виникли у зв`язку із тим, що по одномандатному виборчому окрузі № 207 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року зареєстровано чотири кандидати з прізвищем " ОСОБА_3 ", при цьому у двох із них повністю збігаються прізвище, ім`я та по батькові.