Постанова
Іменем України
05 червня 2019 року
м. Київ
справа № 461/2371/17
провадження № 61-39969св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф. (суддя-доповідач), Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - публічне акціонерне товариство "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Енергобанк",
відповідач: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
третя особа - ОСОБА_3,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Галицького районного суду м. Львова від 20 грудня 2017 року у складі судді Стрельбицького В. В. та постанову Апеляційного суду Львівської області від 23 травня 2018 року у складі колегії суддів: Савуляка Р. В., Крайник Н. П., Мельничук О. Я.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У березні 2017 року публічне акціонерне товариство "Енергобанк" (далі - ПАТ "Енергобанк") в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про витребування майна із чужого незаконного володіння та визнання права власності на нерухоме майно.
Позов мотивовано тим, що 13 березня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір про строковий банківський вклад з виплатою відсотків у кінці строку, а 26 травня 2014 року було укладено додаткову угоду до указаного договору.
18 вересня 2014 року у забезпечення виконання зобов`язань за договором від 13 березня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено іпотечний договір, відповідно до умов якого предметом іпотеки є приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1 .
28 травня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір про строковий банківський вклад з щомісячною сплатою процентів. 30 жовтня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір про внесення змін до договору іпотеки від 18 вересня 2014 року, відповідно до умов якого сторони домовились викласти термін "Депозитний договір" у наступній редакції: договір про строковий банківський вклад з щомісячною виплатою процентів від 28 травня 2014 року. Таким чином, було змінено основне зобов`язання, на забезпечення якого іпотекодавець передав іпотекодержателю нерухоме майно.
Крім того, договір про строковий банківський вклад з щомісячною сплатою процентів від 28 травня 2014 року за заявою ОСОБА_3 було розірвано 03 лютого 2015 року. Таким чином, у зв`язку із розірванням указаного договору припинив свою дію договір іпотеки від 18 вересня 2014 року.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 30 березня 2016 року у справі № 461/728/16-ц визнано недійсним договір іпотеки, укладений 18 вересня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 . Однак, на підставі застереження, що міститься у договорі іпотеки від 18 вересня 2014 року, ОСОБА_3 у позасудовому порядку звернуто стягнення на нерухоме майно - приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1, та 04 квітня 2015 року було зареєстровано право власності на вказаний об`єкт нерухомості за ОСОБА_3 . Після цього, 23 квітня 2015 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу указаного приміщення магазина і 23 квітня 2015 року право власності на указане нерухоме майно було зареєстровано за ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер.
06 червня 2016 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Писаренко Є. С. було видано ОСОБА_2 свідоцтво про право власності на 1/2 частину у праві спільної сумісної власності на майно, набуте подружжям за час шлюбу, а саме - приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1 .
06 червня 2015 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Писаренко Є. С. було видано ОСОБА_1, яка є дочкою Оніщенка І. І., свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину майна, а саме - приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1 .
Такі дії ОСОБА_3 суперечать вимогам статей 33, 35 Закону України "Про іпотеку". Крім того, на момент відчуження указаного об`єкта нерухомості ОСОБА_3 у ПАТ "Енергобанк" було запроваджено тимчасову адміністрацію і всі дії щодо майна банку повинні вчинятися виключно в рамках та відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Ураховуючи викладене, ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" просило суд витребувати із чужого незаконного володіння ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спірне нерухоме майно на користь банку та визнати за ПАТ "Енергобанк" право власності на зазначене нерухоме майно - приміщення магазина, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Короткий змістрішення суду першої інстанції
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 20 грудня 2017 року позов ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" задоволено. Витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_2 та ОСОБА_1 нерухоме майно ПАТ "Енергобанк" на користь ПАТ "Енергобанк". Визнано за ПАТ "Енергобанк" право власності на нерухоме майно - приміщення магазина, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 456531946101, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, щона час звернення стягнення ОСОБА_3 на предмет іпотеки та його подальшого відчуження у ПАТ "Енергобанк" було запроваджено тимчасову адміністрацію, у зв`язку з чим діяли імперативні заборони, передбачені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".Чинним законодавством не передбачено задоволення вимог кредиторів поза межами процедур, передбачених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".ОСОБА_3 у порушення вимог Закону України "Про іпотеку" та Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", незважаючи на заборону відчуження предмета іпотеки, звернула стягнення на предмет іпотеки шляхом реєстрації права власності та його відчуження, тобто указаний об`єкт нерухомого майна вибув із володіння ПАТ "Енергобанк" не з його волі. Таким чином, той факт, що приміщення магазина, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , вибуло з володіння ПАТ "Енергобанк" поза його волею, внаслідок незаконних дій ОСОБА_3 є доведеним. Крім того, суд вважав обґрунтованою позовну вимогу банку щодо визнання за ним права власності, оскільки така вимога є похідною та з метою реалізації позивачем його права на витребуване майно, зокрема для здійснення державної реєстрації права власності на майно за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
Короткий зміст постанови апеляційного суду
Постановою Апеляційного суду Львівської області від 23 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення. Рішення Галицького районного суду м. Львова від 20 грудня 2017 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що правовідношення між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3, що виникли на підставі договорів депозиту та договору іпотеки, який забезпечував виконання зобов`язань за договором депозиту, припинились та не могли бути підставою для реєстрації права власності на майно банку. На момент реєстрації прав на спірне майно за ОСОБА_3 була встановлена пряма, імперативна заборона на стягнення майна банку на користь будь-яких кредиторів, для погашення кредиторських вимог вкладників банку. Зобов`язання за депозитним договором були виконані у повному обсязі, тому стягнення за договором іпотеки не могло бути застосовано. Оскільки майно позивача - приміщення магазина, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, вибуло з володіння власника поза його волею, то таке майно судом першої інстанції обґрунтовано витребувано із чужого незаконного володіння - ОСОБА_2 та ОСОБА_1., і вважав рішення районного суду законним та обґрунтованим.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у липні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_3, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просила скасувати вказані судові рішення та залишити позов ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" без розгляду.
Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій є незаконними, необґрунтованими й такими, що ухвалені з неправильнимзастосуванням норм чинного законодавства. Посилалось на те, що матеріали справи не містять оригіналу чи копію її письмової заяви від 23 січня 2015 року, тобто обставина подання такої заяви та її зміст не підтверджено належними та допустимими доказами. Судами попередніх інстанцій помилково встановлено обставину припинення дії договору іпотеки від 18 вересня 2014 року. Зазначала, що розгляд справи було проведено неповноважним складом суду. Суд першої інстанції не застосував до спірних правовідносин положень частини третьої статті 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", не врахував підтверджену належним і допустимим доказом обставину того, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб делегував банку всі свої повноваження, включаючи право заявляти від імені банку позови до суду; не врахував підтверджену належним і допустимим доказом обставину того, що банк не має повноважень на звернення від імені банку до суду; не виконав передбаченого пунктом 2 частини першої статті 207 ЦПК України 2004 року та пункту 2 частини першої статті 257 ЦПК України обов`язку, не залишив позов без розгляду з підстави того, що позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи. Посилалась на те, що обставину повернення їй депозиту суд встановив на підставі недопустимого доказу.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 04 вересня 2018 року було відкрито касаційне провадження у справі за позовом ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про витребування майна із чужого незаконного володіння та визнання права власності. Витребувано з Галицького районного суду м. Львова указану цивільну справу. Клопотання ОСОБА_3 про зупинення виконання рішення суду задоволено. Зупинено виконання рішення Галицького районного суду м. Львова від 20 грудня 2017 року до закінчення касаційного провадження.
У листопаді 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.
УхвалоюКасаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 30 травня 2019 року справу за позовом ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк" до ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про витребування майна із чужого незаконного володіння та визнання права власності призначено до розгляду.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У жовтні 2018 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від ПАТ "Енергобанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Енергобанк", у якому заявник посилався на те, що мотиви та підстави, зазначені у касаційній скарзі щодо скасування рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного суду є безпідставними та необґрунтованими. Оскаржувані судові рішення відповідають вимогам чинного законодавства, є законними та обґрунтованими.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами встановлено, що приміщення магазина, реєстраційний номер нерухомого майна №456531946101, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 (предмет спору), належало на праві власності ПАТ "Енергобанк".
13 березня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір № ДФ-103183-2612 про строковий банківський вклад з виплатою процентів у кінці строку, відповідно до умов якого банк приймає від клієнта на зберігання грошові кошти у розмірі 484 455,99 доларів США строком до 16 березня 2015 року зі сплатою 10,50 % річних, а 26 травня 2014 року укладено додаткову угоду до указаного договору.
У забезпечення виконання зобов`язань за указаним договором 18 вересня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено іпотечний договір, відповідно до умов якого іпотекодавець передає в іпотеку, а іпотекодержатель приймає в іпотеку приміщення магазина, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 456531946101, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1.
18 вересня 2014 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокопенко Л. В. було накладено обтяження (заборону відчуження) на предмет іпотеки.
28 травня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір № ДФ-108894-2612 про строковий банківський вклад з щомісячною сплатою процентів, відповідно до умов якого банк приймає від клієнта на зберігання грошові кошти у розмірі 444 907,99 доларів США строком до 16 березня 2015 року зі сплатою 11,50 % річних.
Пунктом 1.5 указаного договору встановлено, що нараховані відсотки сплачуються клієнту шляхом виплати готівкою через касу банку або шляхом безготівково перерахування на рахунок клієнта.
Відповідно до пункту 2.4.1 клієнт має право достроково отримати повну суму вкладу за умови подання банку письмової заяви про розірвання цього договору за 7 банківських днів.
30 жовтня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3 було укладено договір про внесення змін до договору іпотеки від 18 вересня 2014 року, відповідно до умов якого сторони домовились викласти термін "Депозитний договір" у наступній редакції: "Договір № ДФ-108894-2612 про строковий банківський вклад з щомісячною виплатою відсотків від 28 травня 2014 року".
Отже, у зв`язку з розірванням договору від 28 травня 2014 року № ДФ-108894-2612 та поверненням вкладу, договір іпотеки від 18 вересня 2014 року також припинив свою дію.
Пункти 1.5 та 2.3.1. указаного договору визначають, що грошові кошти за вкладом повертаються клієнту через касу банку або шляхом переказу на рахунок клієнта.
На підставі письмової зави ОСОБА_3 від 23 січня 2015 року договір від 28 травня 2014 року № ДФ-108894-2612 було розірвано 03 лютого 2015 року та повернуто суму депозиту, що підтверджується випискою по особовим рахункам (а.с. 47).
03 лютого 2015 року відбулось повернення грошових коштів ОСОБА_3 шляхом їх переказу з депозитного рахунку ОСОБА_3 на її розрахунковий рахунок.
Правовідношення між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3, що виникли на підставі договорів депозиту та договору іпотеки, який забезпечував виконання зобов`язань за договором депозиту, припинились та не могли бути підставою для реєстрації права власності на майно банку.
Разом із тим, вказане нерухоме майно незаконно вибуло з володіння ПАТ "Енергобанк" не з його волі.
ОСОБА_3 зареєструвала за собою право власності на спірне майно у період дії прямої законодавчої заборони, дозволів на реєстрацію права власності за ОСОБА_3 ПАТ "Енергобанк" не надавав і не міг надати.
12 лютого 2015 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 29 про запровадження з 13 лютого 2015 року тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Енергобанк".
30 квітня 2015 року прийнято рішення про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації до 11 червня 2015 року включно.
Під час дії тимчасової адміністрації у ПАТ "Енергобанк" у період з 13 лютого 2015 року по 11 червня 2015 року існувала пряма заборона на задоволення вимоги ОСОБА_3 про повернення їй грошових коштів, звернення стягнення на майно банку, а саме - приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 456531946101).
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 30 березня 2016 року договір іпотеки, укладений 18 вересня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3, що посвідчений 18 вересня 2014 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокопенко Л. В. за реєстровим номером 1758 зі змінами, викладеними у договорі про внесення змін, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокопенко Л. В. за реєстровим номером 2125, визнано недійсним.
Постановою Апеляційного суду Львівської області від 26 квітня 2018 року рішення Галицького районного суду м. Львова від 30 березня 2016 року змінено та викладено у такій редакції. Договір іпотеки, укладений 18 вересня 2014 року між ПАТ "Енергобанк" та ОСОБА_3, посвідчений 18 вересня 2014 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокопенко Л. В. за реєстровим номером 1758 зі змінами, викладеними у договорі про внесення змін, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Прокопенко Л.В. за реєстровим номером 2125, визнано недійсним. Стягнуто з ПАТ "Енергобанк" на користь ОСОБА_3 444 907,99 доларів США.
23 квітня 2015 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу приміщення магазина за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, його дружина ОСОБА_2 та дочка ОСОБА_1 отримали по 1/2 частині спірного майна, як спадкоємці.
2. Мотивувальна частина