ПОСТАНОВА
Іменем України
03 липня 2019 року
Київ
справа №855/211/19
адміністративне провадження №А/9901/160/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
за участю:
секретаря судового засідання - Івашків Р.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Єзерської А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2019 року (головуючий Мельничук В.П., судді Ісаєнко Ю,А., Лічевецький І.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
27 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії та просив:
1) визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії №1195 від 23 червня 2019 року "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, висунутого в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року";
2) зобов`язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути документи щодо його реєстрації у кандидати народні депутати, який балотується в одномандатному виборчому окрузі №101 шляхом самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Позов обґрунтував тим, що ЦВК було відмовлено йому в реєстрації кандидата в народні депутати України на підставі пункту 2 частини 1 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки грошову заставу внесено неналежною особою, а отже, передбачений пунктом 4 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документ про внесення грошової застави кандидатом у народні депутати України відповідно до статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не подано. Позивач указує, що ним подано до Центральної виборчої комісії всі документи, передбачені частиною 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Крім цього, указаний Закон не містить приписів щодо можливості відмови у реєстрації за наявності помилок і неточностей, виявлених у поданих кандидатами на реєстрацію документів.
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2019 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії відмовлено.
Судове рішення мотивоване тим, що Центральна виборча комісія дійшла обґрунтованого висновку щодо неподання позивачем документа про внесення грошової застави кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1, а внесення грошових коштів на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії іншою, ніж визначено Законом особою, не може вважатися помилкою або неточністю, яку можна виправити.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати прийняте рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Зазначає, що Закон України "Про вибори народних депутатів України" передбачає як підставу для відмови в реєстрації кандидата в депутати відсутність документів, зазначених у частині 2 статті 55 Закон України "Про вибори народних депутатів України", та не містить приписів щодо можливості відмови у реєстрації за наявності помилок і неточностей, виявлених у поданих кандидатами на реєстрацію документів.
Також заявник апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції безпідставно не прийнятий лист АТКБ "Приватбанк" від 21 червня 2019 року № 101-155.
У судовому засіданні позивач підтримав вимоги апеляційної скарги.
Відповідач не подав відзиву на апеляційну скаргу та в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла такого висновку.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування. Разом з іншими документами щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів подав квитанцію АТ КБ"ПриватБанк" від 20 червня 2019 року № 0.0.1386264431.1 про переказ у безготівковому порядку на спеціальний рахунок ЦВК коштів у розмірі 41730,00 грн., внесених ОСОБА_3 . У графі "Призначення платежу" вказано: "Грошова застава кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ", в усіх графах щодо платника "ПІБ" зазначено: " ОСОБА_3 ".
Центральною виборчою комісією вказані документи були прийняті 20 червня 2019 року о 19:42, що підтверджується відповідною довідкою.
Оскарженою постановою Центральної виборчої комісії позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 з підстав, що грошову заставу внесено неналежною особою, а отже, передбачений пунктом 4 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документ про внесення грошової застави кандидатом у народні депутати України відповідно до статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не подано.
Отже, суть спору полягає у визначенні наявності підстав для відмови в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 .
Відповідно до положень статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону (частина перша статті 59).
Відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред`явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів, зокрема документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону (п.4 ч.2 ст.55 Закону)
Згідно частини 2 статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кандидат у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів Центральній виборчій комісії для реєстрації вносить на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії грошову заставу в розмірі десяти розмірів мінімальної заробітної плати.