ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2019 року
Київ
справа №855/165/19
адміністративне провадження №А/9901/163/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Головуючого судді - Шевцової Н.В.,
суддів - Данилевич Н.А., Кашпур О.В.
за участю секретаря судового засідання Лещенко Т.П.
представника позивача Боровенка Д .В.
представника відповідача Дондик О.М.
представника третьої особи Пархомчук Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Херсонської регіональної організації Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ"
на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2019 року, прийняту колегією суддів у складі: головуючого судді - Кучми А.Ю., суддів: Аліменка В.О., Мєзєнцева Є.І.
у справі за позовом Херсонської регіональної організації Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ"
до Центральної виборчої комісії,
треті особи без самостійних вимог на предмет спору: Політична партія "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК", Політична партія "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ"
про визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 24 червня 2019 року Херсонська регіональна організації Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" (далі - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), треті особи - Політична партія "ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК" (далі - перша третя особа), Політична партія "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" (далі - друга третя особа), в якому просив суд:
1.1. визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1103 від 20 червня 2019 року (далі Постанова ЦВК №1103), в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидатом у народні депутати України, включеного до виборчого списку Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ" під № 1, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
2. Позовна заява мотивована тим, що Херсонська регіональна організація Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", як регіональний осередок Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", членами якого є громадяни України, яким Конституцією України гарантується право голосу на позачергових виборах народних депутатів 21 липня 2019 року, звертається до адміністративного суду з позовом з метою попередження грубого порушення виборчого законодавства, основних засад виборчого права та недопущення введення в оману виборців в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_3, включеного до виборчого списку Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року під № 1.
3. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2019 року, постановленою ним як судом першої інстанції, відмовлено у відкритті провадження у справі.
4. Рішення суду мотивоване тим, що позивач не відноситься до кола суб`єктів виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, тому у позивача відсутнє право на оскарження Постанови ЦВК №1103.
5. Не погоджуючись з таким рішенням суду, позивач 01 липня 2019 року подав до Верховного Суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2019 року та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі №855/165/19.
6. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права, а саме пункт 8 частини першої статті 4, частини першу та другу статті 7, частину першу статті 170 КАС України.
7. На думку позивача, судом при ухваленні рішення не враховано рішення Європейського Суду з прав людини.
8. Також позивач зазначає, що суд першої інстанції необгрунтовано дійшов висновку про тотожність цієї справи та адміністративної справи №855/164/19, не врахувавши, що ці дві справи є абсолютно не тотожними по складу сторін, оскільки відрізняються позивачами, які є юридичною та фізичною особою відповідно.
9. Представником третьої особи подано пояснення, в яких він спростовуючи доводи апеляційної скарги, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10.1. За частиною другою статті 55 кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
10.2. Відповідно до частини третьої статті 124 юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
11. Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України)
11.1 За змістом частини першої статті 5 кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений в цій статті.
11.2. Відповідно до статті 19 юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
11.3 Згідно статті 273 право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
11.4 Відповідно до пункту 1 частини першій статті 170 суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
12. Закон України "Про вибори народних депутатів України" № 4061-VI від 17 листопада 2011 року (далі - Закон № 4061-VI)
12.1. Відповідно до статті 11 виборчий процес - це здійснення суб`єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
12.2 Виключний перелік суб`єктів виборчого процесу визначено статтею 12, суб`єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом (далі - офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації).
12.3 Згідно з частиною дев`ятою статті 108 рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.