ПОСТАНОВА
Іменем України
02 липня 2019 року
Київ
справа №826/9785/15
адміністративне провадження №К/9901/37017/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г., -
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 серпня 2015 року (ухвалену судом у складі судді Мазур А.С.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року (прийняту судом у складі: головуючого судді Аліменка В.О., суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.) у справі за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" (далі - Уповноважена особа Фонду, Банк відповідно), Фонду, третя особа - Банк, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив: витребувати в Уповноваженої особи Фонду наказ від 18 листопада 2014 року № 6 "Про визнання нікчемними трансакцій та правочинів" разом з додатком - Переліком конкретних правочинів, які було визнано недійсними вказаним наказом; визнати протиправним та скасувати рішення Уповноваженої особи Фонду про визнання нікчемним договору банківського вкладу (депозиту) від 04 липня 2014 року № 44214, укладеного між ОСОБА_1 та Банком, оформлене наказом від 18 листопада 2014 року № 6 (згідно з переліком); зобов`язати Уповноважену особу Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Банку за рахунок Фонду; зобов`язати Фонд включити ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Банку за рахунок Фонду.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Окружний адміністративний суд міста Києва постановою від 12 серпня 2015 року позов задовольнив.
Визнав протиправним та скасував наказ Уповноваженої особи Фонду від 18 листопада 2014 № 6 "Про визнання нікчемними транзакцій та правочинів" в частині визнання нікчемним договору банківського вкладу (депозиту) № 44214 від 04 липня 2014 року, укладеного між ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) та Банком (далі - Договір банківського вкладу). Зобов`язав Уповноважену особу Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Банку за рахунок Фонду. Зобов`язав Фонд включити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Банку за рахунок Фонду.
Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21 березня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і апеляційний суд, виходив із того, що Уповноваженою особою Фонду не визначено конкретної підстави нікчемності правочину неплатоспроможного банку, що передбачена у частині третій статті 38 Закону України від 23 лютого 2012 року № 4452-VІ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 4452-VІ), та не наведено того, що договір банківського вкладу (депозиту) № 44214 від 04 липня 2014 року має ознаки нікчемного правочину, наприклад: у зв`язку із укладанням вказаного договору третя особа (Банк) стала неплатоспроможною або позивач та Банк є пов`язаними особами і укладений між ними договір не відповідає вимогам законодавства. Не прийняв суд до уваги доводи Уповноваженої особи Фонду про нікчемність Договору банківського вкладу, у зв`язку з тим, що кошти на ім`я позивача надійшли начебто внаслідок "розбивки" великого вкладу іншого клієнта з метою створення в майбутньому штучного зобов`язання Фонду на відшкодування грошових коштів за рахунок держави, оскільки наявними у матеріалах справи доказами зазначене не доведено.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
25 липня 2017 року Фонд звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить рішення судів попередніх інстанції скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
У скарзі посилається на те, що, оскільки позивача не було включено Уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, Фонд не мав правових підстав здійснювати відповідні процедури по включенню його (позивача) до Загального реєстру вкладників та виплаті відшкодування. Отже, позовні вимоги заявлені до Фонду є передчасними.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 27 липня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Фонду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 червня 2019 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Рибачук А.І., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Між ОСОБА_1 (вкладник) та Банком укладено договір банківського вкладу (депозиту) № 44214 від 04 липня 2014 року, згідно з яким банк приймає від вкладника на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 190 000,00 грн у тимчасове строкове користування на строк до 04 жовтня 2014 року та зобов`язується сплачувати проценти за його користування.
Факт внесення грошових коштів на депозитний рахунок підтверджується квитанцією від 10 липня 2014 року №.58524.1265.373.
На підставі постанови Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 14 серпня 2014 року № 491 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Український фінансовий світ" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 14 серпня 2014 року № 69 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ", згідно з яким з 15 серпня 2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" Гончарова С.І.
Постановою Правління НБУ від 10 листопада 2014 року № 717 постановлено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати Банк.
13 листопада 2014 року на підставі вказаної постанови виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 119, згідно з яким розпочато процедуру ліквідації Банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб відповідно до плану врегулювання з 13 листопада 2014 року та призначено ОСОБА_2 . Уповноваженою особою Фонду строком на 1 рік з 13 листопада 2014 року по 12 листопада 2015 року.
Уповноважена особа Фонду наказом від 18 листопада 2014 року № 6, керуючись пунктом 6 частини другої статті 37, частинами другою та третьою статті 38 Закону № 4452-VІ та висновками комісії з визнання нікчемними правочинів (договорів) банківських вкладів (депозитів), враховуючи рішення виконавчої дирекції Фонду (виписка з протоколу засідання виконавчої дирекції № 237/14 від 18 листопада 2014 року), визнано нікчемними трансакції та правочини згідно з переліком та, зокрема, зазначеного вище договору банківського вкладу (депозиту).
Уповноважена особа Фонду листом повідомила позивача про визнання нікчемним Договору банківського вкладу, який було укладено між ним (позивачем) та Банком.
Не погоджуючись із такими діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 04 липня 2018 року (справа № 826/1476/15) виснував, що перелік передбачених частиною третьою статті 38 Закону № 4452-VI підстав, за яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, є виключним. Положення статті 228 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) не можуть бути застосовані комісією банку чи уповноваженою особою Фонду при вирішенні питання про віднесення правочинів до нікчемних для розширення переліку підстав нікчемності, визначених у частині третій статті 38 Закону № 4452-VI.
У цьому рішенні суд зазначив також, що поняття "подрібнення вкладів", "розбивка вкладів", вжиті у судових рішеннях, не є правовими. Фактично під "подрібненням" чи "розбивкою" розуміється перерахування коштів з рахунку однієї фізичної особи на рахунок іншої.
Якщо внаслідок проведених операцій Фонду, а не банку, завдані збитки (штучно збільшена сума гарантованих державною виплат), то стаття 38 Закону № 4452-VI не може бути застосована, а Фонд має звертатися до суду з вимогою про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину на підставі статті 228 ЦК. Лише за наявності рішення суду можна застосовувати до позивача будь-які наслідки недійсності нікчемного правочину за цією статтею.