1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


19 червня 2019 року

місто Київ


справа № 632/1683/16-ц

провадження № 61-19330св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Воробйової І. А., Кривцової Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А., Черняк Ю. В.


учасники справи:

позивач - Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Арсенал Страхування",

відповідач - ОСОБА_1,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Арсенал Страхування" на рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області у складі судді Библіва С. В. від 15 листопада 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Харківської області у складі колегії суддів: Овсяннікової А. І., Бездітка В. М., Коваленко І. П., від 23 січня 2017 року,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог


У серпні 2016 року приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Арсенал Страхування" (далі - ПрАТ "СК "Арсенал Страхування") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з відповідача у порядку регресу 18701,33 грн страхового відшкодування.


Позовні вимоги мотивовано тим, що між ПрАТ "Арсенал Страхування" та ОСОБА_2 укладено договір добровільного страхування наземних транспортних засобів від 01 квітня 2014 року № 862/14-Тз/Зп115, за яким страховик застрахував майнові інтереси страхувальника, пов`язані з експлуатацією наземного транспортного засобу - автомобіля "GELLY MK" державний номерний знак НОМЕР_1 . 20 червня 2014 року у м. Запоріжжя сталася дорожньо-транспортна пригода (далі - ДТП), за участю застрахованого автомобіля під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля "ГАЗ 32213", державний номерний знак НОМЕР_2, під керуванням відповідача ОСОБА_1, в результаті чого було пошкоджено застрахований у ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" автомобіль. Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні ДТП. Вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу становила 18 701,33 грн. Згідно з умовами договору страхування ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" сплатило страхувальнику суму страхового відшкодування в розмірі 18 701,33 грн. Зазначалося, що відповідач на підтвердження наявності Обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності надав поліс № АС/9421511, однак, відповідно бази даних Моторно (транспортного) страхового бюро України за даним договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності страхувальник ОСОБА_3 застрахував автомобіль "ГАЗ 32213" державний номерний знак НОМЕР_3 . Позивач вказує, що цивільно-правова відповідальність власника автомобіля "ГАЗ 32213", державний номерний знак НОМЕР_2 на момент настання страхової події застрахована не була.

Посилаючись на те, що особа, яка відшкодувала шкоду, заподіяну іншою особою, має право зворотньої вимоги до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, позивач просив позов задовольнити та стягнути з відповідача .


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 липня 2016 року у задоволенні позову ПрАТ "СК "Арсенал" відмовлено.


Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що цивільно-правова відповідальність власника автомобіля "ГАЗ 32213", державний номерний знак НОМЕР_2 була застрахована, що підтверджено договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 12 лютого 2014 року № АС/9421511, укладеного між ОСОБА_3 та ТДВ "СК "Київ Ре".


Також посилаючись на положення статті 38.1 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власника наземних транспортних засобів", суд, дійшов висновку про те, що страховик, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, має право зворотної вимоги до ТДВ "СК "Київ Ре".


Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції


Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 23 січня 2017 року апеляційну скаргу ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" відхилено. Рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2016 року залишено без змін.


Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позивач, скориставшись наданим йому статтею 993 ЦК України правом на отримання виплаченого страхового відшкодування, без врахування положень, викладених у статті 38.1 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власника наземних транспортних засобів", подав регресний позов до водія транспортного засобу, який спричинив ДТП, за відсутності обставин, викладених у вказаній статті.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи


У касаційній скарзі, поданій у лютому 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов ПрАТ "СК "Арсенал Страхування".


Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, неправильно застосував положення статті 38 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", до правовідносин, що виникли між сторонами. Вказує, що дана норма надає право регресу страховику після виплати страхового відшкодування згідно договору про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власника наземних транспортних засобів, що не стосується правовідносин, що виникли з договору майнового страхування, укладеного між позивачем та страхувальником ОСОБА_4 Вказує, що до позивача перейшло право вимоги страхувальника за договором добровільного страхування ОСОБА_2 до відповідальної особи -відповідача ОСОБА_1 у розмірі виплаченого страхового відшкодування, що узгоджується з висновками Верховного Суду України від 23 грудня 2015 року справа № 6-2587цс15, від 20 січня 2016 року справа № 6-2808цс15.


Відповідач відзив на касаційну скаргу не надав.


Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 березня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 09 листопада 2017 року справу призначено до судового розгляду.


Відповідно до підпункту 4 розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


Справу передано до Верховного Суду.


Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справ між суддями 03 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачу - Кривцовій Г. В.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


У справі, що переглядається, установлено, що 20 червня 2014 року в м. Запоріжжя по вул. Б. Хмельницького водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем "Газ 32213" державний номерний занк НОМЕР_2 при виконанні розвороту не надав переваг у русі та здійснив зіткнення з автомобілем "GELLY MK" державний номерний знак НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_2


16 липня 2014 року постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні ДТП.


01 квітня 2014 року між ПрАТ "Арсенал Страхування" та ОСОБА_2 укладено договір добровільного страхування наземних транспортних засобів № 862/14-Тз/Зп115, за яким страховик застрахував майнові інтереси страхувальника, пов`язані з експлуатацією наземного транспортного засобу - автомобіля "GELLY MK", державний номерний знак НОМЕР_1 .


12 лютого 2014 року між ТДВ "СК "Київ Ре" та ОСОБА_3 укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АС/9421511, за яким страховик застрахував цивільно-правову відповідальність власника автомобіля "ГАЗ 32213", державний номерний знак НОМЕР_2 .


Відповідно до рахунку-фактури виданого ІП "АІС-Запоріжжя" 14 липня 2014 року № Н8200008608, загальна вартість відновлювального ремонту склала 19 101,33 грн.


Позивачем сплачено страхувальнику ОСОБА_2 (потерпілому) страхове відшкодування у розмірі 18 701,33 грн, і з розрахунку вартості відновлювального ремонту - 19 101,33 грн та за вирахуванням франшизи - 400 грн.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Касаційна скарга не підлягає задоволенню.


Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права


Відповідно до частини першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим.


Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотримання норм процесуального права.


Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.


Оскаржувані судові рішення відповідають зазначеним вимогам закону.


За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (стаття 979 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України).


Страхувальник вносить страховику згідно з договором страхування певну плату, яка називається страховим платежем (страховим внеском, страховою премією) (частина перша статті 10 Закону України "Про страхування").


Предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, які не суперечать закону і пов`язані, зокрема, з відшкодуванням шкоди, завданої страхувальником (страхування відповідальності) (стаття 980 ЦК України).


................
Перейти до повного тексту