Постанова
Іменем України
19 червня 2019 року
м. Київ
справа № 742/1968/16-ц
провадження № 61-22002св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Бурлакова С. Ю., Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Курило В. П.,
учасники справи:
позивач - Державна екологічна інспекція у Чернігівській області,
відповідач - ОСОБА_1,
третя особа - Ладанська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до ОСОБА_1, третя особа - Ладанська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області, про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу,
за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції у Чернігівській області на рішення Апеляційного суду Чернігівської області від 07 грудня 2016 року у складі колегії суддів: Страшного М. М., Євстафіїва О. К., Шарапової О. Л.,
ВСТАНОВИВ:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2016 року Державна екологічна інспекція у Чернігівській області звернуласядо суду з указаним позовом, який уточнила в процесі розгляду справи, та просила стягнути з ОСОБА_1 збитки в розмірі 398 000 грн, заподіяні порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту, шляхом їх перерахування до спеціального фонду Державного бюджету України (30 %) і до спеціального фонду місцевих бюджетів Ладанської селищної ради та Чернігівської обласної ради (70 %) та вирішити питання про розподіл судових витрат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Державна екологічна інспекція у Чернігівській області посилалася на те, що вона забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території області. 29 березня 2016 року в ході проведення рейду-перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі збереження рослинного та тваринного світу державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області при участі в роботі комісії по визначенню стану зелених насаджень, які підлягають знесенню у населених пунктах Ладанської селищної ради виявлено порубку дерев в кількості 124 штуки по вулиці Прилуцькій в смт Ладан Прилуцького району Чернігівської області, про що складено Акт № 48/04. 30 березня 2016 року за фактом знесення зелених насаджень до ступеня припинення росту без відповідного на те ордера відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000115 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статті 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Оскільки при розгляді справи про адміністративне правопорушення було встановлено, що в діях відповідача є ознаки кримінального правопорушення, постановою від 04 квітня 2016 року № 70/04 закрито справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі статей 253, 284 КУпАП. 07 квітня 2016 року відповідні матеріали направлено до прокуратури Чернігівської області. 15 квітня 2016 року слідчим відділенням Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області за фактом незаконної порубки дерев по вулиці Прилуцькій в смт Ладан Прилуцького району внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016270210000751 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 246 Кримінального кодексу України (далі - КК України). Неправомірними діями щодо порубки дерев ОСОБА_1 завдав державі збитків у розмірі 398 000 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Прилуцький міськрайонний суд рішенням від 02 листопада 2016 року у складі судді Циганко М. О. позов задовольнив. Стягнув з ОСОБА_1 суму збитків в розмірі 398 000 грн, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту шляхом їх перерахування до спеціального фонду Державного бюджету України (30 %) та до спеціального фонду місцевих бюджетів Ладанської селищної ради та Чернігівської обласної ради (70 %). Вирішив питання про розподіл судових витрат.
Суд першої інстанції рішення мотивував тим, що позивачем доведено завдання збитків державі на суму 398 000 грн, оскільки ОСОБА_1 здійснив порубку дерев в кількості 124 штук, в тому числі крім тополь, берез та кленів, без обстеження їх стану комісією та відповідного на те ордера із зазначенням їх кількості та виду.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Апеляційний суд Чернігівської області рішенням від 07 грудня 2016 року рішення Прилуцького міськрайонного суду від 02 листопада 2016 року змінив. Зменшив розмір збитків, стягнених з ОСОБА_1 з 398 000 грндо 100 000 грн. В іншій частині рішення залишив без змін.
Апеляційний суд рішення мотивував тим, що місцевий суд обґрунтовано виходив з доведеності позовних вимог та правильно встановив, що діями відповідача державі завдані збитки. Однак, вирішуючи питання про розмір збитків, суд першої інстанції не врахував, що ОСОБА_1 діяв на підставі чинного рішення селищної ради, тобто правомірно, хоч і без отримання відповідного ордеру. Вина ОСОБА_1 у неотриманні ордера судом не встановлена. Ладанська селищна рада правомірність дій ОСОБА_1 не оспорила і зазначила, що своїми діями він не завдав збитків територіальній громаді. Взявши до уваги пенсійний вік відповідача, рівень його доходу, стан здоров`я, позитивну характеристику, заперечення Ладанського селищного голови проти неправомірності дій ОСОБА_1 та факту завдання ним збитків територіальній громаді, а також те, що рішенням виконавчого комітету Ладанської селищної ради від 27 вересня 2016 року № 115 ОСОБА_1 за його зверненням надано дозвіл на висадження дерев в кількості не менше ніж 110 штук на місці старих вирубаних дерев, розумності та справедливості, суд апеляційної інстанції вважав за необхідне зменшити розмір відшкодування до 100 000 грн.
Короткий зміст касаційної скарги та її узагальнені аргументи, позиції інших учасників справи
У грудні 2016 року Державна екологічна інспекція у Чернігівській області подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення Апеляційного суду Чернігівської області від 07 грудня 2016 року та залишити в силі рішення Прилуцького міськрайонного суду від 02 листопада 2016 року.
Касаційна скарга Державної екологічної інспекції у Чернігівській області мотивована тим, що зменшуючи розмір завданих збитків, апеляційним судом не зазначено (з посиланням на відповідні докази) обставин, які б давали підстави для зменшення розміру завданої шкоди, зокрема розмір доходу відповідача, його стан здоров`я та причинний зв`язок з вчиненням ним протиправних дій. Зменшуючи розмір збитків апеляційний суд виходив з пенсійного віку відповідача, однак не встановив чи дійсно ОСОБА_1 є особою пенсійного віку. Також апеляційним судом не встановлено дійсних обставин щодо притягнення відповідача до кримінальної відповідальності.
У березні 2017 року ОСОБА_1 подав заперечення на касаційну скаргу, в якому просив її відхилити, а оскаржуване рішення - залишити без змін, посилаючись на те, що кримінальне провадження було відкрито за фактом події незаконної порубки лісу, однак вказане провадження не відкрите відносно нього безпосередньо. На час розгляду справи були відсутні вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які були б обов`язковими для суду при розгляді цієї справи.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 13 лютого 2017 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 травня 2017 року справу призначено до судового розгляду.
Статтею 388 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - ЦПК України), визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
26 квітня 2018 року справу 742/1968/16-ц Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ передано до Верховного Суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 червня 2019 року справу призначено судді-доповідачеві Зайцеву А. Ю.
Фактичні обставини справи
Судами попередніх інстанцій встановлено, що обставини скоєння ОСОБА_1 правопорушення встановлені актом від 29 березня 2016 року № 48/04 про проведення рейдової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, складеним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області, з якого випливає, що по вулиці Прилуцькій в смт Ладан Прилуцького району Чернігівської області виявлено порубку дерев у кількості 124 штуки, які за свідченням сільського голови здійснив ОСОБА_1 . При цьому останній не отримав ордер на видалення зелених насаджень, чим порушив вимоги статей 10, 25 Закону України "Про рослинний світ".
30 березня 2016 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 153 КУпАП.
04 квітня 2016 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області винесена постанова про закриття справи.
07 квітня 2016 року матеріали рейд-перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства направлені до прокуратури Чернігівської області для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до розрахунку, виконаного 04 квітня 2016 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок незаконного пошкодження зелених насаджень, проведений на підставі Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 року № 559 складає 398 000 грн.