ПОСТАНОВА
Іменем України
01 липня 2019 року
Київ
справа №855/190/19
адміністративне провадження №А/9901/152/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н. М.,
Мельник-Томенко Ж.М.,
за участі:
секретаря судового засідання Носадчої О.Е.
представника відповідача Ющенка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії
на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року (головуючий суддя - Бужак Н.П., судді: Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.)
у справі № 855/190/19
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просила:
- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 24 червня 2019 року №1267 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року";
- зобов`язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в народні депутати України висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
2. Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії № 1267 від 24 червня 2019 року "Про відмову у реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року".
- зобов`язано Центральну виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати, яка балотується в одномандатному виборчому окрузі № 174 шляхом самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 доведено її проживання на території України протягом останніх п`яти років до дня голосування, що відповідає вимогам частини другої статті 76 Конституції України та частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а відповідач дійшов помилкового висновку про не дотримання позивачкою вимог Конституції України щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
3. Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень)
Не погоджуючись з рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2019 року ЦВК звернулася до Верховного Суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права, неповне з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволені позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт вказує на те, що приймаючи постанову від 24 червня 2019 року № 1267 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, тому оскаржувана постанова є законною, а підстави для її скасування відсутні.
Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
В судове засідання 01.07.2019 позивач не з`явився, хоча був повідомлений про дату, час та місце судового засідання належним чином, однак відповідно до частин 2, 3 статті 268 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в апеляційній інстанції без участі позивача.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
19 червня 2019 року, на виконання вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", ОСОБА_1 звернулась до Центральної виборчої комісії із заявою про самовисування кандидатом у народні депутати України та просила зареєструвати її кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 174.
До заяви позивачем були додані наступні документи: автобіографія (на паперовому носії та в електронному вигляді), заява про відсутність заборгованості зі сплати аліментів; документ про внесення грошової застави (квитанція №СВ01715805/1 від 19 червня 2019 року); фотографії (на паперовому носії та в електронному вигляді), ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України, передвиборча програма (на паперовому носії та в електронному вигляді).
Центральною виборчою комісією вказані документи були прийняті 19 червня 2019 року о 15 год. 02 хв., що підтверджується довідкою.
За результатами розгляду вказаних документів Центральною виборчою комісією 24 червня 2019 року, прийнято постанову № 1267 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1, висунутої в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі №174 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року".
Вказана постанова обґрунтована тим, що ОСОБА_1 не дотримано вимоги статті 76 Конституції України та частина другої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Вважаючи вищезазначену постанову ЦВК протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернулася з даним позовом до суду.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Частина 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини другої статті 76 Конституції України народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років.
Згідно зі ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
5. Закон України від 30.06.2004 № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон № 1932-ІV)
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1932-IV Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, у порядку та в межах, встановлених законами України.
За статтею 2 Закону № 1932-IV Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією Українита законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об`єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону № 1932-IV Комісія та її члени зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до статті 10 Закону № 1932-IV порядок організації роботи Комісії визначається цим Законом, Регламентом Центральної виборчої комісії (далі - Регламент), а також іншими актами, що приймаються Комісією на виконання цього та інших законів України.
Згідно з пунктом 6 статті 19 Закону № 1932-IV комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
6. Закон України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 №4061-VI (далі - Закон №4061-VI)
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону №4061-VI такими, що проживають в Україні, уважаються також особи, які проживають разом з особами, зазначеними в пункті 3 частини другої цієї статті, як члени їхніх сімей.
Відповідно частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати у відповідному окрузі за умови отримання нею визначених документів.
Частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред`явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею, зокрема, таких документів:
<…>
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону №4061-VI Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі:
1) порушення вимог частин четвертої, п`ятої статті 52 цього Закону;
2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону;
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку;
5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною;
6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону;
8) висування кандидата (кандидатів) у депутати від партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Відповідно до частини другої статті 60 Закону №4061-VI рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату в депутати, який балотується в одномандатному окрузі.
Частиною третьою статті 60 Закону №4061-VI передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
7. Закон України "Про громадянство України" від 17 січня 2001 року №2235-ІІІ (далі - Закон №2235-ІІІ)