ПОСТАНОВА
Іменем України
26 червня 2019 року
Київ
справа №741/752/17
адміністративне провадження №К/9901/21267/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Калашнікової О. В.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до поліцейського 6-ої роти 2 батальйону УПП в м. Києві Мушки Андрія Олександровича, третя особа - Департамент патрульної поліції про визнання дій протиправними, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Департаменту патрульної поліції на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду, постановлену 29 серпня 2017 року у складі судді-доповідача Бабенка К. А.
І. Обставини справи
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до поліцейського 6-ої роти 2 батальйону УПП в м. Києві Мушки Андрія Олександровича, третя особа - Департамент патрульної поліції, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача, які виразилися у притягненні його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.; скасувати постанову серії БР №737285 від 25 травня 2017 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. та справу закрити.
2. Носівський районний суд Чернігівської області постановою від 4 липня 2017 року позов задовольнив.
3. Департамент патрульної поліції оскаржив це рішення в апеляційному порядку.
4. Київський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 4 серпня 2017 року залишив апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на постанову Носівського районного суду Чернігівської області від 4 липня 2017 року без руху з підстав її невідповідності вимогам процесуального закону в частині необхідності надання документу про сплату судового збору та надав семиденний строк з дати отримання копії ухвали для усунення цих недоліків.
4.1. При цьому суд апеляційної інстанції зазначив, що згідно з частиною п`ятою ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
4.1. Проте, як вбачається з адміністративного позову, крім оскарження позивачем постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, також заявлено вимогу про визнання протиправними дій відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідно до частини другої ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у сумі 425,00 грн., у зв`язку з чим за подачу апеляційної скарги третя особа мала сплатити судовий збір у сумі 704,00 грн.
5. Ухвалою від 29 серпня 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд повернув апелянтові зазначену скаргу з підстав невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
6. Департамент патрульної поліції, вважаючи ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги постановленою з порушенням вимог процесуального закону, подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року, а справу направити до суду апеляційної інстанції для провадження розгляду.
7. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що у справах про оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення, у розумінні статтей 287, 288 КУпАП, статтей 2,3,4 Закону України "Про судовий збір" позивач звільняється від сплати судового збору, так як КУпАП дає вичерпний перелік осіб, які можуть мати статус позивача у справах про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення і на цій підставі не повинні сплачувати судовий збір при зверненні до суду. Однаковою мірою це стосується й третьої особи у спірних правовідносинах, оскільки вона, як рівноправна сторона в адміністративній справі, також має право на апеляційне/касаційне оскарження судового рішення.
8. Відзиву на касаційну скаргу не надійшло.
ІІІ. Оцінка Верховного Суду
9. Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
10. Відповідно до статті 159 КАС України в редакції, яка була чинна на час ухвалення оскаржуваного судового рішення, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
11. За правилами частин другої статті 189 зазначеного процесуального закону отримавши апеляційну скаргу, суддя-доповідач протягом трьох днів перевіряє її відповідність вимогам статті 187 цього Кодексу і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.
12. Згідно з реченням другим частини шостої статті 187 указаного Кодексу до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
13. Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовані Законом України "Про судовий збір".
14. Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" в редакції, яка діяла на час ухвалення оскаржуваного судового рішення, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
15. Частиною четвертою статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) визначено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита. Визначальним у цій нормі є припис (веління) про те, що у разі незгоди і оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення особа, яка її оскаржила, не обтяжується обов`язком сплачувати платіж, який належить сплачувати на загальних підставах.
16. У частині четвертій статті 288 КУпАП видом платежу, від якого звільняються особи, що оскаржують постанову про накладення адміністративного стягнення, встановлено державне мито. На час виникнення спірних правовідносин за звернення до суду у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління сплачують інший вид платежу - судовий збір, правові засади справляння якого, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, встановлені Законом України "Про судовий збір".