ПОСТАНОВА
Іменем України
26 червня 2019 року
Київ
справа №826/16231/16
адміністративне провадження №К/9901/22238/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2017 у складі судді Аблова Є.В. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2017 у складі колегії суддів: Грибана І.О. (головуючого), Беспалова О.О., Парінова А.Б. у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, треті особи: начальник Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Жуков Є.О., т.в.о начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Білошицький О.Г. про визнання протиправними та скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності і про звільнення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - відповідач), треті особи: начальник Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Жуков Є.О., т.в.о начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Білошицький О.Г., в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Жукова Є.О. від 16.08.2016 №2344 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників патрульної поліції у місті Києві ДПП" в частині звільнення зі служби у поліції інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Білошицького О.Г. від 08.09.2016 №222 о/с "По особовому складу" про звільнення зі служби у поліції лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві;
- поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві;
- стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу 20710,59 грн.;
- допустити негайне виконання судового рішення в частині поновлення позивача на посаді інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.
2. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2017, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2017 в позові відмовлено.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. Відповідно до наказу Національної поліції України №114 о/с з 07.11.2015 ОСОБА_1 перебував на службі на посаді інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції.
3.2. На підставі наказу Департаменту патрульної поліції від 11.08.2016 №2293 було проведено службове розслідування з метою встановлення обставин можливого порушення службової дисципліни інспектором роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_1 та поліцейським роти №1 батальйону №3 Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП ОСОБА_3
3.3. Як вбачається з висновку службового розслідування, 08.08.2016-09.08.2016 відповідно до розстановки сил та засобів Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП інспектор роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП лейтенант поліції ОСОБА_1 ніс службу, спільно з поліцейським роти №1 батальйону № 3 Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП капралом поліції ОСОБА_3, здійснюючи патрулювання автомобільної дороги "Київ-Чоп".
3.4. Під час несення служби екіпаж патрульної поліції, знаходячись на стаціонарному пункті на 125 км автомобільної дороги "Київ-ЧОП", відповідно до ст. 35 Закону України "Про Національну поліцію" зупинив транспортний засіб за порушення водієм вимог п. 9.2 Правил дорожнього руху, а саме: водій не подав сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку під час перестроювання. Поліцейські перевірили належні документи водія, оглянули багажне відділення транспортного засобу. Надалі водій передав ОСОБА_1 продукт харчування, а саме м`ясний виріб - ковбасу, яку останній поклав на заднє пасажирське сидіння патрульного автомобіля. Обставини події було зафіксовано небайдужими громадянами за допомогою пристроїв, яку мають функцію фото- та відеозапису, та у подальшому завантажено у глобальну мережу інтернет за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_1. Дана подія викликала великий суспільний резонанс та обурення серед громадян, а негідна поведінка інспектора роти батальйону №3 Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_1 дискредитувала почесне ім`я працівника Національної поліції України. Поліцейський роти №1 батальйону № 3 Управління патрульної поліції у м.Києві ДПП капрал поліції ОСОБА_3, перебуваючи спільно з ОСОБА_1 в одному екіпажі допустив негідну поведінку свого колеги та не прийняв заходів щодо попередження та припинення порушення правил професійної етики працівником поліції.
3.5. У своїх поясненнях ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зазначили, що продукт харчування, а саме м`ясний виріб - ковбасу, працівники поліції купили у водія транспортного засобу за 30 грн., але підтвердити, або спростувати даний факт не представилось можливим.
3.6. У ході службового розслідування встановлено факт порушення службової дисципліни, що виразився у негідній поведінці інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_1 та поліцейського роти №1 батальйону №3 Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП ОСОБА_3, що викликало великий суспільний резонанс та обурення серед населення.
3.7. На підставі висновку службового розслідування від 16.08.2016, Департаментом патрульної поліції Національної поліції України видано наказ №2344 від 16.08.2016, яким за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився у порушенні вимог п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", Присяги працівника поліції, п.п.1, 10 ч. 1 ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом №3460-ІV, та на підставі п. 8 ч. 1 ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом №3460-ІV, інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції.
3.8. 08.09.2016 Департаментом патрульної поліції Національної поліції України видано наказ №222 о/с (по особовому складу), яким відповідно до п. 6 (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", п. 8 ч. 1 ст.12 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" звільнено зі служби в поліції лейтенанта поліції ОСОБА_1, інспектора роти №4 батальйону №3 Управління патрульної поліції у місті Києві з 08.09.2016 з відрахуванням з грошового забезпечення за час невикористаної відпустки.
3.9. 30.09.2016 Департаментом патрульної поліції Національної поліції України прийнято наказ №249 о/с, яким внесено зміни до пункту наказу №222 о/с від 08.09.2016 в частині дати звільнення позивача зі служби в поліції, а саме - з 30.09.2016.
3.10. Вважаючи зазначені накази протиправними, а своє звільнення незаконним, позивач звернувся з позовом до суду.
4. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. При визначенні виду дисциплінарного стягнення було враховано тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, попередня поведінка позивача, його ставлення до виконання службових обов`язків, рівень кваліфікації.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Позивач звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.
6. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - приписи Закону України "Про Національну поліцію", Присяги працівника поліції, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України. Позивач зазначив, що звільнення з посади є найбільш суворим видом дисциплінарного стягнення та не відповідає характеру та тяжкості скоєного дисциплінарного проступку, не перевірено чи взагалі мав місце факт вчинення дисциплінарного проступку, оскільки м`ясний виріб - ковбасу було придбано позивачем за власні кошти. Також, в порушення вимог п.8.4 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, зазначено про відсутність доказів щодо безоплатного отриманням позивачем ковбасного виробу в підтвердження чи спростування відомостей, які стали підставою для призначення службового розслідування. Крім цього, у висновку не зазначено які конкретно обов`язки, передбачені статтею 18 ЗУ "Про Національну поліцію", ч.1 ст.7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ порушив позивач, а також не зазначено які саме протиправні дії він вчинив або яку бездіяльність допустив.
7. Учасники справи правом подачі відзиву на касаційну скаргу позивача не скористались.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
8. Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.