1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



25 червня 2019 року

м. Київ



Справа № 909/637/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй- головуючий, Г. О. Вронська, І. В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Нафтохімік Прикарпаття"

на постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.03.2019р.

у складі колегії суддів: О. І. Матущак - головуючий, О. Л. Мирутенко, Г. Г. Якімець

за позовом Фонду державного майна України

до публічного акціонерного товариства "Нафтохімік Прикарпаття"

про визнання недійсним рішення загальних зборів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" від 17.04.2018р.

за участю представників учасників:

позивача: Слуценко Р.П.

відповідача: Кузюк І Ю.



ВСТАНОВИВ:



1. Короткий зміст позовних вимог



Фонд державного майна України (далі - Фонд, позивач) звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до публічного акціонерного товариства "Нафтохімік Прикарпаття" (далі - ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", Товариство, відповідач) про визнання недійсним рішення загальних зборів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" від 17.04.2018 р., оформленого протоколом від 17.04.2018р.



Позовні вимоги обґрунтовані тим, що загальні збори акціонерів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", що відбулися 17.04.2018 р., проведені з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема без урахування пропозиції Фонду державного майна України щодо кандидатів у члени наглядової ради, відповідно до ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства", недотримано відповідачем строків надсилання повідомлення про проведення загальних зборів та проєкту порядку денного. Крім того, позивач вказує на відмову відповідача в реєстрації представника позивача для участі його представника в загальних зборах.



2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття



Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 23.10.2018р. у справі №909/637/18 відмовлено позивачеві у задоволенні позовних вимог.



Рішення мотивовано тим, що пропозиція Фонду державного майна України щодо кандидата до складу наглядової ради ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" та відповідний проєкт рішення до п.14 проєкту порядку денного загальних зборів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" надійшли на адресу товариства 24.04.2018р., тобто після дати проведення загальних зборів, що підтверджується журналом реєстрації вхідної кореспонденції ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" за 2018 рік.



Крім того, суд першої інстанції вказує на те, що відповідачем вчасно направлено позивачеві повідомлення про проведення загальних зборів, проєкт порядку денного, та позивач приймав участь у загальних зборах акціонерів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття".



Постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.03.2019р. у справі №909/637/18 скасовано рішення господарського суду Івано-Франківської області від 23.10.2018р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", затвердженого протоколом від 17.04.2018р., в частині "Обрання членів наглядової ради" (питання 14 п.14.1). У цій частині прийнято нове рішення, яким позов Фонду державного майна України до ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", затвердженого протоколом від 17.04.2018р., про "Обрання членів наглядової ради" (питання 14 п.14.1). У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін. Здійснено розподіл судових витрат.



Постанова мотивована прийняттям рішення загальними зборами з порушенням вимог законодавства, а саме: імперативної норми закону щодо обов`язковості включення до складу наглядової ради представника Фонду державного майна України або уповноваженого органу управління, у разі якщо корпоративні права держави перевищують 25 відсотків статутного капіталу господарської організації.



Суд апеляційної інстанції вказує на те, що Фонд є одним із засновників ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", розмір внеску до статутного фонду якого становить 852 865,00 грн. та володіє 3 411 562 штуками простих іменних акцій, що становить 26% статутного капіталу ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", тому обираючи членів наглядової ради, відповідач не дотримався імперативної норми Закону України "Про управління об`єктами державної власності", в силу якого представник від Фонду державного майна України обов`язково повинен бути включений до складу наглядової ради.



При цьому, суд апеляційної інстанції врахував, що вказані порушення Закону неможливо усунути шляхом проведення позачергових загальних зборів, оскільки відповідно до статуту товариства загальна кількість членів наглядової ради становить п`ять осіб. Як підтверджується рішенням загальних зборів товариства від 17.04.2018р., таку кількість членів було обрано, а тому відсутнє вакантне місце для обрання обов`язкового представника наглядової ради від Фонду державного майна України, як передбачено вищезгаданим Законом України "Про управління об`єктами державної власності".



3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів



Не погоджуючись із вказаною постановою суду апеляційної інстанції, ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" звернулося з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.03.2019р. у справі №909/637/18 в частині скасування рішення господарського суду Івано-Франківської області від 23.10.2018р., указане рішення в скасованій частині залишити без змін.



Скарга мотивована неправильним застосуванням апеляційним господарським судом норм ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства".



Відповідач наголошує на тому, що рішення про включення пропозицій до проєкту порядку денного та затвердження порядку денного, щодо кандидатів до складу органів товариства повинно відбувалися не пізніше ніж за 4 дні до дати проведення загальних зборів, а пропозиція від позивача надійшла після проведення загальних зборів акціонерів.



4. Позиції інших учасників справи



У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, а постанову апеляційного господарського суду - залишити без змін.



Позивач наголошує на тому, що Фонд державного майна України є одним із засновників ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", розмір внеску до статутного фонду якого становить 852 865,00 грн., і як акціонер Фонд володіє 3 411 462 штуками простих іменних акцій, що становить 26% статутного капіталу ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття".



Крім того, позивач посилається на норми п. 12 ст. 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності", відповідно до яких у разі якщо корпоративні права держави перевищують 25 % статутного капіталу господарської організації, до складу наглядової ради та ревізійної комісії обов`язково включається представник Фонду державного майна України або уповноваженого органу управління.



5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій



17 квітня 2018 року відбулися загальні збори акціонерів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття", за результатами яких були прийняті рішення, оформлені протоколом від 17.04.2018р. та протоколами засідання лічильної комісії загальних зборів акціонерів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" №1- №18 від 17.04.2018р.



Відповідно до протоколу №14 засідання лічильної комісії загальних зборів акціонерів ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" загальними зборами ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" прийнято рішення по 14-му питанню "Обрання членів Наглядової ради товариства", обрано п`ять членів наглядової ради, а саме: ОСОБА_1., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5



Листом ПАТ "Нафтохімік Прикарпаття" від 25.04.2018р. повідомило позивача про те, що пропозиція Фонду про внесення кандидата ОСОБА_6 для обрання до членів наглядової ради надійшла на адресу Товариства 24.04.2018р., тобто після дати проведення загальних зборів, у зв`язку з чим у включенні даної пропозиції було відмовлено на підставі недотримання акціонером - Фондом державного майна України строку, встановленого абз. 1 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства".



6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови



З огляду на положення ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права, захист свого інтересу у разі його порушення, невизнання, або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.



Задоволення судом позову можливе лише за умови доведення позивачем обставин щодо наявності у нього відповідного права (охоронюваного законом інтересу), а також порушення (невизнання, оспорювання) зазначеного права відповідачем з урахуванням належності обраного способу судового захисту.



Задоволення судом позову можливе лише за умови доведення позивачем обставин щодо наявності у нього відповідного права (охоронюваного законом інтересу), а також порушення (невизнання, оспорювання) зазначеного права відповідачем з урахуванням належності обраного способу судового захисту.



Особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.



Статтею 5 ГПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.



Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.



Пунктом 8 ч.1 ст. 2 Закону України "Про акціонерні товариства" (далі - Закон) передбачено, що корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.



У частині 1 ст. 32 Закону встановлено, що загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.



Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 35 Закону повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та проект порядку денного надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.



Повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного надсилається акціонерам персонально особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений наглядовою радою товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.



Акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та проект порядку денного фондовій біржі, на якій цінні папери товариства допущені до торгів, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власному веб-сайті інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.



Акціонерне товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів акціонерного товариства розміщує повідомлення про проведення загальних зборів у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.



Відповідно до ст. 38 Закону кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів.



Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів акціонерного товариства, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за сім днів до дати проведення загальних зборів. Пропозиції щодо включення нових питань до проекту порядку денного повинні містити відповідні проекти рішень з цих питань. Пропозиції щодо кандидатів у члени наглядової ради акціонерного товариства мають містити інформацію про те, чи є запропонований кандидат представником акціонера (акціонерів), або про те, що кандидат пропонується на посаду члена наглядової ради - незалежного директора.



Інформація, визначена у пропозиціях щодо членів наглядової ради акціонерного товариства відповідно до частини другої цієї статті, обов`язково включається до бюлетеня для кумулятивного голосування напроти прізвища відповідного кандидата.



Пропозиція до проекту порядку денного загальних зборів акціонерного товариства подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості, типу та/або класу належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення, а також кількості, типу та/або класу акцій, що належать кандидату, який пропонується цим акціонером до складу органів товариства.


................
Перейти до повного тексту