ПОСТАНОВА
Іменем України
25 червня 2019 року
Київ
справа №813/6238/14
адміністративне провадження №К/9901/8516/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.0.2015 (судді Гулид Р.М. (головуючий), Затолочний В.С., Улицький В.З.) у справі № 813/6238/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування наказу, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" (далі - позивач, ТОВ "КЕБК-4", Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - відповідач, контролюючий орган), в якому, з урахуванням уточнень, просить:
- скасувати наказ №490 від 25.06.2014 "Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "КЕБК-4", прийнятий Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова Головного управлінням Міністерства доходів і зборів України у Львівській області;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області по проведенню позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія - 4", за результатами яких було складено Акт №109/13-07-22-10/36060682 від 04.07.2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія - 4" з питань господарських відносин з ТОВ "Мета-Днепр" (код ЄДРПОУ 38530549) за січень 2014 року та їх подальший вплив на правильність формування податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів і витрат за відповідний період";
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області щодо коригування в інформаційній системі "Податковий блок" податкового кредиту та податкових зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" на підставі Акту №109/13-07-22-10/36060682 від 04.07.2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія - 4" (код ЄДРПОУ 36060682) з питань господарських відносин з ТОВ "Мета-Днепр" за січень 2014 року та їх подальший вплив на правильність формування податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів і витрат за відповідний період";
- зобов`язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області вилучити з автоматизованої системи "Автоматизована система співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (підсистеми "Аналітична система" системи "Податковий блок") Акт №109/13-07-22-10/36060682 від 04.07.2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія - 4" з питань господарських відносин з ТОВ "Мета-Днепр" за січень 2014 року та їх подальший вплив на правильність формування податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів і витрат за відповідний період";
- зобов`язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Львівській області відновити показники сум податкового кредиту та податкових зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" в інформаційній системі "Податковий блок", задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період січень 2014 року, а саме: відновити показники сум податкового кредиту з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" в інформаційній системі "Податковий блок" по взаємовідносинах з ТОВ "Мета-Днепр" за період січень 2014 року у розмірі 10017,33 грн, які були включені до декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року, відновити показники сум податкового зобов`язання з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" в інформаційній системі "Податковий блок" по взаємовідносинах за період січень 2014 року з ТОВ "Прем`єр Папір" у розмірі 6012,00 грн, ТОВ "Європапір Україна" у розмірі 1009,16 грн, ТОВ "Понзіо Україна" у розмірі 2668,13 грн, ПП "Юнітас Трейд" у розмірі 328,04 грн, які були включені до декларації з податку на додану вартість за січень 2014 року.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем у порушення норм податкового законодавства та з перевищенням наданих йому повноважень, вчиненні протиправні дії по проведенню зустрічної звірки позивача, за результатами якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки, що призвело до порушення його прав та законних інтересів, а також формування недостовірних висновків щодо не встановлення факту реального здійснення позивачем господарських операцій з контрагентами. Також позивач вказав на протиправне здійснення контролюючим органом коригування показників податкової зобов`язань та податкового кредиту Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична будівельна компанія - 4" інформаційних базах податкового органу.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2014, позов задоволено повністю.
4. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що фактично фахівцями контролюючого органу безпідставно та з порушенням норм Податкового кодексу України проведено документальну невиїзну перевірку позивача, а також безпідставно зроблено висновки про нереальність господарських операцій позивача з контрагентами покупцями/постачальниками виключно на підставі даних податкової звітності позивача та інформацій баз податкового органу. В частині задоволених позовних вимог про зобов`язання відповідача вилучити з автоматизованої системи "Автоматизована система співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів" та поновлення в інформаційній системі задекларованих Товариством показників, рішення суду обґрунтовано тим, що самостійна зміна відповідачем в Автоматизованих системах показників податкового кредиту та податкових зобов`язань позивача без прийняття відповідних податкових повідомлень - рішень порушує права та інтереси позивача.
5. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.03.2015 рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
6. Рішення суду у обґрунтовано тим, що податковим органом фактично реалізована йoгo компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої перевірки, оскаржуваний наказ та дії щодо проведення перевірки не є такими, що порушують права позивача, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для задоволення позову у цій частині. Також суд вказав, що внесення або зміна інформації у базах інформаційних систем, які використовуються органами державної податкової служби, самі по собі не створюю для платника податків будь-яких юридичних наслідків не змінюють прав та обов`язків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування (збільшення) податкових зобов`язань платника податків.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. Не погодившись із рішеннями суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.0.2015 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. Касаційний розгляд справи проведено в попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство зареєстроване як юридична особа 18.08.2008, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.07.2014. Зареєстрованим місцезнаходженням позивача є: м. Львів, вул. Райніса, 6.
20.02.2014 позивач подав до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2014 року та додаток 5 до податкової декларації.
У період з 25.06.2014 року по 02.07.2014 року ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено перевірку ТОВ "КЕБК-4", про що складено акт перевірки №109/13-07-22-10/36060682 від 04.07.2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки суб`єкта господарювання ТОВ "Київська енергетична будівельна компанія - 4" з питань господарських відносин з ТОВ "Мета-Днепр" за січень 2014 року та їх подальший вплив на правильність формування податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів і витрат за відповідний період.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог абз. "а", "б" п. 185.1 ст.185п. 186.1, п. 186.2 ст. 186, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.4, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого ТОВ "КЕБК-4" завищено податковий кредит по ПДВ на суму 10017,33 грн та суму податкових зобов`язань по ПДВ всього у сумі 10017,33 грн.
Судом також встановлено, що податкове повідомлення-рішення на підставі висновків акта перевірки №109/13-07-22-10/36060682 від 04.07.2014 контролюючим органом не приймалось.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
10. У доводах касаційної скарги позивач наводить норми матеріального права та посилається на їх невірне тлумачення, вказує на невідповідність висновків судів фактичним обставинам справи, зокрема, зазначає що відповідачем безпідставно прийнято наказ на проведення перевірки, проведення перевірки було здійснено всупереч вимогам податкового законодавства, оскільки наказ та направлення на перевірку не направлялися на адресу ТОВ "КЕБК-4" та не вручалися посадовим особам Товариства. Позивач також вказує, що оскільки за наслідками проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки податкові повідомлення-рішення не приймались, то відповідачем безпідставно здійснено коригування показників податкової звітності ТОВ "КЕБК-4" з податку на додану вартість за січень 2014 року та безпідставно внесено зміни до автоматизованої системи "Автоматизована система співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (підсистеми "Аналітична система" системи "Податковий блок") стосовно відомостей щодо задекларованих податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
11. Контролюючим органом відзиву (заперечень) на касаційну скаргу надано не було.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Конституція України:
12.1. Стаття 19.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Податковий кодекс України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин):
13.1.Пункт 61.1 стаття 61.
Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
13.2. Пункти 62.1.2-62.1.3 пункту 62.1 статті 62.
Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин;
13.3. Стаття 71.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
13.4. Підпункт 72.1.1 п. 72.1 статті 72.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.