ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2019 року
м. Київ
Справа № 916/2227/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
головуючий - Стратієнко Л.В.,
судді: Баранець О.М., Кондратова І.Д.,
обов`язки секретаря судового засідання за дорученням головуючого судді у судовій колегії здійснює помічник судді Гаврилюк П.Д.;
за участю представників:
позивача - не з`явився,
відповідача - Скорохватової Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фонтан-39",
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий - Лавриненко Л.В., судді - Аленін О.Ю., Філінюк І.Г.)
від 15.03.2019,
у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Південна телекомунікаційна компанія",
до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фонтан-39",
про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
у жовтні 2018 року ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСББ "Фонтан-39" про зобов`язання видати технічні умови, погодити проектну документацію з доступу, укласти договір з доступу до об`єкту інфраструктури та відшкодувати майнову шкоду.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій керівництва ОСББ "Фонтан-39" щодо вчинення перешкод ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" у наданні телекомунікаційних послуг мешканцям житлового будинку за адресою м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 39 .
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.12.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи рішення, господарський суд дійшов висновків про наявність підстав у ОСББ "Фонтан-39" для відмови у видачі технічних умов, відповідно до ч. 13 ст. 12 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", зокрема, у зв`язку з наявністю у позивача перед відповідачем боргу за період з 01.03.2017 по 01.03.2018 та ненаданням позивачем всіх необхідних документів. Вимоги про погодження проектної документації з доступу та укладення договору з доступу до об`єкту інфраструктури за відсутності технічних умов є передчасними. Відмовляючи у позові щодо стягнення збитків, суд виходив з недоведеності позивачем заподіяння йому збитків відповідачем у заявленій до стягнення сумі.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.03.2019 рішення Господарського суду Одеської області від 13.12.2018 частково скасовано. Зобов`язано ОСББ "Фонтан-39" видати ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" технічні умови до об`єкту доступу згідно з встановленим законодавством порядком.
Суд апеляційної інстанції зазначив, що п. 1 ч. 13 ст. 12 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" не передбачено обов`язку ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" надавати ОСББ "Фонтан-39" витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та з реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформації. Також, відповідач не надав жодного доказу на підтвердження наявності у ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" простроченої понад три місяці заборгованості за раніше отримані в користування елементи інфраструктури об`єкта доступу.
ОСББ "Фонтан-39" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.03.2019 в частині задоволення позову про зобов`язання видати технічні умови.
Підставами для часткового скасування судового рішення відповідач зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанції. Посилається на наявність у позивача перед відповідачем боргу за раніше отримані в користування елементи інфраструктури за період з 01.03.2017 по 01.03.2018.
У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає постанову апеляційного суду законною та обґрунтованою, просить залишити її без змін. Зазначає, що ОСББ "Фонтан-39" безпідставно вимагає у ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" сплати неіснуючої заборгованості для отримання можливості надавати телекомунікаційні послуги мешканцям житлового будинку за адресою м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 39 .
Постанова Південно-західного апеляційного господарського суду від 15.03.2019 та рішення Господарського суду Одеської області від 13.12.2018 в частині відмови у зобов`язанні погодити проектну документацію з доступу, укласти договір з доступу до об`єкту інфраструктури та відшкодувати майнову шкоду не оскаржується.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Як встановлено господарськими судами, ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" є суб`єктом господарської діяльності, що надає телекомунікаційні послуги на території м. Одеса па підставі ліцензії НКРЗІ серія АЕ № 521613 від 24 липня 2014 року, ліцензії ДАБІ України № 15 від 12.04.2017.
ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" надавало телекомунікаційні послуги, зокрема, в будинку, що розташований за адресою у м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 39 .
Розміщення обладнання і експлуатацію мереж та їх елементів в будинку № 39 ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" здійснювало на підставі договору про розміщення телекомунікаційних мереж на об`єктах комунальної власності територіальної громади м. Одеси № 01/020-Р від 01 січня 2015 року, що був укладений з КП "Одеські інженерні мережіʼʼ, договору про технічне електропостачання споживача № 857 від 01 травня 2011 року, що був укладений з балансоутримувачем будинку №39 КП ЖКС “ Фонтанський ” .
ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" надавало телекомунікаційні послуги в будинку № 39 шести абонентам.
На виконання рішення Одеської міської ради "Про передачу багатоквартирних жилих будинків, що обліковуються на балансі комунальних підприємств "Житлово-комунальний сервіс" м. Одеси, в управління (на баланс) об`єднань співвласників багатоквартирних будинків" від 30.06.2016 № 882-VII та відповідно до акту приймання - передачі житлового будинку від 28.02.2017, з 01.03.2017 будинок за адресою м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 39 передано на баланс ОСББ "Фонтан-39".
На засіданні правління ОСББ "Фонтан-39" 17.08.2017 прийнято рішення про необхідність укладення договорів та отримання від провайдерів плати за спожиту електроенергію, а також про від`єднання від електромережі будинку провайдерів, які не уклали договір про доступ до 01.03.2018.
26.03.2018 ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" направило ОСББ "Фонтан-39" заяву про отримання технічних умов для укладення договору про доступ до інфраструктури будинку.
У відповідь на зазначене звернення ОСББ "Фонтан-39" повідомило ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія", що укладення договору про надання доступу до об`єкта інфраструктури можливе за умови сплати заборгованості за утримання та ремонт житлового будинку, пов`язаного з експлуатацією обладнання з 01.03.2017 по 01.03.2018. Правлінням ОСББ визначено розмір компенсації з заміни електросистеми будинку, пов`язаної з розміщенням та експлуатацією обладнання та телекомунікаційних мереж, який разом з вартістю електроенергії, що споживатиметься, складатиме 400 грн на місяць.
Лише після компенсації в строк до 30.03.2018 ОСББ "Фонтан-39" перелічених витрат з ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" буде укладено договір про доступ.
Окрім того, ОСББ "Фонтан-39" направило ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" проект договору про участь у витратах на утримання та ремонт житлового будинку, пов`язаних з розміщенням та експлуатацією обладнання та телекомунікаційних мереж.
Відповідно до умов вищевказаного проекту, ОСББ "Фонтан-39" надає ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" можливість розміщувати обладнання та телекомунікаційні мережі, можливість підключення останнього до джерел електроенергії ОСББ "Фонтан-39", виключно для надання послуг телекомунікаційних послуг мешканцям будинку, а провайдер повинен компенсувати витрати за спожиту електроенергію та приймати участь у ремонті приміщень ОСББ, шляхом сплати щомісячних грошових відрахувань в сумі 400 грн.
Зазначені обставини стали підставою для звернення ТОВ "Південна телекомунікаційна компанія" до господарського суду за захистом своїх порушених прав.
Правові, економічні та організаційні засади забезпечення доступу до інфраструктури об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв`язку, будинкової розподільної мережі для розташування технічних засобів телекомунікацій з метою забезпечення розвитку інформаційного суспільства в Україні, повноваження органів державної влади, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки осіб, які беруть участь у таких господарських відносинах визначені у Законі України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" від 07.02.2017 № 1834-VIII.
Відповідно до п. 2 ст. 4 вказаного закону, доступ до інфраструктури об`єкта доступу здійснюється виключно на договірній основі.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", власник інфраструктури об`єкта доступу, зокрема, має право:
- вимагати укладення договору з доступу для надання доступу до інфраструктури відповідного об`єкта доступу;
- визначати плату за доступ, що розраховується згідно з відповідною методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об`єкта доступу, затвердженою відповідним Державним органом;
- відмовляти замовнику у видачі технічних умов з доступу і погодженні проектної документації з доступу та укладенні договору з доступу виключно з підстав, визначених цим Законом;
- демонтувати (частково демонтувати) технічні засоби телекомунікацій, розміщені на елементах інфраструктури об`єкта доступу, відповідно до законодавства;
- укладати із замовником договір з доступу після досягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов договору з доступу.
За приписами ст. 16 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" доступ до інфраструктури об`єкта доступу здійснюється на підставі договору з доступу між власником інфраструктури об`єкта доступу та замовником, що укладається відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Укладення договору з доступу здійснюється після видачі замовнику технічних умов з доступу та погодження власником інфраструктури об`єкта доступу проектної документації з доступу.
Підставою для укладення договору з доступу є письмове звернення замовника, підписане уповноваженою належним чином його посадовою особою (представником), до якого додаються два примірники таких документів:
- проектна документація з доступу до інфраструктури об`єкта доступу (засвідчені замовником фотокопії проектної документації з доступу);
- проект договору з доступу.
Укладення договору з доступу здійснюється сторонами у строк, що не може перевищувати один місяць з дня надходження власникові інфраструктури об`єкта доступу документів, передбачених частиною другою цієї статті. Ухилення від укладення договору з доступу є порушенням цього Закону. Спори, пов`язані з ухиленням від укладення договору з доступу, вирішуються в судовому порядку.
Власник інфраструктури об`єкта доступу може відмовити замовнику в укладенні договору з доступу, зокрема, з таких підстав:
- звернення щодо укладення договору з доступу підписано не уповноваженою належним чином посадовою особою (представником) замовника або складено з порушенням відповідних правил надання доступу до інфраструктури об`єкта доступу;
- ненадання замовником документів, передбачених частиною другою статті 16 цього Закону.
Основні вимоги до технічних умов з доступу та порядок їх видачі визначено у ст. 12 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", відповідно до частин 1, 3 якої передбачено, що технічні умови з доступу розробляються та видаються власником інфраструктури відповідного об`єкта доступу замовнику в порядку, на умовах та у строк, що визначені правилами надання доступу до інфраструктури відповідного об`єкта доступу. Отримання та виконання технічних умов з доступу є обов`язковими умовами здійснення доступу до елементів інфраструктури відповідного об`єкта доступу.
Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", у разі прийняття власником інфраструктури об`єкта доступу рішення про відмову у видачі технічних умов з доступу він у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження заяви, письмово повідомляє про це замовника з обґрунтуванням причин відмови та внесенням іншої можливої альтернативної пропозиції щодо доступу до інфраструктури відповідних об`єктів доступу. Якщо замовник погодився на альтернативну пропозицію, він подає власнику інфраструктури об`єкта доступу новий запит у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня отримання альтернативної пропозиції.
Як зазначено у ч. ч. 13, 14 ст. 12 Закону України "Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" підставою для відмови у видачі технічних умов з доступу є:
1) ненадання замовником інформації, необхідної для його ідентифікації: повне найменування, ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів та мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) та місцезнаходження з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, електронна пошта, номери телефонів;
2) відсутність технічної можливості для розміщення технічних засобів телекомунікацій на елементах інфраструктури об`єкта доступу;
3) наявність простроченої понад три місяці заборгованості замовника за раніше отримані в користування елементи інфраструктури об`єкта доступу, надані в користування власником інфраструктури відповідного об`єкта доступу.