ПОСТАНОВА
Іменем України
25 червня 2019 року
Київ
справа №804/6856/17
адміністративне провадження №К/9901/19918/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І.В.,
суддів Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та постанову Дніпропетровоського апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про скасування наказу, поновлення на службі та стягнення середнього заробітку,
УСТАНОВИВ:
23 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якому просив: скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 357 о/с від 19 грудня 2016 року про звільнення його зі служби в поліції поліцейського центру обслуговування ГУНП в Дніпропетровській області; поновити його на службі в поліції поліцейського центру обслуговування ГУНП в Дніпропетровській області; стягнути з відповідача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу згідно штатного розкладу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року, вказана позовна заява ОСОБА_1 залишена без розгляду.
Залишаючи без розгляду позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що позивач пропустив передбачений ст. 99 КАС України місячний строк звернення з позовом до суду, оскільки про порушення своїх прав дізнався 19 грудня 2016 року, а з позовом звернувся до суду у жовтні 2017 року.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення судів та ухвалити нове рішення про поновлення строку звернення до суду.
В обгрунтування касаційної скарги зазначає, що строк звернення до суду ним пропущений з поважних причин, оскільки за відсутності наказу про його звільнення, отриманого ним 17 жовтня 2017 року, він був позбавлений можливості звернутися до суду з адміністративним позовом.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення без змін.
Переглядаючи судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 19 грудня 2016 року наказом начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області № 357 о/с ОСОБА_1 звільнено з центру обслуговування ГУНП за пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через службову недбалість) з 19 грудня 2016 року.
З копії послужного списку ОСОБА_1, наданої Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області вбачається, що останній 19 грудня 2016 року розписався за одержання трудової книжки.
Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області повідомило суд, що після 19 грудня 2016 року позивач не звертався до управління кадрового забезпечення щодо отримання копії (витягу) наказу про своє звільнення.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частинами 1, 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року) врегульовано, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.